מתביישים

דפני ליף, יוסי גורביץ', יצחק ג'קי אדרי בין ששת הבלוגרים חריפים שכתבו אמש על ההפגנה הגזענית נגד הפליטים, והתססת הפוליטיקאים, אמש בשכונת התקווה

24/05/2012
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS

הבלוגוספירה והרשתות החברתיות געשו הלילה סביב ההפגנה האלימה שהתרחשה בשכונת התקווה, הדיווחים על ניפוץ זגוגיות של מכוניות וחנויות של עובדים זרים, תקיפה אלימה של גבר שאחז בתינוק, ושל פעילי שמאל שהפגינו נגד ההתססה הגזענית, שימשו בויכוחים עזים על בעיית המסתננים והפליטים, ופוסטים חריפים הופיעו במבחר בלוגים חברתיים ברשת בעקבות כל אלו. הנה 6 פוסטים שכדאי לקרוא בבלוגוספירה, כולם שייכים למחנה אידיאולוגי ברור, אם יש רשימות נוספות, וכאלו שמייצגות את המפגינים, נשמח להוסיף אם תיידעו בתגובות.

יוסי גורביץ' - זעם עיוור

הגעתי להפגנה של בן ארי בשכונת התקווה היום. הצטרפה אלי החברה שלי, גלינה. בן ארי הסית והסית והסית, בסגנון שקשה להחליט אם הוא יותר היטלראי או יותר שטרייכרי – מוטיבים של עשיית צרכים חזרו בדברים שלו ללא הרף – ובאיזשהו שלב גלינה התפוצצה וצעקה בתגובה משהו משלה. תוך דקות ספורות היא היתה מוקפת באספסוף זועם של כעשרים איש שקילל אותה, שהורכב בחלקו הניכר מנשים. מישהי שלפה תרסיס גז מדמיע, וקללות גזעניות ומיניות הוטחו בכיוון שלה ללא הרף. שוב ושוב איחלו לה שסודאנים יאנסו אותה, שאלו אותה אם היא שוכבת עם סודאנים. ילד בן 10-11 צרח עליה מטווח אפס שמה שהיא צריכה זה "זין של כושי." דיוויד שין צילם את כל העסק בווידאו, נראה מה יצא מזה.

דפני ליף - ליל הבדולח של שכונת התקווה, j14

היום ההפגנה נגד הסודנים הייתה ברוטלית. האלימות גאתה, נופצו חלונות, אנשים שחיים במצוקה צעדו מלאי זעם על עובדים זרים ופליטים. חברי כנסת דרבנו, הניפו את האצבע שלהם ואמרו "הם אשמים". לפני שבוע "הם" היו החרדים, בעוד שבוע ובזה שאחריו האשמים יתחלפו, האצבעות יופנו לכל עבר. "הם" ו"אנחנו" ועוד פוליטיקאי שאומר "תילחמו אחד בשני". ואנשים יצאו לרחובות כואבים, זועמים, צמאים לשינוי, ויפרקו עול על ה"הם". ובאותה שעה ראש הממשלה יחזור לביתו וינשום לרווחה כי האצבע לא הופנתה לכיוונו גם הפעם. גם הפעם הוא שמר על הכיסא. והוא ילך לישון ויחלום על איך ישמור על הכיסא שלו גם למחרת. בבוקר הוא יתעורר וילך לעבודה, יצחצח את ההודעה שלו לעיתונות. ויעבור עוד יום שבו לא תקבע מדיניות מובהקת של המדינה בנוגע להגירה, לא יימצא פתרון הומניטרי לפליטים בדרום תל אביב ותושבי השכונות המיואשים שצעדו נגד הסודנים במקום נגד מדיניות הממשלה ימשיכו ליפול בין הכיסאות.

יצחק ג'קי אדרי - כן, אני חרד מהעבר, פוחד מהעתיד

אני קורא לכם, תקראו איתי ביחד. אנו מוקיעים את האלימות שפרצה בדרום תל-אביב, אנו קוראים לתושבים לגלות סבלנות לגר ולזר, לפליט ולמסתנן, לעובד הזר ולמהגרי העבודה. הם כאן וראויים לקבל מאתנו יחס הומניטארי ואנושי כיאה לערכי היהדות עליהם הוקמה מדינת ישראל. הם כאן בגלל כשל ממשלתי ארוך שנים, כשל שאפשר את הגעתם ללב ליבה של מדינת ישראל בסיוע, בעצימת עיניים ובהבלגה של הממשלות בשנים האחרונות, הם הגר והזר נושא הזעם, האלימות והגזענות בדרום תל אביב, הם כאן באשמתנו ובאשמת ממשלות ישראל בהם בחרנו בצורה דמוקרטית, והן הממשלות בגדו בנו ובערכי המדינה. אנו מוקיעים את האלימות ודורשים לעצור אותה, עכשיו.

נעם רותם - פריק

לא צריך לנופף בעבר החשוך של גרמניה כדי לראות שמה שקורה אצלנו הוא לא טוב. כאשר איש רוח וחבר יקר מותקף על ידי אספסוף מוסת בהפגנה נגד פליטים בתל אביב רק כי הוא מנסה להביע דעה אחרת - זהו דגל שחור - השנאה שגדלה והתבשלה בשטחים הכבושים של הגדה המערבית במשך ארבעים וחמש שנים גולשת ושוטפת את המדינה, וזה רק עניין של זמן עד שתטביע את כולנו.

את ישי חייבים לעצור, את מרזל ובן ארי חייבים לעצור. המהלך שהם מובילים לגרוש הפליטים הוא רק פתיח להמשך: מה שעבד עם זרים מסוג אחד ודאי יעבור עם זרים אחרים.

מה מניע את מירי רגב? Interspem

ח"כ מירי רגב, כאמור, מנסה לעודד גירוש של שוהים בלתי חוקיים (פתרון שאינו מעשי) ולהסית לאלימות נגדם. גירוש אולי לא יצא מזה, אבל גם היתרי עבודה לא ממש. כי הם מסוכנים. הם סרטן. אי אפשר לתת היתרי עבודה לסרטן, השתגעת?

אם הבעיה של מירי רגב עם "מסתננים" הייתה שהם לוקחים מקומות עבודה מהשכבות החלשות - ובכן, אותה בעיה קיימת גם ביחס להבאת עובדים מסין או תאילנד. אותם רגב רוצה להביא. והרבה. ובאופן פרטי, בתשלום דמי תיווך גבוהים.

אם הבעיה של מירי רגב עם "מסתננים" היא שהם עבריינים ומאיימים על הביטחון בשכונות, היא כנראה הייתה מקבלת את עצת המשטרה (שהיא בכל זאת גוף שמבין במניעים לעבירות קצת יותר מח"כ מירי רגב).

אז מה מניע את מירי רגב?

דובי קננגיסר,  לאן המסתננים עפים כשהאגם קפוא

א. אין "בעיית פליטים". הפליטים אינם בעיה. הפליטים הם קורבנות של אסון הומניטרי. הבעיה היא איך לטפל בפליטים שמגיעים לארצנו באופן שגם יהיה הומני ונכון, וגם לא יכביד על ישראל ויכולתה לשרת את אזרחיה.

ב. הסכסוך בסודן שהפך לרצח עם (שאינו מוכר ככזה על-ידי האו"ם) הביא להפיכתם של כשני מיליון איש לפליטים. מובן כי גם אם רק חלק קטן מהם יצליחו לעשות את דרכם לישראל, הטיפול בהם יהיה מסובך, יקר ובעייתי למדינה קטנה וחלשה כלכלית כמו ישראל. יתר על כן, שטף גדול של פליטים למדינה קטנה כמו ישראל יכול לערער את מאזנה הדמוגרפי בקלות יתרה וליצור מיעוט משמעותי בתוכה. לפיכך, לא ניתן לצפות מישראל לשכן לטווח ארוך את הפליטים.

צילום: GettyImages
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה