ההתחדשות בנעמ"ת היא הבשורה לנשים בשוק העבודה

נשים נמדדות בקריטריונים משלהן. אנחנו צריכות להוכיח את עצמנו יותר מגברים וגם מי שמצליחה מגלה שראשה נלחץ על תקרת הזכוכית ונאלצת לרדת כדי לשחרר לחץ

25/12/2016
עינת עובדיה קבלו עדכונים מעינת
  • בדואר
  • RSS

העובדה שנשים מרוויחות פחות מגברים אינה חדשה לאף אחת. אפילו התרגלנו. אבל המצב הזה רחוק מלהיות בדיחה. הוא צריך להדהד. כי אחרי כל הוויכוחים המעייפים, שכר הנשים חושף את האמת: יש עוד דרך ארוכה מאוד לפנינו.

נשים נמדדות בקריטריונים שרק הן יכולות להימדד בהן. אנחנו צריכות להוכיח יכולות, אינטליגנציה, כישרון ונחישות ושילדים לא יפריעו לנו בדרך למעלה, וגם מי שכביכול מצליחה נגד כל הסיכויים, מגלה שראשה נלחץ אל תקרת הזכוכית עד שהיא כבר לא יכולות לשאת את זה יותר, ונאלצת לרדת כדי לשחרר לחץ. מרוויחות – שוב – פחות.

כל עוד נמשיך להימדד כך, לא יהיה שוויון בשוק תעסוקה, ודרך מרכזית לשנות את המצב הזה היא להמשיך לעודד יציאת נשים לעבודה. נעמ"ת עושה את זה כבר שנים ועושה את זה טוב. היא תנועת הנשים הגדולה בישראל, שהתחילה עם דרישה לשוויון מגדרי כבר לפני קרוב ל-100 שנים. היא יוזמת חקיקה ומאבקים ציבוריים הקשורים לתעסוקת נשים ולזכויות נשים ויש לה הישגים ציבוריים אדירים. אבל כששנת 2017 בפתח יש צורך אמיתי להכניס לשורות הארגון נשים פמיניסטיות שחיות את המשק ואת שוק התעסוקה, נשים שהן אימהות עובדות בעצמן, ומבינות מה צריך לעשות כדי שנשים אחרות יצליחו.

צריך להקים יותר גנים של נעמ"ת בכל הארץ, בדגש על הפריפריה והישובים של אזרחי ישראל הערבים. המצב שבו נאלצים לריב על מקום בגן הוא פשוט מטורף. בגלל זה צריך לייצר לחץ ציבורי לפיקוח על גני ילדים בגילאי 0-3 ולדרוש סבסוד והכרה מהמדינה על גנים פרטיים. למדינה צריכה להיות אחריות על המסגרות האלו ומישהי צריכה לצעוק להם את זה חזק באוזן. חינוך, במיוחד בגיל הרך, חייב להיות בסדר העדיפויות של מדינה חפצת חיים השואפת לשוויון מגדרי. יותר גנים זה פשוט מאוד יותר נשים בשוק התעסוקה. ככל שתהיינה יותר משתתפות בשוק התעסוקה, כך נוכל להתקרב אל עבר השוויון המיוחל. כך התחדשות צריכה להיראות.

 Workingmother2512_sec

לנעמ"ת יש פרויקט שמחלק מלגות לסטודנטיות, שעד היום פתוח רק לנשים ששירתו בצבא או בשירות לאומי. מי שרוצה להשיג שוויון אמיתי בחברה, חייבת לדרוש את הורדת הקריטריון הזה, חייבת לדרוש תמיכה כלכלית לכל הסטודנטיות מכל המגזרים ללא התניות. זו ורק זו התחדשות.

נעמ"ת היא מוסד בעל שם, עם גב ולגיטימציה לפעול וכוח להשפיע, ואפשר להוביל ממנה מהלכים חברתיים אדירים. והארגון הזה צריך עוד נשים אנרגטיות שרוצות להוביל לשינוי. אנחנו מוכנות היום לפעול באופן אקטיבי יותר. אנחנו בחוץ, אנחנו עובדות ומשתכרות ומפרנסות ובונות את הקריירה שלנו מגיל צעיר יותר. אנחנו, האמהות העובדות, השאפתניות, צריכות להיות אלו שנמצאות שם כדי לעזור להוביל את תנועת הנשים למען אמהות עובדות, למען שוויון בעבודה, בחברה ובכלכלה. נעמ"ת המתחדשת צריכה להיות ארגון שרואה אי צדק חברתי ופועל למגר אותו. נעמ"ת צריכה להתחדש באמהות צעירות, מלאות מוטיבציה ודרייב, כדי להמשיך ולייצר את הדבר הנפלא הזה שהיא מייצרת כבר קרוב ל- 100 שנה: מאבק לשוויון מגדרי בישראל.

 .

** הכותבת היא אם לשני ילדים, בת 34 ומתמודדת לראשות סיעת מרצ בנעמ"ת

עינת עובדיה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה