האם הילרי קלינטון נגד אמהות עובדות?

ראיון מעורר סערה של איילת ולדמן ("אמא רעה") עם שרת החוץ האמריקאית הוציא מפיה התייחסויות מעוררות אי נוחות על אמהות קרייריסטיות: "אני פשוט לא סובלת אנשים שמייללים"

28/10/2012
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS

מה יכול להיות יותר מלהיב מאשר קרב בין שתי נשים מיוחסות? קצת שריטות, כמה יללות גבוהות ואולי אפילו עוד נראה דם או דמעות. במגזין הנחשב מארי קלייר יודעים את העבודה ובשבוע שעבר פרסמו כתבת פרופיל מעמיקה עם הילרי קלינטון, האישה של הנשיא הכי כריזמטי (ובוגדני) בפוליטיקה האמריקאית ומי שבעשר אצבעות בנתה לעצמה קריירה ציבורית מרשימה ומסיימת בימים אלה את תפקיד מזכירת המדינה.

במגזין ביקשו לקבל התייחסות צבעונית בנושא שלא יורד מסדר היום הפמיניסטי: משפחה וקריירה – האם נשים יכולות ליהנות מכל העולמות. האמצעי: לנסות לעשות שימוש בשק האגרוף המתבקש אן מארי סלוטר, האישה הראשונה שהתמנתה למשרת מנהלת תכנון מדיניות במשרד החוץ האמריקאי בממשלו של הנשיא אובמה, וזו שגם החליטה לפרוש מ'משרת חלומותיה' כהגדרתה, כדי לחזור ולטפל בילדיה. סלוטר, כזכור, עוררה גלים בכל רחבי העולם כאשר פרסמה מאמר בגיליון יולי אוגוסט של המגזין 'האטלנטיק', שמסביר שמניסיונה, ועם כל הכבוד, נשים לא יכולות לג'נגל בין כל התפקידים. אל הדיון הצטרפו נשים עוצמתיות מכל העולם, למשל אריאנה הפינגטון, מו"לית האפינגטון פוסט, שקבעה כי ילדים מועילים לקריירה דווקא, וגם מריסה מאייר, מנכ"ל יאהו נדרשה לנושא כשחזרה לעבודה מיד אחרי שילדה את בנה הבכור, ולא לקחה חופשת לידה.

הסופרת איילת ולדמן (כן, ישראלית לשעבר ואשתו של הסופר השרמנטי וזוכה פרס הפוליצר, מייקל שייבון) נשלחה כדי לחמם את הגזרה. כדאי להזכיר כאן שולדמן ידועה גם כפרובוקטורית לא קטנה ובתחילת שנות האלפיים אף פרסמה מאמר סנסציוני שבו טענה שהיא אוהבת את בעלה, יותר מאשר את ילדיה. ספרה "אמא רעה" תורגם לעברית ודן בשערוריה הזו בין היתר. בכתבה היא לא מהססת לציין שכאשר הילרי קלינטון נשאלת לגבי הנושא הבעייתי של קריירה מול אמהות, ניכר שהיא מסתייגת מעצם העלאתו ובכל זאת, לכאורה נראה שיש לה מה לומר בעניין. כמו למשל: "ישנן נשים שלא נוח להן לעבוד בקצב ובאינטנסיביות שנדרשים בקריירות מושקעות", מצוטטת קלינטון ומוסיפה: "הרי יש אימהות עם ארבעה וחמישה ילדים שעובדות בלי אפילו להזיע. בין היתר, הן מצליחות כי הן ארגנו לעצמן רשתות תמיכה".

"כל אחת חייבת לעבוד על עצמה כדי להצליח"

האם קלינטון מצליפה בעקיפין בסלוטר? ולדמן מספקת ציטוט נוסף שבהחלט נשמע כמו נזיפה בעובדת לשעבר. קלינטון: "אני פשוט לא סובלת אנשים שמייללים וגם לא סובלת את השיתוק שאוחז באנשים שמגלים שהם לא מרוצים מהבחירות שהם עשו. אנחנו חיים בתקופה שבה לכל אחת מאיתנו יש טווח אפשרויות גדול, אז נכון שכסף בהחלט עוזר להתקדם בחיים אבל בכל מקרה כל אחת חייבת לעבוד על עצמה כדי להצליח".

נראה שקלינטון מכוונת ישר לבטן הרכה של סלוטר וזה לא נעים, בעיקר על רקע העובדה שסלוטר רק פרגנה והחמיאה למזכירת המדינה בכל התייחסויותיה בנושא בתקשורת. למעשה, היא תיארה את קלינטון כאישה אינטליגנטית, כריזמטית ומקצוענית והבהירה בתוקף שזה היה תענוג לעבוד תחתיה.

רגע לפני שאתם בוחרים צד בסכסוך הזה לכאורה, צריך להבהיר שאנשיה של קלינטון יצאו בהודעה שדבריה הוצאו מהקשרם והתייחסו בכלל לשיחה בנושא אחר עם ולדמן שקשור איכשהו לגיבור הספר 'התפסן בשדה השיפון'. סלוטר עצמה מיהרה לצייץ בטוויטר ולהבהיר שהיא לא סבורה שקלינטון התייחסה אליה בכל מה קשור לדבריה על האנשים שמייללים על מר גורלם. בעוד שב'מארי קלייר' מתעקשים שהציטוט מדויק, במשרדה של קלינטון מבהירים ש'מזכירת המדינה סבורה שההתייחסות לנושא 'קריירה מול חיים אישיים' אינה צריכה לשמש מוקד לויכוח וכל אישה צריכה להחליט מה נכון או לא נכון עבורה'.

בשורה התחתונה, נראה שקלינטון מתאמצת לשחק באופן קבוצתי ואולי מכיוון שהיא אישה בעלת ניסיון חיים, היא מאמינה שצריך לתת לכל אחת את ההזדמנות למלא תפקיד במשחק. המסר שלה - שאולי כולנו צריכות להפנים - הוא שבויכוח הזה אין מנצחות וגם אם נדמה לנו (כמו אולי לוולדמן) שאנחנו מכניסות את הכדור לשער של הקבוצה היריבה, אנחנו עלולות לגלות שבסופו של דבר פשוט תקענו לעצמנו עוד גול עצמי.

צילום:GettyImages




מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה