ההליך הפלילי הוא לא תמיד הדרך

עבור נפגעות תקיפה מינית, ההליך הפלילי אינו בהכרח המענה המיטבי. רבות חוות אותו כלא מובן, אטום ואף פוגעני וחשוב לדעת שיש גם אפשרויות אחרות ולהכיר אותן

16/11/2017
עו''ד ד''ר כרמית קלר-חלמיש קבלו עדכונים מעו''ד ד''ר כרמית
  • RSS

בימים האחרונים פורסמו ברשתות החברתיות פוסטים המתארים את השתלשלות תלונתה של שרי גולן, על האונס שעברה, על פי התלונה, על ידי אלון קסטיאל.

כפי שתואר- שרי, שנותרה המתלוננת היחידה במקרה זה, מסיבות שונות, השמיעה קול זעקה הנוגע לחשיפת הרישומים של הפסיכולוגית שלה במסגרת הטיפול בתלונה.

שרי גולן (צילום מסך ערוץ 10)

עד כמה שניתן להבין ממה שמפורסם ברשתות אודות המקרה, חשיפת הרישומים היא צעד הכרחי לניהול ההליך הפלילי. בהיבט המשפטי. בהיבט האישי- חשיפת הנאמר במסגרת טיפול אישי, אינטימי, המתיימר להרגיש כמו מקום בטוח ומכיל היא פולשנית ופוגענית ומייצרת תחושה של אובדן הפרטיות וחדירה שלא ניתן לשלוט בה. בדומה לחוויה של פגיעה מינית/ אונס. שוב. לעניין המורכב והרגיש הזה השלכות משמעותיות על טיפול במקרים של פגיעה מינית - הן מצדם של המטופלים והן מצדם של המטפלים שלא תמיד בקיאים בנבכי דקויותיו של החוק.

כמי שמכירה את התחום מקרוב אני חשה כי על אף הקושי של מי שעברה פגיעה מינית ועכשיו חווה פגיעה ופלישה לאינטימיות עם חשיפת רישומי הטיפול לסניגור ולפוגע עצמו, אין להטיל את האשמה אלא על השיטה עצמה.

פגיעה מינית היא פגיעה בעלת מאפיינים ייחודיים. קשה לדבר על ציבור הנפגעות כמקשה אחת, ובכל זאת, מרביתן חוות את ההליכים הפליליים כלא מובנים, כאטומים, ואף כפוגעניים. מקרה זה הוא דוגמה לנקודה מסוימת בהליך הפלילי המציפה את הבעייתיות במיטבה עת נפגשים צרכיה של הנפגעת עם מגבלותיה של המערכת המשפטית התרה אחר ראיות מספיקות כביסוס להרשעתו של הנאשם.

חשוב לציין כי בדרך יש הרבה א/נשים שמתכוונים לטוב. פרקליטים קשובים שרוצים להיטיב, מרכזי סיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, עורכי דין פרטיים שלבם עם הנפגעות ובכל זאת- החוויה של הנפגעת נותרת בעינה. פוגענית. מנותקת. לא מיטיבה

זה השלב בו עולה השאלה- אז מה אפשר לעשות עם זה?

בהקשר זה חשוב לעמוד על שתי נקודות מהותיות; האחת - יש להביא לידיעתם של מטפלים כי החיסיון המוטל על המתרחש במסגרת הטיפול אינו חומה בצורה. חיסיון זה מוסר בשלבים שונים של הליכים משפטיים כאשר המידע שנמסר בעקבות הסרתו חיוני לניהולם.

השנייה- פגיעות מיניות והטרדות מיניות הן תופעה יומיומית חיה ובועטת, כפי שאפשר להבין מהפרסומים הרבים העולים בימים אלה. ההליך הפלילי אינו המענה היחיד ואולי אף לא המיטבי להתמודדות עמן. זוהי העת להרחיב את "סל המענים" להתמודדות עם פגיעות מיניות ולפתח מענים נוספים/ חלופיים להליך הפלילי שיוכלו להוות מנגנון המותאם לצרכים של נפגעות ולתרום למיגורה של התופעה, לצד פעולה לכינונם של בתי משפט מיוחדים שיתמחו בטיפול בפגיעות מיניות.

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית פועל בימים אלה להכנת דו"ח הממפה את כלל המענים הקיימים עבור נפגעים ונפגעות מלבד ההליך הפלילי, כחלק מההבנה שיש להנגיש את הידע אודותיהם ולהשקיע בפיתוחם.

עו"ד ד"ר כרמית קלר-חלמיש (אלבום פרטי)

**  הכותבת היא מ"מ יועצת משפטית וראש תחום מחקר באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה