הולכות לבחור? אחר כך תשלמו

אחרי בחירות 2013 תשלמו יותר מיסים, יותר על חינוך ובריאות, אבל תקבלו הרבה פחות. גם הפנסיה תיפגע. איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות בית השקעות, בריאיון מיוחד

20/01/2013
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS
» איך נממן גירעון של 39 מיליארד? (צילום: Thinkstock)

כותרות העיתונים מהשבוע שעבר בדבר גירעון של 39 מיליארד שקלים בתקציב הממשלה, כשברקע הבחירות שמתקיימות השבוע, היו לא פחות ממבהילות כשלצידן הופיעו גזירות קשות אשר יוטלו על הציבור. איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות בית השקעות, מסבירה בריאיון מיוחד לרגל הבחירות מה המשמעות עבורנו ומה המחיר שנצטרך לשלם.

"הגירעון הזה הוא למעשה הפער בין ההוצאות של הממשלה להכנסות שלה. הגענו אליו כי בעת בניית תקציב, הממשלה מנסה לחזות מה יהיו ההכנסות וההוצאות שלה, וזאת בהתאם לשיעור הגרעון, או במילים אחרות, האוברדרפט שמותר לה להיות בו".

איך נעלמו 39 מיליארד שקל?

"בשנה האחרונה, העלו את ההוצאות יותר מהמתוכנן בעקבות הסכמי שכר בסקטור הציבורי", אומרת ניר, "ומצד שני, אישרו את דו"ח ועדת טרכטנברג ונתנו הטבות לציבור (למשל, גן ילדים חינם עד גיל שלוש), ויש לכך עלויות שבאות לידי ביטוי בתקציב. בנוסף, התחזית לגבי ההכנסות הייתה גבוהה מידיי והגביה בפועל היתה נמוכה מהתחזיות. הפער, כאמור, הסתכם בשנת 2012 ב-39 מיליארד שקל".

שאלה: האם המדינה צריכה להחזיר את הסכום הזה?

"בפועל זה ממש כמו משפחה שיש לה אוברדרפט וצריך לכסות אותו. בשלב הראשון, לוקחים הלוואה ופורסים אותה לכמה שנים. זה מה שעשתה הממשלה – לקחה הלוואה באמצעות אג"ח -  איגרות חוב ממשלתיות. בעתיד היא תצטרך להחזיר את הכסף הזה, בתוספת ריבית. בנוסף, מאחר שתקציב נבנה על בסיס זה של השנה שעברה, טעות בתקציב משליכה על השנה שתבוא אחריה. לכן, צריך לבצע התאמות בתקציב כדי שלא תהיה שנה נוספת של חריגה. כרגע ההתאמה התקציבית שצריך לבצע היא בגובה של 20 מיליארד שקל, כאשר בצד ההכנסות צריך להעלות מיסים בגובה של חמישה מיליארד שקל, ובצד ההוצאות צריך לקצץ בתקציב בהיקף של 15 מיליארד שקל".

"כשמשפחה נמצאת באוברדרפט והיא נעזרת ביועץ פיננסי, הוא יגיד לה בשלב הראשון לקצץ בהוצאות, למשל, על ידי הפסקת עישון, קיצוץ בהוצאות על הטלפון ועריכת קניות בעזרת רשימה מסודרת ותוך הגבלת ההוצאה השבועית. במקביל הוא יציע להגדיל את ההכנסות, למשל, על ידי עבודה נוספת או שעות נוספות. זה בדיוק מה שהממשלה צריכה לעשות. היא צריכה להגביל את ההוצאות שלה, ולהגדיל את ההכנסות שלה. אם הממשלה תתנהג בצורה לא אחראית ביחס לתקציב, כלומר תייצר אוברדרפט (גירעון) גדול מידי שנה, ממש כמו אדם פרטי שיש לו משיכת יתר לאורך זמן, כך גם הממשלה עלולה להגיע לפשיטת רגל. ראו למשל את יוון שנתמכת היום על ידי מדינות אירופה".

"המיסים יעלו ונקבל חינוך פחות טוב"

שאלה: מה המשמעות של קיצוץ בהוצאות?

"הממשלה תוכל לתת לנו פחות שירותים. למשל, אם מקצצים בחינוך, אז נקבל חינוך פחות טוב ואיכותי לציבור, אולי על ידי כך שיצטרכו לקצץ במספר הכיתות ויהיו יותר ילדים בכל כיתה. למעשה, הציבור משלם פעמיים, גם מקבל שירות פחות טוב וגם משלם עליו יותר מסים".

הבחירות הקרובות, אם כך, משמעותיות גם בשל העובדה כי לאחר הבחירות תצטרך הממשלה לאשר תקציב לשנת 2013, אשר טרם אושר על אף שהשנה כבר החלה, וכן לשנת 2014. לדברי ניר, על מנת להתמודד עם המצב שנוצר, עומדות בפני הממשלה החדשה מספר אופציות.

"הראשונה, לקצץ בתקציב 15 מיליארד שקל ולהעלות מיסים בהיקף של חמישה מיליארד שקל. הבעיה בכך היא שלאחר מבצע עמוד ענן קשה לראות כיצד משרד הביטחון ייקח חלק בקיצוץ. מכאן שלקצץ סכום כזה רק מההוצאה האזרחית - זה אומר לפגוע בחינוך, ברווחה ובבריאות בהיקף משמעותי, וזה יהיה מאוד קשה ואולי אף בלתי אפשרי".

אופציה אחרת היא לקצץ סכום נמוך מהנדרש, אך לדברי ניר אופציה זו אינה טובה, כי היא תגדיל את האוברדרפט הממשלתי ותעלה את הסיכון הפיננסי של המדינה. "התנהלות תקציבית לא אחראית שכזו תבוא לידי ביטוי בעלייה בתשלומי הריבית של הממשלה, וזה יפגע בפנסיה של כל אחד מאיתנו וזאת משום שבפנסיות מוחזקות איגרות חוב ממשלתיות שערכן עלול לרדת".

להערכת ניר, בסופו של דבר נראה כי לא יהיה מנוס מהעלאת מסים, ולכך, השפעה מכרעת על כולנו. "ייתכן שיוחלט לבצע קיצוץ נמוך יותר בתקציב, אך כדי להימנע מהגדלת הגירעון, האלטרנטיבה היא העלאת המסים ביותר מחמישה מיליארד שקל, וזה התסריט שאנו נותנים לו הסתברות גבוהה יותר".

איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות בית השקעות (צילום: יח"צ)

שאלה: כיצד זה ישפיע על הכיס שלנו?

"אנחנו לא יודעים להגיד אילו מסים יעלו. יש מסים ישירים, כמו מס חברות או מס הכנסה, וגם מסים עקיפים, כמו מע"מ. ויש גם הטבות מס שניתנו בעבר וניתן לשקול את ביטולן – למשל, אנחנו לא משלמים מס על פירות וירקות, אין מע"מ באילת ויש הטבות שונות על הפקדה לקרנות השתלמות. להערכתנו, העלאת המסים תהיה משולבת - ישירים ועקיפים, כאשר בראש ובראשונה יעלה המע"מ, לא כי זה נכון, להפך, העלאת המע"מ פוגעת קודם כל באוכלוסייה החלשה, אלא כי זה קל ומוסיף על כל 1% העלאה במע"מ, 4 מיליארד ש"ח לתקציב. אלא שהעלאת המע"מ לא תספיק, ולכן, צפויות העלאות מסים נוספות".

————————————————————–

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ואינו מהווה יעוץ מס על ידי בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים המיוחדים של כל אדם. פסגות בית השקעות עוסק בשיווק השקעות/פנסיוני ולא בייעוץ.

כתבות נוספות בשיתוף פסגות בית השקעותפיטרו אותך? טוסי לבדוק את קרן הפנסיה שלך

יכול להיות שמגיע לך כסף. לא תקחי?

כמה כסף הרווחת או הפסדת בשנה החולפת?

האם כדאי לקנות דירה?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך