האם פלואוריד במי השתייה מסוכן לבריאותכם?

בעולם מעלים שאלות לגבי צריכה מוגזמת של פלואוריד במי השתייה ורק בארץ ממשיכים להתעלם. האם יש סיבה לדאגה או שפלואוריד במים באמת רק מגן על השיניים?

15/08/2012
אפרת מונשרי גורן קבלו עדכונים מאפרת
  • RSS
» פלואוריד במים: יעיל או מסוכן? צילום: Thinkstock

המשרד לאיכות הסביבה האמריקאי, דיווח בשבוע שעבר כי הוא מתכוון להפחית את הכמות המקסימלית המומלצת של פלואוריד במי השתייה. ההמלצות החדשות ייקבעו בשל ראיות הולכות ומצטברות על ההשפעות המזיקות האפשריות של פלואוריד על בריאות ילדים ומבוגרים.

יש סיכון לסרטן

מתי בפעם האחרונה עצרתם לבדוק מה יש במי השתייה שלכם? מחקרים עדכניים מעלים קשר בין פלואוריד במי השתייה למחלות מסוימות ואפילו פגיעה באינטליגנציה. הנתונים שנאספו ושגרמו להודעה מפתיעה של המשרד לאיכות הסביבה האמריקאי, ההחלטה התקבלה בעקבות הערכה מחודשת שמצאה כי 2 מתוך כל 5 בני אדם נמצאים בסיכון לצריכת פלואוריד מוגזמת ומכאן גם סיכון למחלות שונות, ביניהן גם סוגים שונים של סרטן.

לא מדובר בפעם הראשונה בה מועלה סוגיית הפלואוריד והסכנות המתלוות אליו וזו גם לא הפעם הראשונה שהשימוש במינרל מעלה התנגדות. בעבר נבדקו השפעות הכנסת פלואוריד למי השתייה ומחקרים טענו כי החומר מסוכן גם במינון נמוך. במחקר גדול אחר התייחסו החוקרים לעליה בכמות השברים באגן הירכיים כתוצאה מצריכת פלואוריד והיו מחקרים שקשרו בין הפרעות מוחיות שונות, בהן אלצהיימר ומנת משכל ירודה, לבין חשיפה ושימוש מוגזם בפלואוריד.

פלואוריד בכל יישוב

פלואוריד הינו מלח של פלואור - חומר הנמצא בטבע. הטענה היא שהימצאות פלואוריד במי השתייה על בסיס קבוע מחזקת את זגוגית השן ויוצרת שכבת מגן על שיניים שבקעו ולכן הן עמידות יותר בפני חומצה ועששת. בישראל, כמו מדינות נוספות בעולם, מבוצעת הפלרת מים. מדובר בהכנסת פלואוריד למי השתייה במטרה למנוע עששת בילדם ובמבוגרים. בעולם הוכנס פלואוריד לשימוש כבר לפני 60 שנה ובארץ מבוצעת הפלרת מים מאמצע שנות השמונים. בסוף שנות ה-90 הוחלט בכנסת כי יש להכניס את המינרל למים בכל ישוב בו מתגוררים כ-5000 תושבים ויותר.

ישראל, כאמור, איננה המדינה היחידה בה מצוי פלואוריד במי השתייה, למעשה מרבית המדינות המפותחות מוסיפות למי שהשתייה פלואוריד במינון של 1 חל"ד (1 חלקים למיליון). ישראל היא בין המדינות היחידות בהן ההפלרה חוקקה כחוק.

ארגוני צרכנים מתריעים: לטפל בחשיפה לכימיקלים

ארגוני צרכנים שונים בארה"ב, שהתנגדו להכנסת פלואוריד למי השתייה, ברכו על השינוי הפתאומי. ג'יין הוליאן, סמנכ"ל באגודה לשמירה על איכות הסביבה בוושינגטון, אמרה בתגובה כי "החלטה זו היא אות נוסף לציבור לטפל בחשיפה לכימיקלים. מה שנחשב בטוח היום לא בהכרח יחשב כבטוח מחר. זוהי דוגמה חשובה לכך שהצרכנים - ועוד יותר ההורים - צריכים לעמוד על המשמר ולחקור לבד ולא לסמוך על החלטות מומחים".

אך למרות השינוי בארה"ב במשרד הבריאות בארץ לא מתכוונים לשנות את הנחיות השימוש בפלואוריד. תגובת משרד הבריאות: "הידע המדעי הקיים הנתמך במחקרים מקצועיים מעיד על יעילות הפלואוריד לשיניים, לפי התקן שקבע משרד הבריאות. מדינת ישראל היא חלק מזירה בינלאומית גם בנושא תוספת פלואוריד, ופועלת בעניין לפי המלצות ארגון הבריאות העולמי, בדומה לפעולתן של מדינות רבות. בבריטניה, ארה"ב ואוסטרליה נערכו מחקרים יסודיים ביותר אשר תומכים בבטיחות וביעילות של הפלרת מי שתייה, כשיטה היעילה והבטוחה להפחתת עששת השיניים בקרב ילדים ומבוגרים כאחד וללא השפעות שליליות על בריאות הציבור. למעלה מ-405 מיליון אנשים ביותר מ-60 מדינות בעולם נהנים מיתרונות של מים עם ריכוז פלואוריד מיטבי. לאחרונה, נערך מחקר מקיף בישראל אודות ההשפעה של הפלרת מי שתייה, ונמצא כי היא גורמת לירידה של כ-50% בשיעורי העששת".

עוד נמסר ממשרד הבריאות: "ארגון הבריאות העולמי (WHO) תומך בהפלרת מי השתייה ובשנת 1994 פרסמה ועדת מומחים של WHO דו"ח שהדגיש כי ההפלרה היא אמצעי בטוח ואפקטיבי למניעת עששת השן. מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לא לוודא שכל אזרחיה נהנים מההגנה של ריכוז פלואוריד מיטבי במי השתייה. עם זאת", מדגישים במשרד הבריאות, "קיימת המלצה להשתמש במשחות שיניים ללא פלואוריד כדי למנוע חשיפה מיותרת ממקורות נוספים".

בארצות אחרות מכניסים פלואוריד למלח ולחלב

ד"ר חגי סלוצקי, מומחה לרפואת שיניים ציבורית, סגן הרופא הראשי ברשת מרפאות כללית סמייל, גם הוא בעד הפלרת מים: "פלואוריד, כל עוד משתמשים בו על פי ההנחיות ובתבונה, אינו מסוכן. כמובן כבכל תוסף, מינרל או ויטמין חשיפת יתר טומנת בחובה גם תופעות לוואי.

"יש המלצה גורפת של כל הארגונים הבינלאומיים כגון הWHO- או ADD וה-CDA ובכלל זה משרד הבריאות הישראלי על הפלרת מים ואנו בהחלט ממליצים לשתות מים מופלרים. הפלרת מים היא פעולת בריאות שוויונית ביותר. בארצות בהן הופסקה הפלרת מים פתחו תוכניות הפלרה אחרות לדוגמא: מלח בישול, חלב או הפלרה ממוקדת במערכת החינוך".

ד"ר חגי סלוצקי מדגיש, כי יש ירידה בעששת בשנים האחרונות בעיקר עם הכנסת תוספי פלואוריד למשחות שיניים ולמים, עם זאת הוא מדגיש כי עדיין מצבנו חמור יותר מבחינת תחלואה בעששת לעומת מדינות מפותחות אחרות. "החינוך הציבור לצערי לוקה ביותר ואין מאמצי חינוך ממוקדים שנעשים ברמה הארצית", הוא מדגיש.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה