הבטחנו, אבל לא הבטחנו לקיים

הסדר עם האחיות, טיפול בריכוזיות וחתימה על הסכם שמים פתוחים? מה פתאום, יש בחירות. התנחלויות ברמת שלמה והצעות חוק נגד הפליטים? נו מה, שנפסיק לעבוד? הממשלה הבטיחה לא לקבל החלטות משמעותיות לפני הבחירות, אבל משתמשת בכך כתירוץ לעשות מה שבא לה

17/12/2012
אסתי סגל קבלו עדכונים מאסתי
  • RSS
» נתניהו. חייכו, אכלתם אותה

יש לי סקופ בשבילכם: במדינה דמוקרטית נהוגה הפרדת רשויות - בית הנבחרים מחוקק, והממשלה מבצעת. תודו שזה סקופ רציני. זה לא מה שהכרנו בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, ולא מה שהורגלנו ואהבנו: ממשלה מחוקקת, וכנסת שמבצעת את הוראות הממשלה – מצביעה במשמעת קואליציונית אדוקה ומעבירה את כל החקיקה הממשלתית הקדחתנית והנמרצת.

ביום בו ראש הממשלה פיזר את הכנסת והודיע על בחירות, נשמעה אנחת רווחה גדולה מכמה פעילים חברתיים מותשים. הכנסת מפוזרת ולכן לא תוכל להצביע. לפחות עכשיו, חשבו, יהיה לנו פסק זמן מההתגייסות האינסופית לחסום בגופותינו הרצוצים חקיקה אנטי חברתית, אנטי אזרחית ואנטי דמוקרטית. אז חשבו.

באותו היום באמת הסתובבו כמה וכמה חברי כנסת כעוסים ודאוגים במיוחד. יואל חסון נכנס בצעדים מודאגים לישיבת ועדת החינוך שדנה בחוק הספרים (שעבר סוף סוף בוועדת שרים לענייני חקיקה), בקול חרד הוא קרא ליו"ר הוועדה עינת וילף לדרוש את המשך תהליך החקיקה. זה חוק שאסור שיקבר עכשיו עשרה חודשים עד למושב הקיץ, אמר ברגש.

כנסת שמפוזרת לא עובדת, אלא אם כן מקבלים את אישור יו"ר הקואליציה ויו"ר האופוזיציה לנושא ספציפי. כך הוחלט. כמו כן, הוחלט להמשיך לקדם כמה נושאים חשובים ולצורך העניין הכנסת היתה אמורה לעבוד עוד שבועיים לאחר פיזורה. בעיקר דובר על ישיבות ועדה (לסיים תהליכי חקיקה) ולסיומו של שבוע זומנו באופן מיוחד וחריג כמה הצבעות. לא היו בהן לא הצבעה על חוק הספרים שכל כך חשוב לענף הספרים הקורס, גם לא הצבעה על הצעת חוק מאגר מידע למחירי מוצרים ברשתות שיווק (שהיה יכול לחסוך מיליונים לציבור), גם לא על החוק להפחתת עמלות הבנקים (חוסך כסף לציבור כנ"ל) שלא לדבר על הרפורמה בשוק הדלק (גם היא אמורה להקל על הציבור) שנדחתה מי יודע למתי.

על מה אם כן דנו וגם הצביעו? על חוק הרווחים הכלואים. הצבעה שערורייתית ביותר שמקלה מאוד על חברות הענק ומעבירה שוב את החובה למלא את החור שבקופת המדינה במיסוי על הציבור שגם כך כורע תחת הנטל.

כדי להרבות שמחה בלבנו, בראשון בלילה התבשרנו שמשרד האוצר מודה שחוק הרווחים הכלואים החדש סובל מפרצות. לפיכך, גם הוא לא יביא לכך שחברות הענק הבינלאומיות ישלמו סוף-סוף לציבור הישראלי את מיליארדי השקלים שהן חייבות לו (ועל מי מתכננים להפיל את המסים?).

מאז, הכנסת לא מפסיקה לעבוד והממשלה לא מפסיקה לחוקק. מסתבר שהממשלה מסוגלת למעשה להמשיך ולקדם את הנושאים העומדים על שולחנה עד יומה האחרון – כל עוד אלו זכו לאישור היועצים המשפטיים.

והיועצים המשפטיים... הם הרי לא יגידו דבר נגד הצעות החוק, גם ככה מעמדם תלוי על בלימה, למי שלא זוכר – מי אם לא שר המשפטים יעקב נאמן, האמון על הנושא המשפטי, הציע להגביל את מעורבות היועצים המשפטיים בהחלטות ממשלה. הם מזיקים לכלכלה לדעתו.

אז היועצים שותקים והחקיקה עוברת. מי עוד שותק? האופוזיציה. יש בחירות. פוזרה הכנסת. אין אופוזיציה. וככה הממשלה יכולה בעצם לעשות ככל העולה על רוחה גם ללא ההתנגדות הרפה מאוד של האופוזיציה הקטנה והמדולדלת.

מסתבר שראש הממשלה שלנו ושריו עמלים בפרך יום ולילה וככה, בלי לקבל את אישורם המיוחד של היועצים המשפטיים, ממשיכים משרדי ראש הממשלה והאוצר לקדם במרץ את הפרטת תע"ש, וביום חמישי הקרוב המליאה תתבקש לאשר בקריאה שנייה ושלישית שתי הצעות חוק שהם תוספות לחוק המסתננים. ההצעות מבקשות, בין היתר, לאסור על הפליטים להוציא כספים מישראל (הכספים אותם הרוויחו בעבודה כאן).

ומהצד השני, רוה"מ וממשלתו לוחצים על הברקס בנושאי חקיקה אחרים. על פי דרישתו, היו"ר ריבלין הקפיא את הטיפול בקידום נושא חוק הריכוזיות.

האחיות השובתות אמורות לחכות כיוון שאין זה ראוי לחתום על הסכם שכר משמעותי לפני בחירות. במקביל, נתניהו החליט לדחות את החתימה על הסכם שמים פתוחים להגברת התחרות בענף התעופה השבוע, למרות שמשרדי התחבורה והתיירות עמלו בשלוש השנים האחרונות על ההסכם שאמור לסייע כלכלית לענף התעופה ולכיסו של התייר הישראלי.

הוקפא גם החוק להעמקת הגבייה, שנועד לשפר את יכולות הגבייה של רשות המסים ולהקנות לה יכולות להתמודד עם הון שחור... ועוד ועוד.

במקביל כזכור שוב קידם רוה"מ את  איום הסגירה מעל לראשו של ערוץ 10 למרות כל ההסכמים שכבר נסגרו בנושא הזה.

אז להגיד שהממשלה והעומד בראשה ממנפים את תקופת הבחירות כדי להעביר במחטף את כל הנושאים הקרובים ללבבם, זו תהיה אמירה לא נכונה. מחטף מבצעים כשרוצים להעמיד עובדות בשטח לפני שהשלטון נלקח מהידיים. זה לא מה שמראים הסקרים. אז מה כל כך דחוף לנתניהו וממשלתו? למה הם מזיעים כל כך במקום להתכונן לבחירות.

הייתכן שהם יודעים משהו שאנחנו לא יודעים?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה