הדיאטה הסינית: אוכלים לפי מערכת העיכול

כמה פעמים ניסיתם לרזות ושום דבר לא קרה? הדיאטה הסינית מתאימה למי שמאס בדיאטות ומוכן לפתוח באורח חיים בריא

01/02/2015
רויטל שבי קבלו עדכונים מרויטל שבי
  • RSS

דיאטה על פי הרפואה הסינית. צילום: שאטרסטוק

התזונה היא אבן יסוד וכלי טיפולי מהחשובים ביותר ברפואה הסינית. הפילוסופיה הסינית גורסת כי הדרך הבטוחה לחיים בריאים היא השילוב בין תזונה לאורח חיים המאפשר זאת. על פיה, לכל המזונות שאנו אוכלים השפעה אנרגטית על האיברים בגוף, לדוגמא אוכל מעובד מפחית מאנרגיית הטחול ומזיק לתהליך העיכול.

בעוד הרפואה המערבית מקשרת את תהליך העיכול לקיבה, הרפואה הסינית רואה בטחול, בכליות ובכבד כאחראים לפעולת העיכול. בעיניה, הקיבה נועדה לאגירת המזון ותו לא. אותם איברים שמסייעים לגוף לפרק את המזון, מקושרים מבחינה אנרגטית עם תחושות הגוף - הכבד מקושר עם הכעס, הכליות מקושרות לפחד והטחול עם הדאגה והחרדה.

עודף משקל הוא תוצאה של חוסר בצ'י

במקרה של הרפואה הסינית דיאטה אינה מסתכמת בספירת קלוריות. ירידה במשקל בדרך הסינית היא טיפול של ממש המותאם לתהליך העיכול בגוף, שכן עודף משקל הוא תוצאה של אוסף של סינדרומים. לדוגמא, חוסר באנרגיית הצ'י בטחול ובלבלב הוא אחד הגורמים לעלייה במשקל. אנרגיית הצ'י (אנרגיית החיים), מסייעת לגוף לפרק את המזון ולהעביר לכל תא בגוף את הנדרש לו. חוסר בצ'י בטחול עשוי לגרום לעלייה במשקל, כמו גם נפיחות בבטן לאחר ארוחה, תחושת עייפות וכבדות, בחילות וחולשת גפיים.

משך העיכול גם הוא יכול להקשות על הירידה במשקל. סוג המזון אותו אנו צורכים - אוכל מתועש ומעובד, עתיר פחמימות ושומנים הוא קשה לפירוק ומעכב את תהליך העיכול. גם היחלשות מערכת העיכול יכולה להשפיע על תוצאות הדיאטה. על פי הרפואה הסינית, בהגיענו לגיל 40 כילינו כמחצית מאנרגיית היין (Yin) בגוף ויכולות התפקוד של האיברים יורדות.

איך יודעים האם מערכת העיכול תקינה?

מרביתנו מקשרים את היציאות שלנו כביטוי לפעילות עיכול תקינה, אך למעשה אין קשר בין הדברים. היציאות קשורות למעיים, בעוד העיכול הוא פועל יוצא של פעילות הטחול. כיצד נדע אם מערכת העיכול שלנו מתפקדת?במידה ואתם סובלים מנפיחות בבטן, גזים, כאבים או צרבות גלי חום, רעב יתר, כבדות בבטן ובגוף - סימן שמערכת העיכול שלכם אינה תקינה.

זיהוי מקור הבעיה

כאמור, הדיאטה הסינית היא טיפול המותאם למשקל, לגיל ולפעילות האיברים של המטופל או המטופלת. טרם הטיפול, חשוב להבין את ההגדרה של הדיאטה – לא מדובר בעוד ניסיון לצמצום התפריט, אלא שמירה על אורח חיים בריא לאורך זמן. משהגדרנו את המטרה, חשוב לזהות את מקור הבעיה - אז יבדקו הסינדרומים - האם מדובר ברעב יתר או חולשת עיכול? ולבסוף, יותאם השימוש בצמחי המרפא, הרגלי התזונה והדיקור.

התזונה הסינית מותאמת לפי סינדרומים סיניים. לדוגמא,רעב יתר עם צרבות הוא ביטוי ל"אש בקיבה". במקרה כזה יהיה מומלץ לצרוך מאכלים בעלי טמפרטורה קרה ולהימנע ממזונות "חמים" וחריפים. לכל סינדרום, גם צמחי המרפא המתאימים לו. במקרה של אש בקיבה"פורמולה המכילה את צמח ה-Shi gao יכולה לעזור.

הדיאטה הסינית מתאימה בעיקר למי שמתקשה להוריד במשקל. במקרים אלו יחזיר המטפל המוסמך את איברי העיכול לתפקוד תקין, ומשם הירידה במשקל תהיה קלה ומוצלחת.

*****

הכותבת היא מטפלת מוסמכת בפורטל קליניקה ומנהלת פורום"דיאטה ותזונה נכונה ברפואה הסינית"בפורטל אינפומד.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה