האם השעלת חוזרת?

מהי המחלה שיכולה לסכן תינוקות רכים, מהו החיסון שמבוצע כנגדה ומדוע הוחלט לחסן גם נשים בשליש השלישי להריון? כל התשובות לשאלות שהכי מפחידות את ההורים

20/01/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

זהירות, השעלת חוזרת. צילום שאטרסטוקאין דרך קלה לומר זאת: נראה שאנחנו עומדים לפתחה של מגיפה חדשה, מגיפת השעלת. אם מסתכלים על הנתונים המפחידים, ייתכן שאנחנו כבר בעיצומה. בעשר השנים האחרונות חלה עלייה משמעותית של עשרות אחוזים במספר מקרי השעלת, כפי שעולה מתוך נתוני האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות. קפיצה משמעותית במספרים אירעה בין השנים 2014 ו-2015. "בשנה האחרונה אושפזו בבתי החולים בארץ 131 חולים, 4 חולים נפטרו, כל מקרי התמותה היו בתינוקות בני כמה חודשים שלא חוסנו", מדווח פרופ' אלי סומך, יועץ למחלות זיהומיות "מכבי שירותי בריאות", מנהל חטיבת הילדים במרכז הרפואי וולפסון,  ויו"ר איגוד רופאי הילדים,"זו מגמה עולמית, שמתרחשת במקביל בארה"ב, אירופה ואוסטרליה".

שעלת היא מחלה מדבקת מאד הנגרמת על ידי החיידק בורדטלה פרטוסיס. המחלה פוגעת בדרך כלל בתינוקות ובילדים קטנים אך גם מבוגרים עלולים ללקות בה. תינוקות רכים עלולים לפתח מחלה חמורה. במקרים נדירים, שעלת עלולה להיות קטלנית.

 מדוע השעלת חוזרת? מהן הסיבות?

"אחת הסיבות היא שיעילותו של החיסון שאנחנו נותנים היום - יורדת עם השנים. ולכן בעצם, חלק גדול מהאוכלוסייה לא מוגן לגמרי וגם אם לא יחלה – עלול להדביק את התינוקות הקטנים שלא מחוסנים, שהם אלה שנזקקים לעתים לאשפוז ולעתים אינם שורדים את המחלה". החיסון בו אנו משתמשים ב- 15 השנה האחרונות הינו חיסון א-צלולרי שמכיל קומבינציה מסויימת של חלבונים של החיידק ולא את כל החיידק המומת. לחיסון הזה פחות תופעות לואי אבל ההגנה שהוא משרה הינה קצרת מועד יותר מאשר החיסון עם חיידק שלם מומת שניתן קודם לכן.

מה עושים ואיך מתגברים כדי למנוע תחלואה קשה בקרב התינוקות?

"מאחר שהבנו שיעילות החיסונים יורדת, הוספנו בשלב ראשון מנת חיסון נוספת שניתנת בכתה ח',  בין היתר כי הבחנו בעלייה בתחלואה בקרב מתבגרים בגלל ירידה באפקט החיסון שניתן להם בילדות".

ואולם הבעיה העיקרית המעסיקה את הרופאים היא כיצד להתמודד עם התינוקות הקטנים, בני פחות מחודשיים, שעדיין לא קבלו חיסון ועלולים להידבק. ועל כן התפתחה אסטרטגיה חדשה: חיסון של נשים בשליש השלישי להריון. "המטרה כפולה: גם למנוע מהאם להדביק את התינוק לפני שהוא מקבל חיסון, וגם לגרום לגוף האם לייצר נוגדנים שאותם היא מעבירה לעובר, בחודשים לפני הלידה. הנוגדנים הללו יגנו עליו עד שיחוסן בחיסון הראשון בגיל חודשים. על כן החיסון ניתן בשליש השלישי כדי שרמת הנוגדנים תהיה גבוהה לפני שהתינוק נולד", אומר פרופ' סומך.

האסטרטגיה הזו, מתברר, נמצאה כיעילה. "על פי מחקרים שנערכו באנגליה הסיכון למחלה קשה, אשפוז  וחלילה תמותה של התינוק ירדה ב-90%" בתינוקות של נשים הרות שחוסנו לעומת כאלו שלא חוסנו , מדגיש פרופ' סומך.

בדיקת הריון. צילום: שאטרסטוק

פרופ' סומך: "החיסון בטוח, ויש מספיק עבודות מחקר שבדקו כזאת. יש הסכמה רחבה בקרב רשויות הבריאות ברחבי העולם שהחיסון הוא בטוח, לא מפריע להריון או ללידה, ומה שחשוב יותר: שהאסטרטגיה לחסן נשים בהריון יעילה. הצטבר ניסיון של כמה שנים בעולם המערבי ולכן זו השיטה שאנחנו מעודדים כיום בישראל".

ישנם הורים שמתנגדים לחיסונים, אחרים שמעדיפים לדחות חלק מהחיסונים ולא לתת את כולם בשנה הראשונה לחיי התינוק. מה עמדתך?

"כמעט כל המקרים של תמותה משעלת בארץ ובעולם התרחשו בתינוקות שלא חוסנו. לכן ההמלצה שלי היא חד משמעית: לחסן את התינוקות בזמן על פי שגרת החיסונים שנהוגה בישראל ולא לדחות אותם. זו התקופה שבה התינוקות זקוקים במיוחד להגנה. חיידקים ומזהמים לא עובדים לפי האג'נדה של הורים שדוחים את מתן החיסונים. לכן חשוב לחסן בגילאים צעירים ולהגן על התינוקות בתקופה שהם הכי פגיעים. אנחנו רואים בבתי החולים תינוקות בני חודשים שמתאשפזים לשבועות בגלל התקפים קשים של שיעול, הקאה, חנק, כחלון וסיבוכים נוספים. צריך להגן עליהם. בגלל הצלחת החיסונים אנחנו כמעט שלא רואים תחלואה במחלות זיהומיות קשות כמו פוליו, דיפתריה וטטנוס, שהיו שכיחות מאד בעבר הרחוק, אבל הם עדיין קיימים, וברגע שתרד רמת ההתחסנות הם יגיעו. לדוגמה, בגלל הירידה בהיענות לחיסונים היתה לפני כמה חודשים התפרצות של חצבת בתל אביב. ולכן חייבים לשמור על רמת חסינות גבוהה ולחסן במועד".

 חיסון נגד שעלת נכנס בשנה 2015 לסל הבריאות ומסובסד על ידי משרד הבריאות. נשים בהריון יכולות לקבלו חינם במרפאות קופות החולים ובטיפות החלב.

לקבלת פרטים עבור מבוטחות מכבי המעוניינות להתחסן – לחצו על הקישור.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך