האם ש"ס ישלבו נשים ברשימות לכנסת?

עדינה בר-שלום יודעת שלא תצליח לשנות את ש״ס מבפנים תוך כמה חודשים, אך האקט בו אריה דרעי מציב אותה על הבמה, מראה עד כמה הוא ורבניו זקוקים לקול שלה

16/12/2014
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

עדינה בר-שלום. צילום מתוך יוטיוב

בדיוק מן ההתרחשויות של הימים האחרונים חששה עדינה בר שלום. הקלטות עם אמירות קשות שלה על דרעי, על יפה דרעיסכסוכים פנימיים בצמרת ש״ס, הפניות להצהרות פומביות שלה בשנה האחרונה, בהן היא מצוטטת כמי שמתנגדת לכיוון אליו הולכת ש״ס.

משיחות שהיו לי איתה בעבר, אני חושבת שהבנתי מה מטריד את בתו הבכורה של הרב עובדיה יוסף. שהיא תכנס לזירה הפוליטית וידיה, וגם מורשת אביה, יזדהמו. בר שלום רואה וראתה את עצמה בעשור האחרון (ואף קודם לכן) כבעלת שליחות בתחום החינוך החרדי, בפתיחת אופציות הלימוד עבור נשים חרדיות וגם כמי שרוצה לשמר את מורשתו של הרב עובדיה יוסף. לדעתה אין סתירה בין הדברים. על אף שסבלה מן הצמרת הגברית של ש״ס לאורך השנים, זו שחסמה אותה מלהתמנות כחברה במועצה להשכלה גבוהה, בר-שלום לא ויתרה על המאבק בנושא המאוד מסוים הזה.

עבור בר שלום, כך חזרה ואמרה הן בראיונות פומביים והן בשיחות פרטיות איתי, מפעל החינוך החרדי, פתיחת השערים האקדמיים עבור צעירות חרדיות - זו שליחותה ויעד מרכזי בחייה. ועבור כך, היא מוכנה ללכת רחוק. כולל לדחות התמודדות לכנסת ואף לספוג עקיצות ואמירות, המקטינות אותה בעיני ציבור הבוחרים של ש״ס.

זו, כך אני מבינה, הסיבה שויתרה השבוע על האפשרות להשתלב בצמרת של מפלגות אחרות ולהפוך לחברת כנסת. בר-שלום בחרה להתייצב לצידו של ח״כ אריה דרעי, ביום המפולת והקריסה של ש״ס והסכימה להוביל גוף, על אף שלמתבוננים/ות מן הצד, נראה לגמרי עקר. אני איני חיה בתוך הציבור החרדי, אבל מבינה שעבורם, עצם הפיכת הנושא המגדרי למשהו שילווה כעת את כל קמפיין הבחירות שלהם, זוהי כבר מהפכה.

ממה שיצא לי לשוחח ולשמוע מבר-שלום בשנים האחרונות אני מרשה לעצמי לשער, שהודעת הרב שלום כהן (ראש מועצת חכמי התורה של ש״ס) לפני מספר חודשים שאקדמיה ונשים לא הולכים ביחד, שאסור לנשים ללמוד לימודים אקדמאיים, היה הרגע שהיא החליטה לקפוץ בכל הכוח לתוך הזירה.

יפה דרעי. צילום מתוך יוטיוב

בר-שלום היא אישה נבונה. היא יודעת שלא תצליח לשנות את ש״ס מבפנים תוך כמה חודשים, אך קריסת המפלגה בסקרים והאקט בו אריה דרעי מציב אותה על הבמה, כפנים של המהלך להצלת ש״ס, מראה עד כמה הוא ורבניו, זקוקים לקול שלה, למעמד הציבורי שלה.

ציבור המצביעים של ש״ס מורכב משניים. האחד, גרעין קשה תורני אמוני אשר יצביע לדרכו של הרב עובדיה יוסף. ש״ס זה מותג והציבור הזה יימצא שם תמיד. לא יזיז להם אלי ישי ולא ישנה להם כמה ש״ס נמוכה בסקרים.
החלק האחר, הוא הציבור המסורתי הרחב יותר. שומרי שבת, אבל גם אנשים שפוקדים מגרשי כדורגל בשבתות. אנשים שמאמינים בשמרנות כחלק מערכי המשפחה, שמוכנים לראות את ש״ס חזקה על אף שהיא מדירה נשים. אך הציבור הזה גם יכול להתרחק, ולנטות אחרי מפלגתו החדשה של כחלון או לבחור בליכוד. בשנה האחרונה מאז מות הרב עובדיה יוסף, הפך המעגל המשני הזה של ש״ס לחמקמק. המריבות הפומביות עם אלי ישי לא הוסיפו. ש״ס נראתה ממש רע. פניה של בר-שלום, לצידו של דרעי, כשהיא מצהירה שהיא הולכת אחר אביה ואחר מייסידי התנועה, זה המסר שדרעי נזקק לו כדי להחזיר את השליטה.

אך מה יהיה עם ההבטחות של ש"ס להכניס נשים לרשימתם בפעם הבאה? האם מועצת הנשים של ש״ס (בהתחשב בכך שממילא קיים גוף כזה מזה עשרות שנים, העונה לשם ׳מרגלית אם בישראל׳) תהפוך להיות משהו משמעותי? שינוי תקנון? הבטחה אמיתית לשלב נשים ברשימה לכנסת?

לצערי אני פסימית. לא רואה איך זה יקרה, אפילו לא בטווח השנים הקרובות. וזו בדיוק הסיבה, שיחד עם הרצון של נשים מנהיגות, כמו בר-שלום עצמה או כמו הנשים החרדיות שדוחפות מבפנים (רחלי איבנביום, ונשות "לא נבחרות, לא בוחרות") יש לקוות שהלחץ החברתי החיצוני ימשיך לטפוח על פניהם בעוצמה. העובדה היא שאריה דרעי ואלי ישי נשאלים על הנושא הזה שוב ושוב ושוב, לפעמים יותר מאשר הם נשאלים על דו״ח העוני או אפס מע״מ על מוצרי צריכה, משפיעה עליהם. בסוף, בסוף לא תהיה להם ברירה.

.

טל שניידר היא עיתונאית ובעלת הבלוג הפוליטי "הפלוג"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך