הגיע הזמן לקנות חכם בסופר

עד היום הייתי בטוחה שאני קונה בתבונה בסופר. חשבתי שאי אפשר לעבוד עלי עם מבצעים ומתנות, אז חשבתי. 10 מהלכים בדרך לשינוי

22/09/2013
ענת ברק קבלו עדכונים מענת ברק
  • RSS

הנה הבטחה ראשונה לשנה החדשה: אני מפסיקה לממן לבעלי הסופרים השונים את הטיסות לחו"ל, המכוניות ומה לא. זה הזמן להודות שכל השלטים הגדולים עם המבצעים, המחירים שמסתיימים ב-99 אגורות והמוצר השני ב-50% - הכל עובד עליי, ואל נא נשכח את הקופונים וחוברות המבצעים.

עד לא מזמן, הייתי בטוחה שאני הקונה הכי חכמה שיש. "אני? מבצעים? סופרים? - מה פתאום!", אמרתי לכולם, "אני קונה אך ורק את מה שאני צריכה. שום דבר לא עובד עליי!". אבל האמת התפוצצה לי בפרצוף כשדיברתי עם חברה שמתמודדת עם מצב כלכלי לא פשוט. ניסיתי לעזור לה לצמצם בהוצאות, והדבר הראשון שאמרתי לה הוא לקצץ בקניות בסופר.

כשהתחלתי לתת לה עצות פרקטיות איך להימנע מקניות מיותרות בסופר ואיך להיזהר מהמוקשים השונים, הבנתי שהסנדלר הולך יחף. את כל העצות האלו כדאי שאני אתחיל ליישם, ויפה שעת אחת קודם. פתאום הלכתי למזווה וגיליתי שלל מוצרים מיותרים (אני מתביישת לומר שחלק לא קטן אפילו לא היה בתוקף) שלא ברור לי למה קניתי בכלל.

איך זה קרה? אני מניחה שבעיקר בגלל הרבה פסיכולוגיה - מבצעים מפתים, אופן סידור המדפים וכו', אבל ברור לי שאני גם מגיעה הרבה פעמים כשלא ממש החלטתי מה לרכוש, כשהקטנה שלי לוחצת עליי לקנות לה מוצרים מיותרים וכשאני לא ממש במצב רוח לקניות.

בצד הפרקטי, כאמור, נתתי לחברה שלי שלל עצות. רגע לפני שאני שוכחת אותן, החלטתי להעלות אותן על הכתב ולהתחייב שבשנה הקרובה אפעל לשינוי מהותי בכל הקשור להרגלי הקניות שלי.

מסתכלת ובודקת

איך להיזהר ממוקשים מיותרים בין מדפי הסופר:

1. הכינו רשימה מסודרת - כדאי לערוך אותה באופן שוטף כשנגמרים דברים, ובכל מקרה, היצמדו לרשימה בעת הקניות בסופר ואל תתפתו למוצרים שאין בהם צורך ושאינם מופיעים ברשימה.

2. קנייה מרוכזת - העדיפו לבצע קנייה מרוכזת ולא הרבה קניות מפוזרות וספונטניות, שכן סביר להניח שאלו יהיו הקניות עם הכי הרבה דברים מיותרים.

3. לא להגיע רעבים - כי בטן רעבה תגרום לכם לרכוש דברים שלא צריך אבל בא לכם עליהם באותו רגע.

4. לא להגיע עם הילדים – במרבית המקרים הם יבקשו שתקנו מלא דברים שאין בהם צורך, ואתם לא תצליחו לסרב.

5. לא לשכוח להשוות מחירים, גם עם מותגים פרטיים - לפעמים תוכלו למצוא את אותו מוצר, המיוצר על ידי יצרן אחר או מותג פרטי, במחיר זול בהרבה.

6. להסתכל על המדפים למטה ולמעלה – סביר להניח שבסופר ימקמו מוצר עם מבצע מושך בגובה העיניים של הלקוחות, אבל מאוד ייתכן שאם תסתכלו למטה או למעלה, תמצאו מוצר לא פחות איכותי במחיר זול יותר.

7. מבצעים - בדקו איזה מבצעים יש, והגיעו מוכנים עם רשימה של מוצרים שבמבצע שתרצו לרכוש.

8. ובאותו עניין, החליטו מראש על אילו מבצעים אתם יכולים לוותר. השני ב-50% זה אמנם מפתה, אבל גם מוצר ב-50% עולה כסף, ואם הוא מיותר, עדיף לוותר עליו.

9. הימנעו מתשלומים - מאחר שמדובר בקנייה שמתבצעת באופן קבוע, אם תפרסו קניות בסופר לתשלומים, אתם תצברו עוד ועוד קניות גדולות שעדיין לא סיימתם לשלם עליהן.

10. ואל תשכחו את הדובדבן שבקצפת - למרות כל מה שנאמר, כולנו בני אדם. לכן, החליטו שמותר לכם לחרוג ולרכוש מוצר אחד שלא ברשימה.

קנייה נעימה וחכמה!
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה