ההדרה: תגובת נגד למחאה החברתית

האקטיביסטית אור-לי ברלב רואה קשר ישיר בין המחאה החברתית של הקיץ להדרת הנשים של החורף. והיא לא הולכת לעבור על זה בשתיקה

25/12/2011
גילי גרשוני קבלו עדכונים מגילי
  • RSS
» להפסיק עם החליפות הגבריות. צילום: מירב בסון

דיברנו עם אור-לי ברלב - מהפכנית, עיתונאית, מגשרת, פעילה בחדר המצב של המחאה החברתית, גרושה ואימא לשתי בנות:

"מצד אחד אני די נדהמת.  זה לא יאומן שאנחנו מנהלות את השיחה הזו. זה לא יאומן שזה נושא שעלה לדיון. מצד שני, כמי שפעילה במחאה החברתית ונוכחה לראות כל מיני תהליכים משונים כלפי האזרחים בישראל, יש בזה משהו לא מאוד מפתיע. המחאה הציבה איום על הסדר הקיים, בו יש מפלגת הון שלטון ששולטת באזרחים, נותנת להם כמה גרושים בשביל שימשיכו להיות יצרנים, והשיטה נשמרת. המחאה החברתית ערערה את זה והציבה איום. ומאז ניחתות עלינו מכות, גם בענייני נשים"

"יש כאן סוג של ספין. זורקים לכלבים איזו עצם לריב עליה, להתגולל עליה. אנחנו חוזרות 50-100 שנה אחורה. כי אם את זה נצליח לסדר ולפתור, אז כבר לא באמת יהיה לנו כוח לשנות את הסדר הקיים. יש רגרסיה במצב הקיים, ואם נשיג כאן, בתחום מחיקת הנשים שלפתע קפת עלינו, הישגים, נאבד כוחות, נצטרך לנוח ולא נוכל להתקדם בשינוי העמוק הכולל בחברה. אני אפילו צופה עוד מכות שינחתו כאן על ציבורים כאלה ואחרים, מהמקום הזה שיש כאן אנשים שרוצים לשמר את השיטה. אנחנו לא חיים באמת במשטר דמוקרטי אלא במשטר טוטליטרי. הדמויות והשמות משתנים, אבל השיטה בה ההון והשלטון משתלטים נשמרת. זה לא משנה במה בוחרים, באיזו מפלגה, כי השיטה נשמרת – קומץ משפחות ששולטות, העניים נחלשים והעשירים מתחזקים. מנסים לשמר את זה, וחלילה שמישהו יקום ויגיד שצריך לשנות את זה – לחלק את המשאבים כמו שצריך וכן הלאה".

"הדרת הנשים לא מנותקת מהמחאה החברתית ומהערעור שהיא הציבה על הסדר הקיים ועל שיח המיינסטרים. את המחאה החברתית הובילו שתי נשים, דפני ליף וסתיו שפיר, והשיח היה נשי. דפני אמרה – 'אנחנו לא בעניין של תוצאה, אנחנו בעניין של תהליך', וזה לחלוטין שיח נשי, יש משהו מאוד נשי בלזהות את זה. וחלק מההצלחה של המחאה זה שפתאום יש כאן התרוממות של נשים. המחאה האדירה אותנו הנשים ושמה אותנו כמוקד כוח, בעל השפעה, בעל סיי, ויש משהו בהדרת הנשים שמופיע עכשיו בעוצמה כתגובת נגד למחאה"

"חברות הכנסת והפוליטיקאיות לא עושות מספיק. רחוק מזה. יש את הדוגמא הזועקת של ציפי חוטובלי. יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה. מה היא עשתה? הגישה הצעת חוק – בשירות הביטחון לא תהיה פגיעה בחופש הדת של חייל ולא תינתן פקודה לחייל הנוגדת לדתו. הרבנות הצבאית יכולה לקבוע מהי ההלכה ומהי אמונתו של אדם. אני לא חושבת שצריך להגביל את חופש הדת של מישהו, אבל ברגע שחופש הדת מגביל את זכותם של אנשים להיות אנשים, בכל מקום – עד כאן. יותר מכך – אני הייתי מצפה מכל חברות הכנסת להתאחד, לנטוש את הוויכוחים האידיאולוגים, להקים חזית אחידה וברורה. חזית, שעכשיו כקונטרה לכל מה שקורה תעלה את החוקים הנכונים ותבצר את מעמדן של הנשים בחוק".

"חברות הכנסת, בעיניי, באופן כללי, לפחות חלקן הגדול, נוטות ליפול למלכודת – בגלל שהשיח בכנסת, בצמרת השלטון ובצמרת העסקית הוא  שיח גברי וכוחני, והתרבות היא תרבות גברית, הרבה נשים שמגיעות לעמדות גבוהות מאמצות את הקוד הזה. הייתי רוצה לראות חברות כנסת שמתחברות לנשיות שלהן בחזרה בדיוק כשהן שם, בנקודה הזו. למשל – במה שהן לובשות. הן לובשות חליפות גבריות, למשל. למה? תהיו נשים! עוד הרבה לפני חוקים וחזיתות משותפות. אם כל חברת כנסת תקום בבוקר ותסתכל במראה ותגיד – אלוהים, אני אישה! וברוך שעשני אישה! שתלבש מה שבא לה. . גם אם זה אומר חליפה גברית, אם זה מה שגורם לה להרגיש אישה. אבל שתחוש בנשיות שלה, שתביא אותה לביטוי. שתביא נשיות. שתביא אתה את הנשיות שלה אל דוכן הנאומים, אל הוועדות, אל התקשורת. ככה הנשים שלא נמצאות במוקדי הכוח יקבלו ביטחון לתפוס את מקומן בעולם. כמי שהן. כנשים. לא מתוך תחרות עם הגברים. לגברים יש יתרונות, ולנשים יש יתרונות, והסינרגיה בין שני המינים תביא להפריה הדדית".

"נשים צריכות להיות נשים, במלוא עוצמתן הנשית. בכל מקום אני רואה נשים שהנשיות שלהן מכווצת. וזה לא נאמר כביקורת, אלא כהתבוננות תרבותית. בואו נתחיל בזה שאנחנו לא נדיר את עצמנו. כשמתרחשת הדרה, זה גם בגלל שאנחנו הנשים נתנו לה מקום בעצמנו ואפשרנו לה. הציבור הנשי לא היה בנוכחותו במלואו, ונפל למלכודת של המשחק הגברי והדיבור הגברי, וכל פעם אנחנו עשינו לעצמנו הדרה. הדלת הייתה פתוחה עבורה. אנחנו נשים מהממות, יפות, חכמות, סקסיות, חושניות, חזקות, רכות מעודנות. – הכול. אנחנו כמו שאנחנו. וכמה טוב שהגברים הם הם, עם כל הדברים שלהם. אין תחרות בינינו. נתחיל בזה שאנחנו נהיה נשים במלואנו. כל השאר כבר יסתדר מעצמו".

.

>> לסיפור המלא של אור-לי ברלב, המהפכנית החדשה

>> נשים מגרשות את החושך – לכל הכתבות בפרוייקט

>> הבלוגריות של סלונה כותבות בנושא -

גל ברקן על מתינות קיצונית

טלי גדי על כוח הצרכנות הנשי

גילה פז על סדר העדיפויות של נשים

הבלוג של דורית: די לקדושה המעונה

אורלי ברג יודעת מה היא שווה

שרון קמחי: מציונה תצא תורה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה