הדרך ממאה שערים לעולם ההייטק

נעים מאוד, אני רייצ'ל. פעם קראו לי רחלי. מתישהו בין יום הולדת עשרים לקיץ שאחרי, חתכתי מסמטאות 'גאולה' בואכה מאה שערים ונפלתי אל העולם הגדול, שם התחיל המסע שלי

05/09/2017
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • בדואר
  • RSS

פעם, לפני שנות אור, אמרו לי שהגברים 'שלנו' יצליחו בכל מה שינסו כי "המוח שלהם מתחדד מדברי תורה"- מה שלוקח לסטודנטים שבועיים להבין, האברך המצוי יבין תוך כמה שעות. ואני קינאתי ורציתי ללמוד גמרא גם כן אבל לבנות אסור ללמוד.

חה. אז אמרו.

מאז עבר קצת יותר מעשור ולמדתי דבר או שניים על החיים. בין השאר- שבלתי אפשרי להתקדם בלי ללמוד את הבסיס ושהחיים הרבה יותר מדהימים ומלאי הזדמנויות ממה שיכולתי אפילו לדמיין באותם ימים.

נעים מאד, רייצ'ל, בת 29. פעם קראו לי רחלי. מתישהו בין יום הולדת עשרים לקיץ שאחרי, חתכתי מסמטאות 'גאולה' בואכה מאה שערים ונפלתי אל העולם הגדול. בטוחה ומשוכנעת שהכל הולך להיות משחק ילדים- כי אמנם לא למדתי גמרא ולא חידדתי את המוח מספיק, אבל הייתי תלמידה מצטיינת ועד היום אני יכולה לצטט עשרות קטעים של רש"י ורמב"ן בעל פה!

חה. אז חשבתי.

שכונה חרדית (צילום: Lerner Vadim / Shutterstock.com)

זה היה קשוח. הרגעים האלה כשיצאתי מעוד ראיון עבודה, ומעוד אחד, ועוד אחד- חלקם אפילו לא טורחים לחזור אלייך, אחרים אומרים "מצטערים לא מתאים". הבדיחות הקטנות שזרקו ולא הבנתי, השאלות, הסאב-טקסט, הרגשתי כמו עולה חדשה, רק בלי הזוהר שנלווה למי שמגיע מארץ רחוקה. וגם בלי סל הקליטה.

היתה לי תעודת הוראה מושלמת וחסרת משמעות ביד, אנגלית טובה יחסית, הבנה בסיסית במתמטיקה, קצת היסטוריה, תחביר ודקדוק למופת (רק כי הייתי תולעת ספרים) וזהו.

כבר 14 וחצי שנות לימוד מאחוריי, ולהתחיל בגרויות מאפס היה נראה לי כמו הר ענקי ובלתי עביר, כלכלית ומורלית.

אז הלכתי לעבוד במקום שלא צריך בו את כל זה, עבודה במסעדות היא חוויה אבל כמה כבר אפשר להרים טלפונים ללקוחות רעבים ועצבנים ולהבטיח להם שהמשלוח אוטוטו, עוד רגע ממש אצלם?

ואז, האלגוריתם האלוהי של פייסבוק הקפיץ לי פוסט של עמותת "יוצאים לשינוי", ופנס ענקי נדלק לי בקצה המנהרה. זו אפילו לא היתה מודעה מהוקצעת וממומנת. סתם פוסט שפונה ליוצאות ויוצאים בשאלה, בוגרי החינוך החרדי: "נפתחת קבוצה ללימוד מבוא למדעי המחשב" והדובדבן בקצה המושלם של הקצפת- "לא נדרשת תעודת בגרות ו/או ידע קודם" – הכל חינם מטעם העמותה שעוזרת ליוצאים בשאלה.

זו ההזדמנות שלי!

נרשמתי.

בשבוע שעבר הגעתי לשיעור הפתיחה. לא הרגשתי טוב והתלבטתי מאד אם לצאת מהמיטה כדי לשמוע הרצאת מבוא שבטח לא ילמדו בה יותר מידי. אבל אכפת לי מהעתיד שלי אז הלכתי לגלות שיעור מאלף ומלא תוכן שיותר מהכל הייתה בו אווירה. ישבנו שם כמעט 30 איש יוצאים בשאלה, מתוכם יותר ממחצית נשים, שקט מוחלט וצימאון ללמוד.

רגע, אי אפשר לדלג ככה על החלק הכי מושלם במה שאמרתי עכשיו – יותר ממחצית הקורס, נשים! שמעולם לא הוכוונו למקצועות כאלו  תענוג נשי עוצמתי ומקצועי. חוויה מועצמת. (סליחה אם הגזמתי בתיאורים. זה פשוט תענוג ולא נתקלתי בזה בשום קורס אחר בחיי, ולקחתי לא מעט).

הלוואי שהייתי מכירה מישהו שמכיר מישהו שיש לו הכוח לחוקק ולעזור. הייתי מזמינה אותם לשיעור הבא שלנו, מחר או מחרתיים. שיבואו להכיר מקרוב את הציבור הזה, הפלח החדש שהולך וגדל כל שנה (אומרים 1,300 איש בשנה! לא אני, הלמ"ס) של יוצאים ויוצאות מהמגזר החרדי. אנשים רציניים, שקולים, מלאי מוטיבציה וחלומות ורצון להצליח. עם יכולת לשבת ללמוד (בחיי, יש לנו מלא ניסיון בזה) ועוד יותר אמביציה להצליח

שיבואו, שיראו את הציבור הזה נלחם להיות חלק, לתרום, ליצור ולחדש. אולי סופסוף הם יבינו.

 משתתפות ומשתתפים בקורס מדמ"ח של יוצאים לשינוי

על עמותת יוצאים לשינוי:

עמותת 'יוצאים לשינוי' עוסקת בהבטחת זכויותיהם של יוצאים ויוצאות בשאלה. בתחומים: השכלה, תעסוקה צבא, משפחות וכדומה.

על פי נתוני הלמ"ס יוצאים בשאלה בכל שנה כ-1,300 חרדים לחברה הישראלית ומשנה לשנה המספרים רק הולכים וגדלים. זו לא תופעה חולפת אלא קהילה אדירה שכבר אי אפשר להתעלם ממנה. בשנים האחרונות עלו לכותרות לא מעט יוצאים בשאלה שהגיעו להישגים מרשימים במיוחד (שופטים, עורכי דין, אנשי הייטק, אנשי עסקים, רופאים ועוד) כך שזהו אינטרס של המדינה להשקיע בקהילה המדהימה שגדלה פה בכוחות עצמה.

יוצאים בשאלה הם אנשים חזקים ואמיצים שהחליטו לקחת את גורלם בידם ולהיות חלק מהחברה הישראלית אולם הם כן זקוקים להכוונה, עזרה ודחיפות קטנות פה ושם שיעזרו להם להאמין ביכולתם להשתלב ולתרום בחברה החילונית.

רובם המוחלט של המתנדבים וראשי הצוותים בעמותת יוצאים לשינוי הם יוצאים בשאלה בעצמם שעברו קשיים כאלו ואחרים בהתאקלמותם בעולם החילוני והחליטו לעשות מעשה טוב ולהשקיע מזמנם בהתנדבות מלאה למען הדורות הבאים.

אחד מראשי הצוותים הוא עידן בן צבי, חילוני מלידה, שהקים את פרויקט חייו- שילוב יוצאים בשאלה בעולם ההייטק- "בייט ליוצאים". בימים אלו בשיתוף 'המרכז הבינתחומי הרצליה' עידן הוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס מבוא למדעי המחשב שנועד להקנות כלים בסיסיים לקראת הכניסה לעולם הייטק או ללימודי מדמ"ח.

שמחנו לגלות שבמחזור הנוכחי חצי מהמשתתפים הן: נשים יוצאות בשאלה בוגרות המגזר החרדי אשר הוכוונו פחות לתחומים אלו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה