האם כאב רגשי אחראי לכאב הפיזי?

המוח והגוף מחוברים באופן חזק יותר ממה שאתן יכולות לדמיין ויותר ויותר אנשים מגלים שניתן לפתור כאבים גופניים באמצעות טיפול רגשי. כך תלמדו לשחרר טראומות, פחדים וטינה

19/04/2016
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

מאת: ג'ון גיקובס

אם עד היום חשבתם שהחיבור בין גוף לנפש רלבנטי רק למאמינים מושבעים – כדאי שתחשבו שוב. יותר ויותר אנשים מגלים שניתן לפתור כאבים גופניים באמצעות טיפול רגשי.

יעל (שם בדוי), חולת פיברומיאלגיה מספרת:"בזכות הטיפול, הבנתי שהכאב הרגשי הגדול שלי ישב בילדות, במערכת היחסים עם המשפחה שלי. קודם הרגשתי לא חשובה ולא אהובה. היום אני מרגישה שקט ושלמות עם המשפחה שלי. במקביל, משהו השתחרר בגוף. הגוף משוחרר מכאב ומאד ברור לי שאין לי  יותר פיברומיאלגיה. הרווחתי פעמיים: גם קבלתי חזרה את המשפחה שלי וגם קבלתי חזרה את הבריאות שלי!"

מערכת היחסים בין הגוף לרגשות הדוקה ומבוססת על קשרים עצביים וביו-כימיים. במקביל לחוויה הפסיכולוגית, רגשות יוצרים תחושות גופניות. לדוגמה: כעס, שמרגיש כמו שריפה בתוך הגוף, טינה, שמרגישה כאילו משהו אוכל אותנו מבפנים ופחד, שמרגיש כאילו הקירות נסגרים עלינו.

כאשר רגשות שליליים אינם מטופלים, נוצרות הפרעות גופניות הגורמות לתחושות גופניות זהות לתחושות המשויכות עם הרגש; מחנק רגשי גורם לחנק גופני כמו באסטמה למשל. "עצירות רגשית" המאפיינת אנשים ש"שומרים בבטן" באה לידי ביטוי כעצירות גופנית וכאב רגשי מתבטא בכאב גופני. הגוף משקף רגשות בשפה של סימפטומים גופניים בדיוק כמעט מתמטי.

מיכל (שם בדוי) הגיעה לטיפול עם כאבים חזקים בצד גוף ימין. היא תיארה את הכאב כ"חד ושורף".  שיחה קצרה איתה חשפה שיום לפני הופעת הכאב היה למיכל וויכוח סוער עם בן הזוג שלה. טיפול בכעס פתר את הכאב תוך מספר שעות בלבד.

בשנות ה–80, פרופ' קנדיס פרט, מאוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון, חלוצה בתחום מדעי הקרוי פסיכו-נירו- אימונולוגיה, היתה הראשונה להוכיח שלרגשות יש בסיס ביו-כימי. פרט ביססה קשר פיזיולוגי בין רגשות למערכת החיסון ואת יכולתם של רגשות לעכב או לקדם בריאות. פרט הוכיחה שטראומות, כאבים וקונפליקטים רגשיים שאינם מטופלים כראוי נשארים כלואים בגוף, משבשים את פעילות התאים ובאים לידי ביטוי כמחלות גופניות.

הטבעות רגשיות מהעבר

אם בעבר, התפישה הרווחת היתה שבריאות רגשית היא פונקציה של כמות הרגשות החיוביים לעומת כמות הרגשות השליליים שאדם חווה בחייו, ניסיון קליני מוכיח שעל מנת לפתור כאבים ומחלות גופניות כרוניות, באמצעות טיפול רגשי, זיהוי הרגש הספציפי המשויך לכאב הגופני והטיפול בו, חייבים להיות מאד מדויקים.

הזיכרון של אירועים טעונים רגשית נשמרים יחד עם המטען הרגשי השלילי או החיובי, בתוספת תפישות שהתפתחו בעקבות האירוע ודפוסי התנהגות שבחרנו, בזמנו, במטרה למנוע מהישנות אירועים דומים. ליחידה השלמה הזו, הכוללת רגש, תפיסה והתנהגות קוראים "הטבעה רגשית".

הטבעה רגשית היא תבנית המוטמעת בתת-המודע. מרגע הטמעתה, ההטבעה מופעלת באופן אוטומטי בכל סיטואציה שאסוציאטיבית מזכירה לנו את אירוע המקור.

התוצאה היא שאנחנו חווים את התבנית שוב ושוב במהלך החיים, מה שמשמר ואף מחזק את השפעתה המגבילה על הגוף ועל ההתנהלות שלנו בחיים בכלל. זו גם הסיבה שכאב גופני בבגרות יכול להיות משויך לכאב רגשי שמקורו בילדות.

בחורה עם כאב ראש

איך מוצאים את הכאב הרגשי הספציפי?

בהתחשב בכך שלרובנו אוסף מכובד ומרשים של כאבים רגשיים, דרוש כלי יעיל לזיהוי הכאב הרגשי הספציפי שיש לטפל בו על מנת לפתור את הכאב הגופני.

תמי (שם בדוי) סבלה שנים מכאבי גב כרוניים באזור השכמות. היא תיארה את הכאב "כאילו מישהו נועץ בה סכין". במהלך חייה תמי חוותה כמה וכמה מקרים של בגידות מסוגים שונים, אך ציינה שדווקא עכשיו, היא במערכת יחסים טובה ומרגישה נתמכת רגשית. היה ברור שאירוע המקור בעבר.

בתהליך הדמיה מונחה, תמי גילתה שאירוע המקור היה בילדות בו חוותה בגידה של חברה. היא ספרה לחברה סוד והחברה גילתה את הסוד שלה. היא לא תיארה לעצמה שהאירוע הזה, שבפרספקטיבה של מבוגר נראה זניח, השפיע עליה בצורה משמעותית כל כך. היא לא תיארה לעצמה שחווית הילדות הזו יצרה הטבעה רגשית שנשארה כלואה בתוך הגוף, ושההטבעה הרגשית הזו קשורה לכאבי הגב שלה בהווה. לתדהמתה, שחרור המטען הרגשי הכלוא פתר את כאבי הגב.

מה עושים?

על מנת לזהות את הכאב הרגשי המשויך לכאב גופני צריך להגדיר את הכאב במונחים מטאפוריים;  "הכאב מרגיש כמו..." או "הכאב מרגיש כאילו...". אחרי שהגדרתם את הכאב במונחים מטאפוריים, תשאלו את עצמכם מה הרגש המשויך לתחושה שזיהיתם. זה הרגש שצריך לטפל בו כדי לפתור את הכאב הגופני.

על מנת לאתר את אירוע המקור, תשאלו את עצמכם מתי בפעם הראשונה בחיים חוויתם את הרגש הזה בצורה אינטנסיבית. השורה התחתונה היא שהגוף מרגיש את מה שאנחנו מרגישים. הסימפטומים שאנחנו חווים הם ביטוי פיזי מדויק של מטענים רגשיים לא פתורים. ככל שהמטען הרגשי אינטנסיבי יותר, ככל שהקונפליקטים הפנימיים חריפים יותר, כך הביטוי הגופני קשה יותר.

גם אם התמודדות עם כאב רגשי לא תמיד קל, טיפול רגשי עשוי לשחרר אתכם מכאבים גופניים, גם לאחר שנים רבות של כאב. הבחירה בידכם!

ג'ון גיקובס מומחית לטיפול רגשי –גופני, בעלת 30 שנות ניסיון בעבודה קלינית והוראת שיטות טיפול רגשיות ומרצה בכירה במכללת אדר לרפואה משלימה תשתתף בכנס "כאב, אפשר גם אחרת" שיתקיים ביום שישי 20.5.16. מדובר בכנס ראשון מסוגו שייערך על ידי הוצאת הספרים פוקוס ופורטל התזונה הבריאה  Eatwell ובו ייחשפו מחקרים חדשים ומגוון שיטות וגישות לטיפול רב תחומי בכאב.

לרכישת כרטיסים: http://pain.eatwell.co.il/ או בטלפון  077-8965752

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך