האם כדאי לקנות דירה?

קניית דירה היא חלומו של כל זוג צעיר שמתחתן. אבל מה עושים כשמחירי הדירות רק עולים, מה הסיכוי שהמחירים ירדו בעתיד ומה לגבי המשכנתאות? כל התשובות לשאלות

07/01/2013
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS

שמי קרן וכל חיי חלמתי להתחתן, ללדת ילדים ולקנות דירה (לאו דווקא בסדר הזה). והנה זה קרה. לפני שנה התחתנתי ולאחרונה אפילו הרחבנו את המשפחה. אבל את החלום האחרון אני מתקשה להגשים. בינתיים אנחנו מוצאים את עצמנו עם תינוקת (ועם כלב) עוברים מדירה שכורה אחת לשנייה, וממשיכים לחלום.

לפני חודשיים התבשרנו שאנחנו צפויים לקבל סכום כסף. אבל בעלי ואני מתלבטים האם להשתמש בו לרכישת דירה, באמצעות משכנתה לא קטנה כמובן, או להמתין. שוב ושוב אנחנו שואלים את עצמנו: האם זה הזמן לרכוש דירה?

איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות בית השקעות:

קרן שלום,

ראשית, קשה לי לייעץ לך האם כדאי לך לרכוש דירה למגורים מכיוון שחסרים לי נתונים חשובים, ולכן אני חושבת שעלייך לפנות לגורם אשר יבחן מה ההון העצמי שיש ברשותך, כמה משכנתה תצטרכי לקחת ומה יהיה ההחזר החודשי, וכל זאת לאור ההכנסה החודשית שלך ושל בן זוגך, ההוצאות וחסכונות אחרים אשר ברשותכם.

יחד עם זאת, אנסה לתת לך מידע אשר יסייע לך להגיע להחלטה, וכמובן, להגיע מוכנה לפגישה עם אנשי המקצוע.

כפי שציינתי, על מנת שתוכלי להחליט האם לרכוש דירה את צריכה לבדוק את הפרמטרים אשר ציינתי בהתחלה, כמו גם, להכניס למשוואה שיקולים אחרים, אמוציונאליים, למשל, האם דירה בבעלותך תגרום לך להרגיש ביטחון גדול יותר בחייך. בשונה מאנשים שרוכשים דירה להשקעה, עבורם המחיר הוא הפרמטר המרכזי שכן מדובר בהשקעה פיננסית בלבד והם רוצים לראות תשואה על השקעתם, את ציינת שתמיד חלמת לרכוש דירה, ולכן לא בטוח שהמחיר הוא הפרמטר היחיד שעלייך לקחת בחשבון.

כדאי גם לבדוק מה האלטרנטיבה שלך. למשל, אם את משלמת שכר דירה מאוד גבוה ויש סיכוי שהחזרי המשכנתה יהיו נמוכים יותר, כדאי לך לבחון האם יהיה מדובר בחיסכון משמעותי עבורך. בנוסף, אם מצאת את דירת חלומותיך, והיא גם ממוקמת ליד ההורים שצפויים לעזור עם גידול הילדה, את צריכה לשאול את עצמך, האם את מוכנה לשלם יותר כיום (לעומת מה שעשוי להיות מחיר הדירה בעתיד), עבור דירת חלומות זו.

מה שכדאי לדעת על משכנתה

באשר ללקיחת משכנתה, חשוב שתדעי שהמפקח על הבנקים הודיע באוקטובר 2012 על הגבלת המימון לרוכשי הדירות, כאשר גובה ההגבלה תלוי בסיבה לרכישת הדירה: האם זו דירה ראשונה, האם מדובר במשפרי דיור - כלומר, באנשים שבבעלותם דירה והם מוכרים אותה לצורך מעבר לדירה אחרת, או שמא ברכישה לצרכי השקעה.

חשוב שתבדקי מה גובה המשכנתה שאת יכולה לקחת ביחס להון העצמי שלך, וזאת משום שעל פי המגבלות החדשות, שיעור המימון המכסימלי לרוכשי דירה ראשונה יעמוד על 75%. כלומר, עלייך להציג הון עצמי בשיעור של 25% מערך הדירה. כך למשל, אם הדירה שאת מעוניינת לרכוש עולה מיליון שקל, הרי שעלייך לשלם מכיסך 250 אלף שקל, ואת היתרה תוכלי לקבל כמשכנתה.

האם מחירי הדירות צפויים לרדת?

המטרה המוצהרת של בנק ישראל היא לטפל בביקוש לצרכי השקעה ובמקביל למתן את הפגיעה בזוגות הצעירים, אך האם בפועל מחירי הדירות צפויים לרדת בעקבות המהלך?

להערכתנו, המחירים צפויים לעלות גם בשנה הקרובה ואולי גם בשנה שלאחר מכן, וזאת משום שעל מנת שנראה ירידת מחירים בשוק הנדל"ן, הביקושים חייבים לרדת, או לחילופין, היצע הדירות צריך לגדול. בפועל, הביקוש לדירות בישראל ממשיך לעלות ואילו ההיצע – נראה כי הוא במגמת ירידה, שכן התחלות הבניה במשק פוחתות בהיקפן כבר 5 רבעונים.

כפי הנראה, בשנה או בשנתיים הקרובות המגמות הללו לא ישתנו, דבר שיוסיף ללחוץ את מחירי הדירות כלפי מעלה. ואולם בטווח מעט ארוך יותר קיים סיכוי לא מבוטל, שמנהל מקרקעי ישראל יצליח להגדיל את היצע הדירות במרכז, כפי שהוא מצהיר מעל כל במה אפשרית, מספיק כדי לגרום לשינוי ברמות המחירים כלפי מטה.

לכן, לאחר שתשקללי את כל הפרמטרים (למשל, מה גובה המשכנתה שתקחי, מה גובה ההחזר של המשכנתה ביחס להכנסות שלך או עד כמה רכישת דירה תשפיע על הביטחון המשפחתי) תצטרכי להחליט האם כדאי לך להמשיך לשבת על הגדר ולהמתין לסיטואציה אפשרית של ירידה במחירי הדירות, או שמא לרכוש דירה כבר עכשיו.

שנה אזרחית טובה!

————————————————————–

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ואינו מהווה יעוץ מס על ידי בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים המיוחדים של כל אדם. פסגות בית השקעות עוסק בשיווק השקעות/פנסיוני ולא בייעוץ.

כתבות נוספות בשיתוף פסגות בית השקעותפיטרו אותך? טוסי לבדוק את קרן הפנסיה שלך

יכול להיות שמגיע לך כסף. לא תקחי?

כמה כסף הרווחת או הפסדת בשנה החולפת?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה