הודו ושחרור האישה

סשן צילומים בהודו עורר ביעל אבקסיס מחשבה על ציפורים כלואות ונשים שזקוקות לצוהר שדרכו ייצאו אל החופש

09/12/2010
יעל אבקסיס קבלו עדכונים מיעל
  • RSS
» הודית. צילום: babasteve, flickr

אני בהודו. ענייני עבודה.מהרגע שהגעתי עיניי רואות רק נשים. ילדות בחבורות. חלקן בדרכן מבית הספר, בתלבושת אחידה, מסודרת. אחרות בבגדים מלוכלכים ישובות לצידי הדרך ומלקטות מהזבל אוצרות. נשים בתלבושת הסארי המסורתית,  נשים במכנסיים,זקנות נושאות על ראשן אלומות קש, נשים נוהגות בקטנוע, נשים מחייכות, נשים זעופות. המחשבה הראשונה שעולה בי היא על חייהן של אותן הנשים שעניי רואות, על מעמדן ביחס לגברים, על אלימות קשה שמופעלת כלפיהן בשם המסורת ועל המחיר שהן משלמות רק בגלל היותן נשים.

נשים שוות פחות ועל כך הן משלמות מחיר יקר

על פי הסטטיסטיקות של ממשלת הודו, נהרגו בשנת 2001 כ-7,000 נשים בידי בעליהן והוריהם בגלל שהביאו נדוניה נמוכה מדי, נשים בהודו עולות יותר בגלל הנדוניה ושוות פחות מאחר שהן נחשבות לכוח עבודה זול וחלש, כשבת נישאת, משפחתה משלמת נדוניה והיא עוברת לגור עם משפחת בעלה, בעוד שהוריה נותרים בלא כלום.  על פי נתוני יוניצ"ף, מספר הבנות המומתות טרם לידתן מגיע בהודו ל-40 מיליון. אף שבשנת 1996 אסרה הודו על השימוש במכשיר אולטרסאונד לקביעת מין העובר, במפקד שהתקיים ב-2001 נספרו במחוז הכפרי פנג'אב שבצפון הודו, רק 754 בנות על כל אלף בנים.

ולא רק כאן בהודו ,העובדות  קשות. גם בארצנו המערבית המודרנית , גם אצלנו מופרות זכויותיהן של נשים לחיים, לביטחון אישי ולשלמות הגוף, נשים מכל שכבות הגיל, מעמד סוציו אקונומי או אינטלקטואלי חשופות לתופעה זו של אלימות מסוג זה או אחר. המציאות החברתית מכתיבה יחס אחר לביטחון האישה ולחייה מאשר לגבר.

דורשות תיקון- נכנסות לפוקוס

המחשבה השנייה שעלתה בראשי היא שנשים רבות מרכיבות משקפיים.למה מוזר לי הדבר? והבטן שלי עונה שרק לאחרונה דורשות נשים לראות בהיר. להיכנס לפוקוס.דורשות תיקון למה שעיוותו החיים ולמציאות שעיוורה את חייהן. בעמותת רוח נשית בה אני חברה, אנו דורשות לפקוח את העיניים ולהביט מסביבנו, חשוב שכולנו נבין שאלימות כלפי נשים אינה עניין פרטי, זוהי תופעה חברתית שהאחריות לפתרונה מוטלת על כולנו.

ערבות הדדית לחופש

היום צילמנו במין מקדש יפיפה בעיר ביקנר שבדרום הודו. הפליא אותי לראות מאות ציפורים כלואת בין כתליו. חלקן ודאי לא פגשו שמיים מעולם. לא פגשו את היכולת לעוף גבוה, רחוק. לנשום אויר צלול. את שכרון רוח ההצלחה בהתמודדות עם הסכנות שאורבות בחוץ, ערבות לחופש. אחת מהן מצאה פתח יציאה קטן ועפה לה. חשבתי לעצמי, האם תשוב להראות לאחיותיה את הצוהר לחופש?

ברוח נשית, יצרנו סרט הסברה קצר הממחיש את שותפות הגורל שלנו כנשים ואת האחריות שלקחנו לידינו למצוא פיתרונות למצב.

הסרט משתתף החל מ 7.12 ועד 27.12 בתחרות העמותות "מיליון סיבות טובות", כדי שנוכל לזכות בפרס כספי שיאפשר לנו להרחיב את הפעילות של העמותה ולצרף אלינו נשים רבות נוספות.

אנו יוצאות בקמפיין תקשורתי: "יש מליון סיבות טובות להצביע בעד רוח נשית".

היכנסו ללינק, צפו בסרט, שתפו והעבירו אותו הלאה והצביעו בכל יום בשביל "רוח נשית" של כולנו.

נמסטה, יעל

>> מתוך הבלוג של יעל אבקסיס- רוח נשית
צילומים:
http://www.flickr.com/photos/babasteve/3995883472/
http://www.flickr.com/photos/meanestindian/409875164/
http://www.flickr.com/photos/pulguita/736468969/
http://www.flickr.com/photos/[email protected]/2142680291/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה