יש מכבי, אין חברוֹת

הנכנעת החדשה ללחץ החרדים היא קופת חולים מכבי, שמחקה את תמונות הנשים מהשלטים שלה בבני ברק. הם טוענים שאין להם ברירה. אנחנו צריכים להוכיח להם שהם טועים

13/11/2011
עידו קינן קבלו עדכונים מעידו
  • RSS

"אם את מרוצה, כנראה שאת במכבי!", קובע שלט חוצות של מכבי שירותי בריאות. אם לא די בכך שמדובר בהטעיה שמבוססת על עיוות נתונים, השלט סובל מבלבול מגדרי: התמונה המופיעה בו היא של גבר. כן, גם במכבי מעלימים תמונות נשים משלטי חוצות, אבל בכמה מקרים הם רק החליפו את תמונת האישה בגבר, ושכחו לשנות גם את הטקסט, כפי שדיווח הגולש איתן שלו.

השלט המצונזר בבני ברק. אם את מרוצה, כנראה שאת על שלט אחר

המאבק הוותיק נגד העלמת נשים משלטי חוצות חזר לתודעה בשבועות האחרונים, ריאקציה למגיפת הצניעות שפוקדת אותנו: חיילים דתיים שעוזבים אירוע בזמן שירת נשים, סגן שר בריאות שלא מרשה לנשים שזכו בפרס שיזם משרדו לעלות על הבמה לקבל את הפרס, חיילות שנטשו טקס שמחת תורה צבאי לאחר שאולצו לעבור למתחם מגודר ואטום, העלמת נשים מקמפיינים של הוניגמןמרכז ההשתלות הלאומי וסטודיו סי בבני ברק ובירושלים, הפרדה כפויה של נשים ב"קווי מהדרין" והפרדה כפויה של נשים וגברים ברחובות מאה שערים, בניגוד לפסיקת בג"צ.

הרב הקונסרבטיבי אורי איילון מתנועת "ירושלמים", מייסד קבוצת הפייסבוק "לא מצונזרת", יזם קמפיין בשם "מחזירים נשים לשלטי חוצות בירושלים", שהציג תמונות נשים שהצטלמו במסגרת המאבק. המטרה היתה להציג נשים בשלטי חוצות, לבחון את מדיניות העירייה בנושא (השלטים נתלו על לוחות מודעות עירוניים על ידי חברת השילוט של העירייה), להוכיח למפרסמים שאפשר, מותר וצריך להילחם בהדרת הנשים, ולקרוא להם להימנע מצנזורה עצמית.

המאבק רשם תוך זמן קצר הישג משמעותי ראשון. בשבוע שעבר פנה ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, למפקד משטרת ירושלים, ניצב ניסו שחם, וביקש ממנו להגביר את האכיפה נגד משחיתי השלטים. בנוסף, חבר המועצה פפה אללו קרא לבטל ועדה עירונית שבוחנת מודעות פרסום שעלולות לפגוע ברגשות הציבור, אשר הוקמה בימי ראש העירייה אהוד אולמרט. אללו, נציג סיעת מרצ, הוא החילוני-פלורליסטי היחיד בוועדה, כשהשניים האחרים הם יוסף לוק החרדי מיהדות התורה ואלי שמחיוף החרדי מש"ס. אבל גם אם הוועדה תבוטל והמשטרה תבצע את עבודתה, לא תהיה לכך משמעות כל עוד מפרסמים יחששו וינהיגו צנזורה עצמית, או ייכנעו ללחצים של חברות השילוט, כפי שעשתה מכבי.

בקמפיין של מכבי מספר גרסאות של שלטים: גבר, אישה, זוג ומשפחה. אלמונים כבר הספיקו להשחית שלטים של מכבי עם תמונות נשים, בין השאר על אוטובוסים. במכבי בחרו להתכופף בפני הוונדליזם והלחץ של חברות השילוט, והציבו בבני ברק רק את השלטים עם תמונת הגבר.

אוטובוס עם שלט שהושחת

"מכבי מבצעת שורה ארוכה של פעולות הסברה לקידום בריאות וגם לצורכי גיוס חברים חדשים. הפרסום הוא פעולה אחת בלבד מתוך המגוון, שברובו אגב פונה אל הנשים והן חלק מרכזי בו", מסביר דובר מכבי, עידו הררי. "אין טעם בפעולה שתידחה מיד על ידי קהל היעד. גם בקמפיין הזה כבר הוסרו על ידי אלמונים כמה שלטים שהיו בקירבה לשכונות חרדיות. גם חברות השילוט והפרסום אינן מוכנות לתלות תמונות נשים באזורים חרדיים, כך שהבחירה היא בין פרסום מותאם לכל קהל לבין הימנעות מפרסום. איננו סבורים שיש בכך משום פגיעה בנשים אך אם יש מי שנפגע, אנו מתנצלים בפניו או בפניה. למעלה משמונים אחוז מצוות מכבי הן נשים המכהנות במגוון של תפקידים כולל בכירים מאד. רגישותנו גבוהה לנושאים מגדריים, דתיים או חברתיים ואנו מאזנים ככל הניתן בין התחומים".

מאבק שמתנהל בימים אלו נגד העלמת הנשים מקמפיין עידוד חתימה על כרטיסי אדי מטעם המרכז הלאומי להשתלות מדגים איך אפשר להפעיל לחץ אזרחי גם על גופים שאינם מסחריים, ושלכאורה אי אפשר לאיים עליהם בסנקציות כלכליות. במקרה של מכבי, אפשר וצריך להראות להם שכמו שהחרדים מפעילים לחץ, גם הנשים יכולות.

צילום: עידו קינן http://room404.net/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך