הגיע הזמן לשרת הבטחון של ישראל

אם ברק אובמה יכול למנות אישה לראשת השירות החשאי, גם אצלנו אפשר למנות נשים לתפקידים בכירים במערכת הבטחון, רצוי כאלה עם תפיסה פמיניסטית ורצון בשינוי. ענת סרגוסטי מחכה לשרת הבטחון

02/04/2013
ענת סרגוסטי קבלו עדכונים מענת
  • RSS

זה היה אירוע מביך שהתפוצץ בקול רעש גדול בכל רחבי העולם. 13 אנשי השירות החשאי האמריקני, שנשלחו לקולומביה כדי לאבטח את ביקורו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, הסתבכו בפרשה בלתי דיפלומטית בעליל. שומרי הנשיא, גברים צעירים, חסונים, שעל כתפיהם מונחת אחריות עצומה להגן על מנהיג העולם החופשי, הסתבכו עם זונות קולומביאניות מקומיות שטענו כי לא קיבלו את מלוא כספם על שירותי המין שהעניקו. הנשיא אובמה הובך, והביקור הנשיאותי הוסט לכיוונים בלתי רצויים. ראש השירות החשאי האמריקני אסר מאז על הסוכנים לשתות אלכוהול לפני משימות מהסוג הזה.

אבל בזה לא היה די. מייד עם שובו מהביקור בישראל, הודיע ברק אובמה על מינויה של אישה, ג'וליה פירסון, לתפקיד ראש השירות החשאי האמריקני. הכותרות כמובן היו בהתאם: "האישה הראשונה בתפקיד, אחרי 22 גברים שהיו שם לפניה". זו הייתה תשובתו של אובמה לאירוע הזונות השערורייתי שבו הסתבכו סוכני השירות. אין ספק שזו תשובה הולמת, שמעניקה לאירוע חשיבות רבה, ובעיקר מעניקה חשיבות להיבט המגדרי של האירוע המביך בקולומביה.

ברק אובמה, ג'ו ביידן וג'וליה פירסון (צילום: Dennis Brack-Pool/Getty Images)ברק אובמה, ג'ו ביידן וג'וליה פירסון, במינויה לראש השירות החשאי

מינויה של אישה לעמוד בראש שירות חשאי, על 3,500 הסוכנים, ובעיקר השירות שמאבטח את הנשיא ושורת אישים ונושאי תפקידים רשמיים במימשל האמריקני, שירות שמבצע גם חקירות חשובות – יש לו חשיבות ראשונה במעלה ומסרים חשובים. לא היה מזיק לנו לרענן קצת את הדוקרטינות האוטומטיות שלנו לפיהן ביטחון = גברים.

הנה כמה מהמשמעויות האפשריות של המהלך הזה:

  1. אובמה איפשר לאישה, ג'וליה פירסון לשבור את תקרת הזכוכית. יש במהלך הזה מסר לנשים אחרות, יש במהלך הזה מסר לחברה כולה לפיה אין תפקידים סגורים בפני נשים.
  2. הצבת אישה בראש השירות החשאי משמעו לשבור את הפרדיגמה המאצ'ואיסטית של שירותי הביטחון. בתודעה של כולנו, בעולם כולו,
  3. אישה שעומדת בראש ארגון כזה יכולה להטמיע נוהלי עבודה אחרים, תפיסות שונות. ואינשאללה, לא יתאפשרו יותר מקרים שבהם סוכנים חשאיים יחשבו שהם יכולים להתפרק בזרועותיהן של זונות במדינות רחוקות.
  4. אישה שמנהלת ארגון חשוב במערכת הביטחון אם תביא איתה עמדות פמיניסטיות, תצליח לייצר גלי שינוי גם בארגוני ביטחון אחרים.

.

אבל כל הדברים החשובים האלה לא בהכרח יתרחשו. הם יכולים לקרות בתנאי שלאישה שעומדת בראש השירות החשאי יש תפיסות פמיניסטיות ושהיא אכן רוצה לעשות את השינוי. התנאי ההכרחי להובלת שינוי הוא שהאישה בראש הארגון לא תהיה יחידה שם בצמרת. כל המחקרים מראים ששינוי משמעותי מתרחש רק כשיש מאסה קריטית של נשים. מאסה קריטית היא 30%.

ועכשיו בואו נדמיין לעצמנו שהמינוי הזה של אישה היה מתרחש כאן בארץ. בואו נדמיין שראש הממשלה לא היה הולך לבחירה האוטומטית וממנה שוב רמטכ"ל לשעבר כשר ביטחון, אלא היה מחליט לשים שם אישה. זו הייתה מהפיכה אמיתית. משום שרמטכ"ל שעומד בראש משרד הביטחון, הוא עוד רמטכ"ל על, אדם שגדל בדיוק באותה ערוגה כמו הרמטכ"ל העכשיוי, בדיוק כמו האלוף לשעבר שיושב לצידו על יד שולחן הממשלה, בדיוק כמו ראש המוסד/השב"כ לשעבר שיושב גם הוא ליד שולחן הממשלה.

עוד מאותו דבר? שר הבטחון, בוגי יעלון

זה עוד מאותו הדבר, עוד מאותה האסכולה. הצבת אישה בראש משרד ביטחוני מביאה איתה בהכרח חשיבה אחרת, משום שאף אישה (עד כה) לא הייתה רמטכ"ל ואין לנו עדיין שום אישה שהיא אלופה במיל. המחשבה כאילו לא בשלה העת לישראל שתהיה אישה בראש משרד ביטחוני היא מחשבה מיושנת, מקובעת. כי לא די לחגוג את מספר חברות הכנסת, ואת מספר השרות ליד שולחן הממשלה, הגיע העת לשינוי אמיתי ולשבירת הפרדיגמות המיושנות. נשים לביטחון, ונשים לקבינט, ונשים למטבחון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה