הורים, תשמרו על המתבגרת שלכם

בשבועות האחרונים שומעים על בנות חמש עשרה שמעורבות במסיבות, מקיימות יחסי מין, מעשנות סמים ומקבלות כסף ותכשיטים מזמר מפורסם. נגה בירן שואלת איך זה קורה, ויש לה גם תשובות

27/11/2013
נגה בירן קבלו עדכונים מנגה בירן
  • RSS

איך זה שנערה בת 15 מקבלת תכשיטים ויהלומים וההורים שלה לא שואלים אותה מאיפה זה? איך זה שילדה מתחברת עם זמר מפורסם וההורים לא שואלים שאלות? מאפשרים לה לבלות איתו עד השעות הקטנות של הלילה? מה קורה כאן? איך הפכו נערות צעירות לנשים קטנות? איך קרה שנערות מבלות עם חברה כל כך מבוגרת מהן? איפה ההורה שיעצור את כל זה?

תשמרו על המתבגרות

הורים תתעוררו!

הורים יקרים, בשבועות האחרונים, אנחנו שומעים על ילדות בנות חמש עשרה שמעורבות במסיבות, מקיימות יחסי מין, מעשנות סמים ומקבלות כסף ותכשיטים מזמר מפורסם. ואני שואלת איך זה קורה? איפה ההורים בכל הסיפור הזה? איך זה שבנות בגיל 15 יוצאות למועדונים? איך זה שמרשים להם להישאר עד השעות הקטנות של הלילה? איך זה שהורים לא יודעים מה עובר על הילדה המתבגרת שלהם? מה קורה כאן? הורים תתעוררו!!!

אם אתם לא תעצרו אותן אף אחד לא יעשה זאת במקומכם. אם אתם לא תגבילו, תשימו גבולות, תתעקשו על מקומות בילוי מתאימים לגילן, שעת חזרה סבירה, קשר ישיר איתכם וחובת דיווח זה לא יקרה מעצמו.

כדאי מאד להבין, בת 15 היא נערה מתבגרת. זה אומר שהיא בדרך כלל מבולבלת, עוד לא מגובשת, לא תמיד יודעת איך להתמודד עם לחץ חברתי, מושפעת מהחברות ומהמדיה. מתפעלת מאנשים מפורסמים ומעריצה כוכבים. רוב הסיכויים שהיא עוד לא יודעת בדיוק מה לעשות עם הנשיות המתפרצת ממנה פתאום. ונמצאת במין מצב ביניים ספק אישה, ספק נערה. וודאי שמתלהבת כשגברים מתחילים לחזר אחריה ולהתפעל מיופייה. זו נערה חסרת ניסיון שמנסה בכל כוחה להוכיח שהיא ״גדולה ״ ותתלהב מכל מי שייתן לה להרגיש אישה. שכנראה זקוקה לחום ומחפשת את זה לפעמים במקומות הלא נכונים. מתבגרת שמחפשת את עצמה, את זהותה. שיתכן שהיא בעיצומו של מרד נעורים.

מה עושים כדי שהיא לא תסתיר ותשקר?

כהורים יש לנו תפקיד חשוב וקריטי בתקופת ההתבגרות של הילדים שלנו. אנחנו רוצים שבתקופה רגישה זו תהיה ביננו תקשורת פתוחה ודיאלוג כנה. שהיא לא תסתיר ותשקר לנו. שהיא תרגיש פתוחה לבוא ולספר ולהתייעץ. שהיא תדע שאנחנו שם בשבילה כשהיא צריכה אותנו, גם אם קרה לה משהו לא נעים. נהיה שם כדי להקשיב, לתמוך, להכיל. היא צריכה אותנו חזקים, נחושים, ועם קו חינוכי ברור שמתווה את הדרך.

היא זקוקה לנו סמכותיים, מסבירים מה מותר ומה אסור, מעלים סוגיות שאולי תצטרך להתמודד איתם ומסבים לתשומת ליבה. מעבירים לה את הערכים שלנו (שחשבנו עליהם מראש) ואלו ינחו אותה ברגע האמת. מסבירים לה על יחסי מין, על המשמעויות, על שמירה על גופה, על בשלות, ואהבה וקשר. זו לא שיחה אחת חד פעמית זה חלק מהקשר שלנו איתה. זו לא הרצאה שלנו ולא הטפת מוסר. אלא תקשורת טובה שבנינו איתה מילדות.

להקשיב, לתמוך, להציב גבולות

תפקידנו כהורים למתבגרים מחולק לשניים: מצד אחד מקשיבים, תומכים, מכילים, עוזרים. מצד שני, לא הכל מותר. יש קוים אדומים. יש חוקים ויש גבולות. גם אם לכולם מותר. גם אם זה יוצר חיכוכים ועימותים. זה בסדר גמור. נתמודד גם אם זה. לפעמים יש מריבות עם המתבגרת, לא צריך להיבהל אלא לדעת לנהל את זה נכון. היא רואה את הדברים אחרת, מזווית הראיה שלה. אנחנו ההורים שלה ולכן יש לנו פרספקטיבה אחרת. אנחנו כאן כדי להגן ולשמור עליה. מבלי להתערב יותר מדי ולהגביל יותר מדי. אבל כן לשרטט את הגבולות, כן להקפיד על החוקים. לא להיכנע ללחץ חברתי. לתאם עמדות עם ההורים האחרים אם צריך. להתאגד ביחד. זה למען הבנות שלנו. העתיד עוד לפניהם.

הכותרות רועשות עכשיו, אחר כך זה ידעך וישכח. מה יקרה עם הבנות האלו כשהן יבינו במוקדם או במאוחר שניצלו אותן? כשהן יבינו שעשו טעות גדולה? מי ישמע על הצלקות הרגשיות שהן נושאות איתן? אף אחד.

הורים תשמרו על הבנות שלכם. תנהיגו את המשפחה שלכם. תשלבו אהבה וחום ותשומת לב ותקשורת קרובה יחד עם סמכות הורית והגבלה במקומות שצריך. זה חלק מתפקידנו. מי שלא מרגיש שיש לו את הכלים, ממליצה מאד על הדרכה הורית. אנחנו לא לומדים להיות הורים. זה התפקיד המשמעותי ביותר בחיינו. אנחנו מגדלים את הדור הבא. אם לנו לא יהיו את הכלים להתמודד, איך נעביר לבנותינו כלים להתמודדות?

בחיים יש המון מצבים, מכשולים, קשיים שנתקלים בהם. בואו נדאג שהבנות שלנו ידעו להבחין בין טוב ורע, בואו נלמד אותן לקבל החלטות מתוך הקשבה לעצמן ולא סיפוק צרכים של מישהו אחר. בואו נחסוך מהן כאבי לב מיותרים. בואו ניתן להן להיות נערות עוד קצת...ולא נאפשר להן להיכנס מוקדם מדי לעולם האכזר של המבוגרים...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

נגה בירן היא מנחת קבוצות הורים בכירה מהמרכז להורות ומשפחה בסמינר הקיבוצים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה