הטכנולוגיה היא מנוע הצמיחה של הכלכלה העתידית

עומדת בפנינו הזדמנות חד פעמית לרתום את המהפכה הטכנולוגית לכדי מינוף החברה הישראלית כולה: בכלכלה, בשוויון ההזדמנויות וכן בחיבור הדור הצעיר

30/11/2017
אל"ם טליה גזית קבלו עדכונים מאל"ם טליה
  • RSS

עוד מטרם היווסדה, ניצבת מדינת ישראל בפני אתגרים רבים ומגוונים, שהשתנו בהתאם לתמורות שחלו במזרח התיכון, בחברה הישראלית ובהתפתחויות הטכנולוגיות. היכולת להתמודד עם האתגרים הרבים, טמונה בראש ובראשונה בסולידריות של אזרחי ישראל ובמחויבותם ליצירת חברה ערכית ומוסרית.

 בפתחה של שנת 2018, מדינת ישראל מתמודדת עם אתגרים מדיניים, ביטחוניים, כלכליים, וחברתיים וזאת מבלי לציין את המהפכה הטכנולוגית הנמצאת בעיצומה.

גם בעידן זה, עלינו לקחת את גורלנו בידינו ולהוסיף לפתח ולעצב את המדינה והחברה בישראל. כל עוד נמשיך, כאינדיבידואלים, לחוות תחושת שייכות ורצון פנימי לתרום, להביא את עצמינו לידי ביטוי ולמצות את הפוטנציאל הטמון בנו וכל עוד נשכיל, כחברה וכמדינה מתקדמת, לייצר שוויון הזדמנויות לכל אזרח במדינה - נצליח להמשיך את התהליך מעורר ההשראה של יצירת החברה הישראלית ולבסס את מעמדה של ישראל כמדינה מצליחה ומשגשגת.

בין המרכיבים הרבים בחברה, ההתפתחות הטכנולוגית מהווה בעיני הזדמנות יוצאת דופן גם להתפתחות זו. לטכנולוגיה יש את היכולת להביא כל אחת ואחד מאיתנו לפיתוח עצמי ואישי - למידה, יצירתיות, העזה וסקרנות מחד גיסא - ואת הכוח להביא למימוש הפוטנציאל החברתי על סך חלקיו ללא הבדלי מגדר, תרבות או מרחב גיאוגרפי מאידך גיסא.

אל"מ טליה גזית (צילום: גלית סבג)

הטכנולוגיה היא מנוע הצמיחה של הכלכלה העתידית והיא בעלת השפעה אדירה על התפתחותה של החברה האנושית. גם המהפכה הטכנולוגית, באופן דומה למהפכות אחרות שחלו לאורך ההיסטוריה, נוצרה על ידי האדם, אך השפעותיה ותוצאותיה מגיעות הרחק מן הפרט והן מעבר לכל דמיון.

בהיבט זה עלינו להיות מחוללי ההשתנות, דומיננטיים ככל שניתן, כדי להוביל למעורבות מקסימלית של אזרחי המדינה בהתפתחות זו. עלינו לשלב את הלימוד הטכנולוגי בשלבים הראשוניים של תוכניות החינוך, על מנת שיהיה לנחלת הכלל ושכל תלמיד ותלמידה יוכלו בעתיד להשתלב בתעשייה, במחקר, בפיתוח יכולות מתקדמות, בעיצוב הכלכלה ובעיצוב החברה הישראלית.

עלינו לזהות את הפוטנציאל שבהתפתחות הטכנולוגית כקטליזטור ליצירת שוויון הזדמנויות ולקידום של Ecosystem בהתפתחותה של מדינת ישראל. ככל שנראה יותר נשים במגזר העסקי, הביטחוני, בתעשיית ההייטק, במחקר ובתפקידים בכירים בתחום הטכנולוגי (ובכלל), נדע שאנחנו בכיוון הנכון במיצוי הפוטנציאל הטמון באזרחי המדינה.

השירות בצה"ל הוא מקפצה משמעותית ולעיתים אף יריית הפתיחה לעשייה טכנולוגית בעבור מרבית בני הנוער בישראל (בנות ובנים כאחד) וליצירת שוויון ההזדמנויות בין כל רובדי החברה הישראלית. השינוי המתחולל אצלנו כעת ימשיך אל שוק ההייטק האזרחי וכבר בעתיד הנראה לעין הוא צפוי להשפיע על צביון המדינה.

כמפקדת יחידת ממר"ם, אחת היחידות הטכנולוגיות הגדולות בצה"ל, אני מזהה מגמה מבורכת של שינוי גם במקומות נוספים, אולם היא עדיין לא מספקת. את הדברים הללו אני אומרת גם לחיילי, עומדת בפנינו הזדמנות יוצאת דופן וחד פעמית לרתום את המהפכה הטכנולוגית לכדי מינוף של החברה הישראלית כולה: בכלכלה, בשוויון ההזדמנויות, בחיבור הדור הצעיר ובעיקר בהמשכיות לתחושת המעורבות, התרומה והסולידריות לנעשה במדינה. ההבנה כי עלינו לפעול עכשיו כדי להביא לשינויים המיוחלים, היא אבן היסוד ועמוד התווך של החזון שלנו.

אל"מ טליה גזית (צילום: גלית סבג)

 * הכותבת היא מפקדת יחידת ממר"ם, אל"ם טליה גזית, שהשתתפה אתמול בכנס נשים בחזית 2017 של אתר סלונה וזוכת פרס נשים בחזית בקטגוריית עסקים וניהול
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה