הגנה מפני השמש: הכללים של 2013

העור זוכר הכל. חשיפה לא מבוקרת לשמש, אפילו חד פעמית, יכולה לגרום נזקים לעור גם שנים לאחר מכן. כך תתגוננו מפני השמש הישראלית החזקה – ברחוב, בחוף ובמכונית

24/04/2013
 תגובות 
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • בדואר
  • RSS

הקיץ מעבר לפינה (כן, הגשם של סוף השבוע האחרון מאחורינו!), והלב והגוף רק רוצים לים, למים, לחול החם ולקרני השמש המלטפות. אבל אותה השמש הנהדרת, הים תיכונית, המשמחת והאהובה טומנת בחובה גם סכנות לא מעטות. הנה האמת שבכל אביב מחדש אנחנו מעדיפות להדחיק – חשיפה לא מבוקרת לשמש (חשיפה לאורך זמן ללא הגנה של ביגוד, כובע או קרם הגנה) מהווה גורם סיכון בהתפתחות של סרטן עור בפן הבריאותי וגורמת להזדקנות מוקדמת של העור בפן הקוסמטי.

ד”ר זהבה לבר, מומחית לרפואת עור ומין ודרמטולוגיה קוסמטיתמספרת ש”מחקרים רבים שבוצעו בקרב קבוצות רחבות העלו ללא ספק שחשיפה בלתי מבוקרת לשמש, בעיקר של בני העשרה ועד גיל 20, גורמת להתפתחות של סרטן העור מסוג מלנומה בגיל יותר מבוגר (כמו גם סוגי סרטן עור אחרים, מסוכנים פחות). בנוסף, חשיפה לא מבוקרת לשמש היא גורם מכריע בהזדקנות מוקדמת של העור שמתבטאת בכתמים, קמטים, פיגמנטציה, דלדול העור ועוד”.

שעות החשיפה לשמש המסוכנות ביותר הן מ 10 בבוקר עד 4 אחרי הצהריים, כיוון שאז השמש חזקה מאוד. ד”ר לבר מדגישה שגם אם החשיפה הלא מבוקרת היא חד פעמית, הנזק כבר נעשה: “ברגע שנגרמת כוויה בעור – העור זוכר אותה והתגובה עליה יכולה להופיע אחרי שנים רבות, ועל אחת כמה וכמה אם אנחנו מדברים על אירועים חוזרים”. מה היא כוויה? כל מה שכואב ושורף, כשהעור אדום ומתקלף עם שלפוחיות או בלעדיהן.

לדברי ד”ר לבר ככל שעוברות השנים יש יותר מודעות לנזקי השמש: “עם השנים יש יותר מודעות לגבי היבדקות אצל רופא מומחה. אני לא יודעת כמה אנשים מגנים על עצמם, אבל לפחות הם באים לבדיקות תקופתיות. מצד שני, בקרב המטופלים יש עלייה משמעותית בחולים בסרטן העור – מלנומה, יש לכך גם סיבות גנטיות אבל גם חשיפה לשמש נחשבת לגורם מרכזי”.

- אז מה עושים? מתחבאים מהשמש?

ד”ר לבר: “אני לא מעודדת אנשים לחיות במרתפים אלא ממליצה למרוח קרם הגנה, להגן על הגוף בעזרת בגדים כשנמצאים בשמש ולבוא להיבדק באופן שגרתי אצל רופא עור”.

הנה ההמלצות שלה לבחירה נכונה של מקדם הגנה:

1. לבחור תכשיר עם מקדם הגנה החל מ-15 SPF ומעלה. לפחות מזה אין משמעות. לאנשים בעלי עור בהיר החל מדרגה 34 לפחות.

2. חשוב לבחור קרם שמגן גם מפני קרני UVA וגם מקרני UVB.

3. לקרם ההגנה חייב להיות אישור של משרד בריאות הישראלי או אמריקאי או אוסטרלי.

4. חשוב שהקרם יהיה נעים לשימוש, לא שומני מדי, שייספג היטב בגוף.

5. כדאי שהקרם יהיה היפואלרגני (כלומר, שלא יכיל חומרים שגורמים לפריחות בעור), שיהיה נטול ריח וללא בושם.

6. ובסופו של דבר, קשה להקפיד, אז מומלץ למצוא תכשיר שנעים לנו, שנוח לנו – למשל מקדם הגנה בספריי, שמתיזים והוא נספג במהירות על העור וזה מאוד נוח.

.

כללים למריחה נכונה: לא לפספס את הידיים

ד”ר לבר מדגישה שיש למרוח את הקרם ביסודיות על כל חלקי הגוף: “איך יודעים שנשים מורחות את קרם ההגנה על הפנים ולא מורחות על הידיים או במחשוף? כי אחרי שנים מגיעות נשים מבוגרות ורואים שיש להן כתמי שמש על הידיים, באיזור המחשוף וגם ברגליים ופחות בפנים, כי על הפנים הם הגנו ולגבי הידיים פחות”.

ועוד עובדה שכדאי לדעת: הנזקים שנגרמים לעור הם בלתי הפיכים, אבל אם כבר נגרם נזק זה לא אומר שבאותו איזור אין צורך למרוח קרם הגנה, להפך. “אין גבול לנזקים”, מדגישה ד”ר לבר. “כל הזמן צריך להקפיד, כי הנזקים מחמירים – הכתמים נהיים יותר כהים, יותר שחורים, הם מתרחבים על פני איזור רחב יותר. אף פעם לא מאוחר לשים קרם הגנה, כי הנזקים יחמירו אם ממשיכים לא להגן על העור”.

- כל כמה זמן צריך לחדש את המריחה?

“תלוי היכן נמצאים. אם נמצאים בים ונכנסים למים, הקרם נשטף וצריך לחדש את המריחה או אם משחקים מטקות ומזיעים, אז צריך לחדש את המריחה. קרם הגנה הוא לא ברזנט, הוא נשטף ונספג בעור, ועל כן חשוב לחדש את המריחה או את הספריי מדי שעה לפחות. חשוב גם להיות עם כובע עד כמה שניתן ועם משקפי שמש, כי השמש פוגעת בעין באספקטים שונים וללכת עם ביגוד שמכסה כמה שיותר חלקי עור. גם אם נוהגים או נוסעים באוטו – השמש שמשתקפת מבעד לזכוכית היא באותה עוצמה בדיוק כמו שמש ישירה, כך שיש להתמרח לפני נסיעה במכונית. אגב, נעשו תצפיות בארצות הברית על מזכירות שעבדו בבניינים שהשולחן חשוף לשמש מצד אחד של הפנים וראו שלאורך שנים העור בצד הזה נראה זקן יותר. מחקרים מראים שבישראל, בה אנשים נוהגים בצד ימין ובצד זה החשוף לחלון המכונית, יש יותר נזקי שמש גם על הפנים וגם בידיים”.

סתוית סבג, מנהלת מותג ‘סקין-גארד’ מוסיפה: “אני ממליצה לאמץ את ההגנה על העור מפני השמש כדרך חיים – כחצי שעה לפני היציאה מהבית יש למרוח את כל האזורים החשופים. ואם החשיפה לשמש ממושכת, צריך לדאוג לחדש את המריחה”.

סדרת סקין גארד. כוללת גם לחויות לטיפוח ורכות (צילום: מוטי פישביין)

“במותג סקין גארד ניתן למצוא מנעד רחב של מוצרי הגנה מהשמש המספקים הגנה מפני קרני ה-UVA וגם מקרני UVB, במרקמים שונים ונעימים, המותאמים לגוון עור ולסוג עור. בנוסף, בסקינגארד קיים קו רחב של מוצרי הגנה לפנים בעל שילוב מנצח בין העולם הקוסמטי לבין העולם הדרמטולוגי. הוא מכיל פורמולה עם מקדם הגנה בדרגות SPF שונות, על בסיס ויטמינים לטיפוח והגנה מפני הזדקנות העור (מועשר באנטיאוקסידנטים) ובעל קומפלקס לחויות להענקת גמישות, רכות וחיוניות לעור”.

- מה לגבי עורם הרגיש של תינוקות וילדים?

סבג: “עורם של התינוקות והילדים עדין יותר, בהיר יותר ואינו מורגל בחשיפה לשמש. אמצעי ההגנה היעיל עבורם הוא לבוש המגן על הגוף. מומלץ לא לחשוף לשמש ילדים ותינוקות בין השעות 9:00 בבוקר ל- 16:00 אחר הצהריים ולהשתמש במקדם הגנה SPF 30 לפחות, אשר מותאם במיוחד לעורם העדין של תינוקות, היפו אלרגני, אינו צורב בעיניים ואינו מכיל בישום וחומרים משמרים”.

ועוד שני טיפים חשובים לסיום: “לפני ובזמן חשיפה ממושכת לשמש, אל תתבשמו. בושם שמונח על העור וסופג חשיפה כזו אינטסטיבית לשמש, יוצר כתמים על העור”, מזהירה סבג. “בנוסף, בעת השהייה בשמש הגוף מזיע ומאבד נוזלים. חשוב להרבות בשתיית מים כדי לפצות על אובדן הנוזלים. זה חשוב לגוף, לחילוף החומרים וגם למראה העור”.


לטיפים ומידע נוסף כנסו לדף הפייסבוק של קרליין

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

מסע מלכת המדבר: חוויות משק השינה

היכן פגשה ציפי ליבני את המלכה המנומרת, מה צופית גרנט אמרה למארחת הסינית, איך הפך שיר לבנוני להימנון ולמה קפצו מלכות המדבר לבריכה? רגעים בלתי נשכחים ממסעות מלכת המדבר

סיגל פאר

נשירת שיער: כך תטפלו לפי הרפואה הסינית

על פי הרפואה הסינית, נשירת שיער היא בכלל ביטוי לבעיה אחרת בגוף. על מה מעיד שיער דליל ויבש ואיזה שמנים אתריים וצמחי מרפא יסדרו לכם רעמה בריאה ומלאת ברק? המדריך (הסיני) לשיקום השיער

קליניקה

עוגת שוקולד ולוטוס

עוגת שוקולד במרקם נימוח ללא מוצרי חלב וגם ללא קמח. ממרח לוטוס מעשיר את מרקם העוגה ומעמיק את טעם השוקולד. מצפים בקצפת לוטוס קלילה

מדור שיווקי

כתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה