הוט מאמא: כל מה שאת צריכה לדעת על טרנד ה"מאמי מייקאובר"

הלידות וההנקות מאחוריך, את מסתכלת במראה ומתגעגעת לגוף שנשקף ממנה פעם? הטרנד החם בעולם הפלסטיקה מיועד לאמהות שכמהות לחזור לגוף שלפני הלידה

10/08/2017
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS

את מברכת על המשפחה שיצרת אבל בבוקר במראה בכל זאת מתגעגעת למה שנשקף ממנה פעם (צילום: Shutterstock)

התחתנת עם גבר מקסים, הבאת ילדים נפלאים, הנקת והענקת להם הכל בשנותיהם הראשונות, ויצרת לך משפחה לתפארת. הילדים כבר גדולים, הלידות מאחוריך, את מברכת על המשפחה הנפלאה שיצרת אבל בבוקר במראה בכל זאת מתגעגעת למה שנשקף ממנה פעם, בתקופה שלפני הלידות: כשגופך היה מתוח ושטוח יותר, ואיתגר בלי בעיה את כוח הכבידה. מסתבר שאת ממש לא היחידה. הטרנד החם בעולם הפלסטיקה, נותן מענה לרצון של נשים שחוו הריונות ולידות, במיוחד בתום תכנון המשפחה (אבל לא רק) להחזיר לעצמן את הגוף של טרום ההריונות. האמריקאים, כמובן, חשבו על זה קודם ונתנו לזה את השם הטרנדי "מאמי מייק אובר".

אבל מה זה אומר בדיוק, למי זה מתאים, למי לא, וממה כדאי להזהר? תפסנו את ד"ר עומר וולף מהמנתחים הפלסטיים הבכירים בישראל, לתת לנו כמה עצות של זהב.

ספר לנו מהו "מאמי מייקאובר"?

לא מדובר בניתוח כזה או אחר, אלא בסל של טיפולים, רובם ניתוחיים, שנכנסים להגדרה הזאת, ונתפרים לצרכיה האישיים של כל מטופלת. מה שמשותף לכל ניתוחי ה"מאמי מייקאובר" הוא התזמון שלהם: משהו שאישה עושה בעבור עצמה, לאחר פגיעת הגוף בתקופת הילודה.

איזורי הטיפול הנפוצים הם כמובן שדיים – הגדלה, הקטנה והרמה. בטן – שאיבת שומן או מתיחה. ואיזור פחות מדובר אך לא פחות חשוב - תיקוני איבר המין הנשי שחווה לעיתים שינויים אסתטיים ופגיעה בהנאה המינית לאחר לידות.

האם זה מיועד גם לנשים שמקפידות על תזונה בריאה ופעילות גופנית?

האמת שמדובר בייחוד בנשים כאלו. תהליך ההריון הוא תהליך טראומטי, לא לנפש כמובן, אך בהחלט לגוף. השדיים, הבטן ואיבר המין חווים תהליך קיצוני של מתיחה והתכווצות שפוגעת גם בשכבות העור החיצוניות וגם בשרירים. מתיחת סיבים אלסטיים של העור יוצרת סימני מתיחה ועור רפוי, שבולט בייחוד בבטן התחתונה מתחת לטבור. בנוסף לנזק לרקמה שטחית, ישנו נזק לרקמות עמוקות. ממש כמו קפיץ שנמתח יתר על המידה, כך גם שרירי הבטן, איבר המין ורקמות החזה לא תמיד מצליחות לחזור לקדמותם. דבר שמתבטא בבליטה בבטן התחתונה שאיננה נובעת מהשמנת יתר או חוסר עיסוק בספורט, אלא ריחוק בין שרירי הבטן המאפשר התבלטות של איברים פנימיים החוצה, בצניחה של החזה ושל איבר המין.

אלו שינויים שלא ניתן לפצות עליהם באימונים בחדר הכושר. גם קרמים שמורחים על העור תוך כדי ההריון – אינם מונעים פגיעה בשרירים. האפשרות להחזיר את המצב לקדמותו במקרה זה היא כירורגית בלבד, ומשלימה אורח חיים בריא ונכון. למעשה אחת ההמלצות היא שהאישה תגיע לניתוח לאחר שהשילה את הקילוגרמים המיותרים מהלידה, כשהיא כבר במשקל היעד שלה כדי שתוצאות הניתוח לא יפגמו עם ירידה נוספת.

יש שינויים שקרמים למניעת מתיחה לא יצילחו לתקן (צילום: Shutterstock)

כמה מוקדם אחרי הלידה אפשר לעבור ניתוח בטן או חזה?

חזה: בין 3-5 חודשים מסיום ההנקה לפני ניתוח חזה מכל סוג שהוא. מאחר והסביבה ההורמונלית שמייצרת חלב משפיעה על סיכוי לדימום או לזיהום, בייחוד כאשר בניתוח מעורבים שתלים. במתיחת בטן אין משמעות לנושא ההנקה אך יש משמעות למתי האישה חזרה למידות הטרום הריוניות שלה. את הניתוח כדאי לעשות בנתונים סופיים. אצל רוב הנשים מדובר על בין 6-12 חודשים מהלידה.

מה קורה אם משמינים שוב או נכנסים להריון לאחר הניתוח?

אחת השאלות שרבות מהמטופלות שואלות אותי היא לגבי השמנה חוזרת או כניסה להריון לאחר ניתוח. אין סכנה בכניסה להריון לאחר ניתוחי חזה ובטן ואין כל אמת באגדה האורבנית שאם תשמיני לאחר ניתוח פלסטי השומן יחזור במקומות 'מוזרים'. יחד עם זאת, ההחלטה לעשות מעשה ולעבור ניתוח על תקופת החלמה, העלויות, ופרופיל סיכונים שטמון בו, היא משהו שאנחנו לא רוצים לעשות אותו אם יש חשש שהתוצאה תיפגע. לכן אם יש סיכוי לילד נוסף כדאי לחכות, ולהגיע לניתוח לאחר שהשינויים הדרמטיים בגוף הגיעו לסיומם. יוצאים מן הכלל הם ניתוחי חזה, אותם בדרך כלל עוברים יותר מפעם בחיים, מאחר וניתוח חזה סביר שיצטרך תחזוקה ניתוחית גם בעתיד.

סימני מתיחה: ניתוח כירורגי מאפשר להעלים את רוב העור הפגוע (צילום: Shutterstock)

מה כוללת תקופת ההתאוששות, וכמה זמן נעדרים מעבודה?

במציאות של היום שבה נשים מעוניינות לצאת לחופשת מחלה ולחזור לתפקוד ולעבודה, ניתוח משולב הוא אופציה קוסמת. אם המטופלת בריאה, אין גורמי סיכון, ורצף הניתוח הוא בטיחותי, אין סיבה שלא לטפל בחזה ובבטן באותו ניתוח ולחסוך הרדמה כללית. תקופת ההתאוששות תלויה בסוג הניתוח. מתיחת בטן היא שמצריכה את ההתאוששות הארוכה ביותר: בין שבועיים לשלושה היעדרות מוחלטת מעבודה, ועוד כ 4-6 שבועות מגבלות פיזיות ומשנה זהירות. חתך הגישה של הניתוח מוצנע ונמוך מאוד - ממש כמו צלקת של ניתוח קיסרי רק מעט רחב יותר. אך גם כאשר הצלקת החיצונית מחלימה, ונחכה להבשלה וחיזוק של צלקת פנימית כדי שלא יגרם נזק מתנועה חדה.

בניתוחי חזה העדרות מעבודה היא שבוע - שבועיים, שלאחריהם עוד מספר שבועות של מגבלות ים, בריכה (ומקווה) ופעילות ספורטיבית.

את מי לעולם לא תנתח?

יש נושא אחד שעליו יכולה ליפול או לקום הצלחת ניתוח והוא עישון. אני לא אנתח אישה שעישנה בין 4-6 שבועות לפני ניתוח, ואני דורש ממטופלות שלא לחזור לעשן גם 6 שבועות לאחר ניתוח. הגבלת העישון היא קריטית בניתוחי הקטנה או הרמת חזה, מתיחת בטן, ומתיחת פנים מאחר ואלו ניתוחים שהצלחתם תלויה ביכולת הרקמה לקבל אספקת חמצן טובה. עישון יכול לגרום להצטלקות, נמק פטמה או איזור אחר, זיהום או אובדן של שתל. מוטיבציה לעבור ניתוח אסתטי בחזה או בטן היא מאוד חזקה. נשים מסוגלות, גם אם הן מעשנות, להפסיק עישון על בסיס החלטה כשהמטרה ניצבת לנגד עניהן, ובניתוחים פלסטיים מדובר במאסט – אין הגיון להתפשר על בטיחות או איכות הצלקת בניתוח אסתטי.

עולם הניתוחים הפלסטיים הוא מורכב ומבלבל – למה כדאי לשים לב כאשר מחפשים רופא לקראת ניתוח?

כשפונים ליעוץ לקראת ניתוח פלסטי חשוב לברר מהי הכשרת המנתח והאם מדובר במנתח פלסטי מומחה שעבר הכשרה רשמית בתחום הרלוונטי. מגוון רופאים נכנסים כיום לתחום האסתטיקה משיקולים כלכליים, ועוסקים בו גם להשלמת הכנסה – לאחר הכשרה קצרה. לכן חשוב לברר אם למנתח מומחיות בכירורגיה פלסטית המוכרת על ידי משרד הבריאות – כזו הנמשכת 6 שנים ומלווה בבחינות הסמכה, והאם הוא/ היא חברים באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. דבר נוסף שהייתי מתרשם ממנו הוא מידת הרצינות ומשך הזמן שמקדיש הרופא להסבר לא על תוצאות הניתוח המיוחלות, אלא דווקא על הצגת הסיכונים הרפואיים, הסיבוכים האפשריים, והחלופות הניתוחיות והלא ניתוחיות הקיימות,שהן גורם שמומלץ לשקול אותו לפני קבלת החלטה על ניתוח.

 

הריון פוגע בשרירים באופן שכושר לא מצליח לתקן (צילום: Shutterstock)

למידע נוסף היכנסו לאתר האינטרנט או לדף הפייסבוק של ד"ר וולף
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה