"הבלוג הוא סוג של שליחות"

עמית לוי, האיש מאחורי בלוג התרבות האלטרנטיבי "פריק", עונה על השאלון שלנו ומגלה מה נותן לו השראה ועם איזו אישיות רשת היה רוצה לשתות קפה

09/07/2012
גילי גרשוני קבלו עדכונים מגילי
  • RSS
» הגיע לויקיפדיה. לוי (צילום: לירון אריאל)

בלוג התרבות האלטרנטיבית פריק הוא הפרויקט של עמית לוי בן ה-27, המפעיל אותו מזה שנתיים וחצי ושעבודת היום שלו, כמה מקסים והולם - היא מוכר בחנות ספרים.

ביקשנו מעמית לענות על השאלון שלנו:

איך היית מתאר את הבלוג שלך?

"המקום היחידי בו ניתן לקרוא באותה נשימה על סופר אמריקאי פוסטמודרני, מלחין מולטי-אינסטרומנטליסטי מאיסלנד, דוגמן אנדרוגיני מאוסטרליה, סרט נורבגי מלנכולי ולהקת בנים דרום-קוריאנית שנראית חמוד בוורוד (וזו עוד ההגדרה הקצרה)".

מתי התחלת לכתוב בלוג ואיך זה התגלגל?

"את הבלוג התחלתי לכתוב לפני כשנתיים וחצי משתי סיבות עיקריות: לעדכן חברה טובה שנסעה לטיול בן חצי שנה בהודו ולעצב ארון מגירות שיאפסן את כל תחומי העניין שלי. מעבר לכך, תמיד הרגשתי שלא מעט אנשים מפספסים את הדברים המעניינים באמת ושיש תחומים שלא מסוקרים כראוי ברשת הישראלית כמו קולנוע גאה למשל. במובן מסוים, הבלוג הוא סוג של שליחות".

>> בכנס הבלוגרים בלוגו, תוכלו לפגוש בלוגרים מובילים ולקבל ים של השראה. לפרטים והרשמה

מה היתרון בכתיבה דווקא בפורמט של בלוג?

"בעוד שעורך באתר רגיל תלוי בתפקוד של צוות, הבלוג מנוהל ונכתב לרוב ע"י בנאדם אחד שלא נתון לתכתיבים. בפועל, השפעה על דעת קהל מיוחסת בעיקר לאתרים הגדולים. אלא שמבחינה תיאורטית, הבלוג מעניק ליחיד את הפוטנציאל לחולל שינוי תוך הפיכתו לדמות משפיעה – הבלוגר הסיני הצעיר חאן חאן (Han Han), הוא דוגמא מרהיבה לכך עם למעלה מ-330 מיליון כניסות במצטבר".

באיזו תדירות אתה כותב?

"הצבתי לעצמי יעד של מינימום שלושה פוסטים בשבוע, אך המצב התערער מאז שפתחתי את הבלוג. במילים אחרות: התחלתי ללמוד".

יש לך משמעת כתיבה או שאתה כותב באופן ספונטני?

"המשמעת ניכרת בתהליך יומיומי של חיפוש וצריכה - יש פוסטים שמתגבשים ברגע שנוצר מגוון אקלקטי מספיק של אייטמים ויש פוסטים שאני עובד עליהם לאורך זמן המבטאים רעיונות, ביקורות, סיפורים או פרוייקטים שהבזיקו במוחי".

האם אתה מרוויח כסף מהבלוג? אם לא - האם היית רוצה להרוויח יום אחד?

"טרומן קפוטה אמר פעם: 'אני לא יכול לחשוב על משהו מעודד יותר מאשר שמישהו ישלם כסף תמורת עבודתי. אני אף פעם לא כותב – למעשה אני לא מסוגל פיזית לכתוב – דבר שלא ישלמו לי עליו'. בואי נאמר שהייתי שמח להחיל את המשפט הזה על עצמי. מצד שני, אני עדיין לא טרומן קפוטה".

פוסט שאתה הכי גאה בו? ולמה?

"יש שני מצבים בעולם בהם אתה יודע שזכית בחיי נצח: האחד, כשתמונה שלך מופיעה בתשחץ, השני, כשאתה מופיע כקישור בערך של ויקיפדיה. עד כה, כבשתי את היעד השני עם הפוסט "הופך להיות עצמו – מורה נבוכים לדיוויד פוסטר וואלאס".

פוסט שאפשר היה לחיות בלעדיו? ולמה?

"זה לא שהייתי רוצה לחיות בלעדי פוסטים מסוימים כמו שהייתי רוצה לערוך אותם מחדש".

מאיפה אתה מקבל השראה לכתיבה?

"יש משהו ממכר, כמעט אובססיבי, בלתחזק בלוג. צריך שבאמת יהיה לך איכפת מהדברים שאתה כותב עליהם. ההשראה נובעת מתוך ההתלהבות היומיומית של גילוי דברים חדשים. וספרות. סופרים שהם להטוטני שפה וסגנון לגמרי עושים לי את זה".

כיצד היית מגדיר את מערכת היחסים שלך עם קוראיך?

"השאיפה האולטימטיבית – והמורכבת ביותר, מטבע הדברים – היא יצירת קהילה. בתור סרבן פייסבוק מוצהר, ברור שהבלוג טרם מימש את פוטנציאל התפוצה שלו, אבל יש לי תפיסה שאומרת כי אם מישהו מתעניין בדברים שאני כותב עליהם, בסופו של דבר הוא ימצא את דרכו אלי. יש מדי פעם תגובות ומיילים מקוראים מפרגנים שמחזקים את התחושה שיש משמעות לזמן והמאמץ הכרוכים באחזקת הבלוג".

האם, ואיך, הבלוג השפיע על החיים שלך?

"באורח פלא יצא שאחד מקוראי הבלוג הפך לאחד מחברי הטובים ביותר באוניברסיטה לאחר שגילינו שאנו לומדים יחד באותה כיתה. מעבר לכך, יצא לי להכיר דמויות פעילות מוכשרות מעולם הספרות, המדיה והבלוגוספירה הישראלית ולקבל הזמנות לאירועים כאלה ואחרים. סך הכל, אין תלונות".

איזה בלוגים אתה קורא בארץ ובחו"ל?

"HTMLGIANT, ששם דגש על ספרות אלטרנטיבית ומורכב מקהילת קוראים שהם סופרים בחלקם; DC, בלוג של סופר הפולחן האמריקאי דניס קופר; The Playlist; סינמסקופ של יאיר רווה, A-Z של אטלס, עונג שבת של גיא חג'ג'".

אישיות מהרשת שהיית רוצה לשתות איתה קפה? ולמה?

"הסופר והבלוגר טאו לין. ראשית, כי הוא באמת מה שמכונה 'אישיות מהרשת'. לפעמים עושה רושם שזו כמעט העבודה שלו, להיות 'אישיות מהרשת'. המפגש יהיה מביך. הוא ישתה שייק פירות ויבהה ברצפה בעוד אני אשתה שוקו ואבהה בו בוהה ברצפה. אחר כך הוא ייקח אותי לסיבוב בניו-יורק, לסחוב סוללות מחנויות ולתלות פלאיירים על חלונות ראווה של מייסיז. בסוף הוא יצייץ על זה בטוויטר: 'אוכל בוטנים מסוכרים ליד עץ עם בחור מישראל. סוויט'. נשמע נחמד, לא?"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה