הבת שלך הופכת לאישה: הדברים שהיא רוצה לדעת

הילדה שלך נכנסת לגיל ההתבגרות, והנה זה מתחיל - איפור, בנים, הסרת שיער, ריבים. כך תדברי איתה על הדברים החשובים בלי לצאת מהכלים

26/06/2014
גליה לנגלי-ג'וטר קבלו עדכונים מגליה
  • RSS

היא עדיין הילדה הקטנה שלך אבל פתאום צצות בה תכונות שלא היו שם קודם – בגוף, בהתנהגות ובדיבור. לא משנה כמה ציפית לכך, עדיין מפתיע ומרגש ולעיתים מעורר בלבול, במיוחד כשאת עוד זוכרת את עצמך בגילה (גם אם מאז כריות כתפיים וחותלות, כבר יצאו וחזרו שוב לאופנה).

הבת שלך הופכת לאישה כך תראי לה את הדרך הנכונה (צילום: שאטרסטוק)הבת שלך הופכת לאישה, כך תלווי אותה במסע הארוך (צילום: שאטרסטוק)

צליל האסימון הנופל מהדהד בך את התהייה, כיצד תוכלי את כאמא, לעזור לה לצלוח את התקופה הזו, בלי להעביר את התסביכים, בלי להביך אותה ובלי טריקות דלת או שתיקות רועמות? ובכן, את לא לבד. "באופן כללי, יש לנו פחד כהורים לדבר עם מתבגרים. אנחנו הולכים על ביצים ומנסים לשמור על שקט תעשייתי, לנווט בתוך המבוכה שלנו אל מול השינויים שהם חווים" אומרת אפרת מונשרי-גורן מומחית להורות ומשפחה.

דווקא בעידן שבו האינפורמציה זורמת ונגישה, חשוב לך לוודא שבתך אוחזת במידע המדויק ובכלים המתאימים. ודאי יש לה שאלות על חזייה ראשונה ועל המחזור החודשי (הרי היתה כבר שיחה עם היועצת בכיתה), על איפור ואופנה (כי עונת אירועי הבתמצווש בעיצומה), על הסרת שיערות ברגליים ( למי יש ומי כבר מורידה, ואיך בכלל עושים את זה). בכל אחד מהתחומים האלה יש לך כבר ניסיון וידע רב אותם תוכלי לחלוק איתה – אז איך עושים זאת בצורה הנכונה?

"התקופה הזו, על כל הריגושים והבלבולים שבה, מחזירה אותנו לשאלה הבסיסית – מה תפקידי כהורה? כשהתשובה היא: להוות דמות משמעותית, המאפשרת מרחב בטוח לשיחה, מקור למידע אמין ולתמיכה בבת שלי" מסבירה מונשרי-גורן, ומציעה לסלול כמה שבילי גישה לצעוד בהם בבטחה בגיל ההתבגרות:

 1. לדבר על זה, אבל לאו דווקא בבית

צרו שגרה של יציאה משותפת לבילוי- לבית-קפה או להליכה באווירה ניטרלית, "את יכולה להעלות נושא באופן יזום או פשוט לייצר אופציה לשיחה - שאלי שאלות כלליות ותראי מה עולה מהמתבגרת שלך" מציעה מונשרי-גורן.

2. לדבר על זה, אבל לא רק עם ההורים

כדאי להשאיר בתמונה עוד אדם משמעותי ברקע, נטול מתחי אמא-בת ושהשיחה אתו או איתה קלה יותר "זו יכולה להיות סבתא, מדריכה בצופים, דודה – כל עוד את יודעת שהיא מקבלת את המידע והתמיכה ממישהו מוכר, ושהיא לא נשארת לבדה עם שאלות לא פתורות" .

3. לדבר על זה, ולהקשיב למה שמגיע מהבת שלך

"אם היא מביעה עניין באיפור ואופנה זה לא בהכרח אומר שהיא מתבגרת טרם זמנה – זו הזדמנות ללמד אותה על סגנון המתאים לגילה, על טיפוח והיגיינה ורעיון מדליק יכול להיות סדנת אמא ובת אצל מאפרת" מציעה מונשרי-גורן "כנ"ל לגבי הסרת שיער – אפילו אם את לא רואה על מה כל המהומה וחוששת מעיסוק מתמשך – אם זה מטריד אותה עדיף להנחות ולהתאים את המוצרים לגילה וכך היא תרגיש בנוח בגופה שלה, ללכת בבגדים קצרים ולהסיר דאגה מהנושא"

4. לדבר על זה, אבל בעיקר להדגים

ככל שהדבר נוגע לנינוחות בדימוי הגוף וניהול אורח חיים בריא - דוגמא אישית חזקה מכל משפט שתאמרי לבתך. "למשל אם את משאירה את הדלת פתוחה כשאת מסירה שיער, אם תחבושות היגייניות לא מוחבאות וטמפונים לא מוצפנים - בתך ודאי תרגיש יותר בנוח לשאול ולהתייעץ בנושאים הללו "

5. לדבר על זה, אבל לא לתקוף חזיתית

"במקום לתחקר, אפשר להתייחס לנושא דרך החוויה או הסיפור האישי שלך. תוכלי לספר למשל, שלא תמיד היה לך את מי לשאול, או עם מי את דיברת על הפעם הראשונה שקיבלת מחזור. כך תפתחי את המרווח שבו בתך תוכל לשוחח איתך, כשזה יתאים לה".

*לקבלת ערכת התנסות לרצועות להסרת שיער לנערות – לחצי כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה