האם כסף זה הכל בחיים?

שנים של חיסכון לא הכינו אותי לרגע האמת: הילדה הגדולה שלי עוד שנה מתגייסת ובמקרה הטוב אצליח לממן לה תואר ראשון. על בית אין מה לדבר

02/07/2013
ענת ברק קבלו עדכונים מענת ברק
  • RSS
» מה יהיה? (צילום: Thinstock)

לא להאמין. כאילו רק אתמול ילדתי את הבכורה שלי ועוד שנה היא מתגייסת. ברגע אחד הבנתי. יש לי שלושה ילדים (הגדולה בת 17, ילד הסנדביץ' בן 14 והנסיכה המפונקת בת 5) ומה שהצלחתי לחסוך להם בקושי יממן להם תואר ראשון.

כל חיי חשבתי שאנחנו מתמודדים יפה עם ההוצאות המשפחתיות. כעצמאית הצלחתי מצד אחד לגדל את הילדים המדהימים שלי ובמקביל להשתכר לא רע. בעלי מרוויח טוב מאוד וכשכיר נהנה מכל ההטבות הנלוות, והילדים שלנו אמנם מלאי דרישות (חוגים, קייטנות, משחקים וכו') אך תמיד הצלחנו לעמוד בציפיות שלהם, למרות שכמעט ולא הייתה לנו עזרה מההורים. אין ספק שההתחלה הייתה קשה אבל התמודדנו.

תאמינו לי - עשיתי הרבה בשביל הילדים שלי ותמיד דאגתי לתת להם הכל. והנה, ברגע האמת, אני חוששת שאאכזב אותם. במציאות של ימינו אני מתחילה להבין שהילדים שלי יתקשו להסתדר בלעדיי, ואני, מה לעשות, לא בטוחה שאצליח לעזור להם. עם חיסכון של עשרות אלפי שקלים לכל אחד הם בקושי יצליחו לקנות את הדלתות של ביתם, או לחילופין, את שמלת החתונה, התקליטן ואת הקינוח לאורחים.

כבר שלושה לילות אני לא ישנה בגלל הסיפור הזה. אז החלטתי לנבור בהיסטוריה המשפחתית שלנו, לנסות להבין איפה טעינו, מה עשינו לא בסדר שהגענו לשלב הזה עם תחושה שאין לנו איך לדאוג לעתיד של הילדים שלנו.

אחסוך מכם את הליך הבדיקה, ואתמקד בממצאים: כנראה שאיפשהו בדרך הוצאנו יותר מידי על בילויים (עם הילדים ובלעדיהם), על רכישת דירה ומשכנתא (מה לעשות שדירות בימינו זה ממש לא זול) וכנראה שגם על המדינה (מס הכנסה, ביטוח לאומי, מע"מ וכו'), זה כמובן לפני שציינתי את ההוצאות על משפחתונים, קייטנות וספרים לבית הספר.

לאן אני הולכת מפה? האם יש לי איך לתקן את הדברים? האמת - נראה לי שכן. כבר בשבוע הבא (יחד עם הדיאטה שהתחייבתי להתחיל כבר לפני חודשיים), אני מתחילה לחפש חיסכון אטרקטיבי לילדים שלי. אל תשכחו שיש לי נסיכה קטנה בת חמש, אז אולי אצליח להעביר חלק מהכספים שייעדתי עבורה לטובת הגדולים, ובמקביל לחסוך לעתידה שלה מחדש.

אבל החלטתי שזה לא מספיק. החלטתי שהגיע הזמן להבין משהו בעולם הזה, של החיסכון... לא כי זה באמת מעניין אותי, אלא כי אכפת לי מהעתיד של הילדים שלי. הבנתי שאם אני רוצה לשנות משהו בעתיד שלהם, אני חייבת לשים לרגע בצד את כל העניין הכספי, ולוודא שהם מקבלים את החינוך הפיננסי המתבקש כדי להצליח בעולם הזה.

אני אולי כבר מקרה אבוד, אבל הם עדיין יכולים לקבל את הכלים לניהול כלכלי טוב יותר. אם כך, המשימה השנייה שלי היא לדאוג שהם יקבלו את הידע הפיננסי הנחוץ להם ואני הולכת לעשות הכל בשביל שזה יקרה. החלטתי להיות לרגע אופטימית ולהאמין שאם אמשיך לחסוך וגם אתן להם את הכלים להצליח, הם יסתדרו בחיים. לכו תדעו, אולי בסוף אפילו אגלה שכסף זה לא הכל בחיים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה