הזיעה שתחזק אותך

החום מרכך את השרירים, הזיעה ממלטת ליכלוך מהנקבוביות וההתמודדות מחזקת את הגוף והנפש. סלונה מחלקת חודש היכרות חינם עם היוגה החמה

15/05/2012
דנה דרבינסקי קבלו עדכונים מדנה
  • RSS

את המפגש הראשון שלי עם ביקראם יוגה - היוגה החמה, לקח לי זמן לעכל. לא הייתי מוכנה לאנשים שאני לא מכירה, שיגירו לידי מפלי זיעה וילבשו מעט, ובעיקר לא הייתי מוכנה לחום. חצי השעה הראשונה בחדר המחומם ל-40 מעלות גרמה לי לרצות לוותר. חום כבד לא חביב על אף אחד...

המדריך הציע שאתן עוד צ'אנס ומשום שאתגרים ממריצים אותי, הסכמתי. זה לא היה פשוט להישאר ולתרגל עד סוף השיעור, אבל הסיפוק מההתמודדות היה גדול. כמתרגלת יוגה לא מנוסה מדי, הסתדרתי עם כל התנוחות ובעיקר הרגשתי שאני מעבירה את הגוף שלי חוויה הדרגתית, מגמישה ומחזקת.

דפנה דה גרוט. שוש פעמים בשבוע אימוני יוגה חמה.  צילום: עדי אורני

כשיצאתי מהחדר המחומם אחרי תירגול של 90 דקות, התברר הערך המוסף של הפעילות. עור הפנים שלי היה ורוד, רענן ונקי כמו שהוא לא היה מזמן. החום פתח את נקבוביות העור, והזיעה מילטה החוצה את כל הליכלוך. עבור אפקט כזה לרוב משלמים למעלה מ-200 שקלים אצל קוסמטיקאית.

מאוחר יותר, במקלחות, היתה תחושת גיבוש בין המתאמנים. לא היכרנו אחד את השני, אבל ידענו שעברנו כרגע 90 דקות יוצאות דופן ושכולנו התמודדנו עם גבולות הסיבולת שלנו. היה טוב גם לראות שהמתאמנים שסביבי היו ברובם אנשים שנראו טוב יותר מאשר בכל חוג יוגה שנהגתי ללכת אליו. מתאמני היוגה החמה יכלו להתגאות בגופות  גמישים, חזקים ומדויקים, ללא עודפי שומן.

מאז אני מקפידה להגיע מדי פעם לאימונים. להתמיד אני לא מצליחה, בגלל ימים עמוסים מדי, אבל זה בדיוק היתרון של היוגה החמה עבורי. אם הייתי מבקרת באופן מזדמן בכל חוג פיזי אחר, השרירים שלי היו נתפסים והגוף היה משלם מחיר. פה, החום מרכך את השרירים והגוף מתמסר בקלות. הידיעה שבכל אימון הגוף שורף ב-90 דקות בין 600 ל- 1000 קלוריות, היא בונוס נוסף.

איך עושים את זה?..

אימון ביקראם יוגה נפתח בתרגיל נשימה, אחריו עוברים לרצף תנוחות עמידה אנרגטיות, אחר כך לתנוחות מזרן ולבסוף מבצעים תרגיל נשימה נוסף. כל תנוחה מתבצעת פעמיים - הסט הראשון מחמם את הגוף והשני מאפשר מתיחה עמוקה יותר. השיעור מתבצע מול מראה כדי לאפשר לתלמיד לאזן ולתקן את התנוחות. את השיעור מלווה הדרכה מדויקת של המדריך.
..

שלושת המרכזים של ביקראם יוגה בישראל, הפכו די מהר לתחנה קבועה של מתאמנים נלהבים, שמאוחדים סביב תחביב לא שגרתי ומרגש. דפנה דה גרוט למשל, הפיינליסטית של התכנית "הרווק" היא דוגמא יפה למתרגלת קבועה של השיטה. דה גרוט מספרת על התמדה בשלושה אימוני ביקראם יוגה בשבוע, ובהתאמה נהנית מגוף מעורר קנאה. היא מספרת בראיונות על ההרגשה הטובה שיש לה אחרי אימונים ועל התרומה הגדולה למראה העור.
//
עוד מתאמן שבסניף ביקראם יוגה בנאות אפקה תל אביב מתגאים בו, הוא ד"ר שגיא הרנוף, נוירוכירורג - מנתח מוח. בגלל ההבנה שלו את תפקודי המוח והגוף, הוא יודע להסביר לעומק את יתרונות הביקראם יוגה. "אני עובד הרבה עם חולים שהפעילות האוטומטית שלהם נפגעה", הוא מספר, "אנחנו לוקחים את הפעולות האוטומטיות שלנו כמובנות מאליהן אבל החשיבות שלהן עצומה והביקראם יוגה משפרת אותן.
..
ד"ר שגיא הרנוף, נוירוכירורג. יוצא עם תחושת הישג

."קחו למשל את האופן שבו הביקראם יוגה משתמש בנשימה לשליטה בפעולות שהן לא במודע: דופק, לחץ דם, תחושת כאב. או האופן שבו העיניים משמשות דלת המחברת את המודע לעולם שיווי המשקל, מערכת תחושת המצב, תֵיאוּם מהלך מפרקי הגוף. כל אלה הן בדרך כלל פעולות "אוטומטיות" והביקראם מאמן אותנו לשלוט בהן. יותר מזה, בשלב יותר מתקדם של התירגול, דלתות הביקראם מאפשרות לחבֵּר למודע את העולם התת-מודע שלנו, לשלוט בתת-מודע ולאזן אותו. חיבורים כאלה יכולים להביא לשלמות גופנית ונפשית".

ספר על ההתמודדות שלך עם התרגול בחדר כל כך חם?

"החום והלחות מבחינתי, מחזקים את קיום הדלתות בין כל חלקי המוח. הם מאלצים אותי למאמץ על גבול הסבל ולפוקוס יותר מחודד כדי לתפקד. זה מחשל ומכין אותי לתיפקוד טוב במצבי לחץ ויש לי לא מעט כאלה בעבודה. אני יוצא מכל שיעור עם תחושת הישג נהדרת".

הסטודיו ליוגה חמה. חלל מרשים שמחומם באופן היקפי

סטוד
מי זה ביקראם?

ממציא השיטה הוא ההודי יוגיראג' ביקראם צ'ודהורי, יליד כלכותה שתרגל יוגה מגיל ארבע. בגיל 13 הוא זכה בתחרות היוגה הלאומית בהודו, והחזיק בתואר האליפות במשך שלוש שנים רצופות. בגיל 17 ביקראם נפצע פציעה קשה בברך במהלך אימוני הנפת משקולות. בהנחיית מורו הוא פיתח את סידרת היוגה של 26 התנוחות שסייעה לו להבריא.

הוא נשלח ליפן על ידי המורה שלו כדי להפיץ את השיטה וב-1973 הוזמן לארה"ב על-ידי הנשיא ניקסון, וטיפל בו בהצלחה בשיטת היוגה החמה. זה הספיק כמובן כדי שביקראם יהפוך למורה יוגה מוערך של סלבריטאים וספורטאים מובילים והמשיך בהפצת השיטה בכל העולם.
אם אתן זוכרות שזיעה מוציאה מהגוף רעלים ובעצם משמשת כמעין אנטיביוטיקה טבעית, אם אתן אוהבות להתמודד עם אתגרים ולהתעלות מעליהם ולא מתנגדות לשרוף 600-1000 קלוריות על הדרך, שווה להזיע בשביל זה.
..
הזיעה מנדפת את הליכלוך מהנקבוביות

...

מידע נוסף אודות ביקראם יוגה והסניפים המורשים באתר הרשמי של ביקראם יוגה ישראל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך