האם אתן מפחדות מכסף?

נשים רבות חוששות לנהל את "שוק ההון" הפרטי שלהן. האם זה קשור בחינוך ומה עושים לשינוי המצב? פסגות בית השקעות וסלונה מציגים מדור חדש שיעסוק בנושאים פיננסים בגובה העיניים

26/11/2012
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS
» האם נשים חוששות להיות תחרותיות? (צילום: Thinkstock)

בעולם הדיכוטומי של חלוקה לתחומים גבריים ונשיים, מקוטלגים נושאים כלכליים תחת ה"עולם הגברי", דבר שמרתיע נשים רבות מעיסוק בהם. כך יוצא שנושאים כמו חשבון הבנק, החיסכון הפנסיוני או המשכנתא, מטופלים לרוב על ידי הצלע הגברית בבית.

"אינטליגנציה פיננסית", המדור החדש של פסגות בית השקעות וסלונה, ינסה לשפוך מעט אור על עולם הפיננסים, לסייע לנו לקבל החלטות כלכליות ולצבור ידע בנושא. בכתבה הראשונה במדור, החלטנו לבדוק מדוע קיים חשש כה גדול מעולם הכספים ומה מקורו, שכן התשובה לכך היא ללא ספק המפתח להבנת העולם הכלכלי.

"כשהתחתנתי והתחלנו לנהל חיים משפחתיים כזוג, אני זוכרת ששיחת הטלפון מהבנק הגיעה אוטומטית לבעלי", מספרת איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות בית השקעות, "בעלי אמר להם להתקשר אליי, ואני, שכבר הייתי כלכלנית, נעלבתי וניסיתי להבין מדוע הבנק כופה עלינו את הדעות השוביניסטיות על פיהן בכל הקשור לחשבון הבנק יש להתקשר לבעל. הבנתי שאין להאשים את יועצי ההשקעות בכך, שכן זו המציאות, ברוב בתי האב הגבר הוא שמטפל בנושאים הכספיים. היום, הנושאים הכלכליים בבית מנוהלים כמו כל דבר במשותף, גם על ידי וגם על ידי בעלי".

הפחד מתעצם

"נשים מפחדות מנקודת המפגש עם הבנק, מפני ששם מתעצם הפחד מעולם הפיננסים. כל קשר עם הבנק הוא עיסקה כספית, הוא דו-שיח אישי או ממוחשב עם מערכת קרה, לעיתים נשכנית, נטולת רגשות, תמיד לוגית ומוכוונת רווחים", סבורה מיכל ליבנה, מחברת רב-המכר "בורסה, יקירתי" (הוצאת מטר) ומנחה סדנאות בחוכמת הכסף לנשים. "זה קשר שמחייב אותנו, הנשים, להחליף את האנרגיה ה"נשית" שלנו באנרגיה תחרותית, עסקית ומושחזת".

טלי חרותי סובר, עורכת מדורי ניהול, יזמות וקריירה בעיתון הכלכלי TheMarker מסכימה עם ליבנה ואומרת כי "יש נשים, אפילו מנהלות בכירות בתפקידי מפתח ועיתונאיות כלכליות, שמבינות את עולם הפיננסים ועדיין מעדיפות לתת לגבר לנהל להן את החשבונות".

"במרבית הבתים מנהל הגבר את הנושאים הכספיים ויש תחושה שהוא מקבל החלטות", אומרת ניר אך מוסיפה כי "זה לא אומר שיש להם יותר ידע, אבל יש להם יותר אומץ ופחות נכונות להודות בכך שיש להם פחות ידע. זה עניין של ביטחון עצמי לטוב ולרע. מצפים מהם להיות אלו שיודעים".

חרותי סובר חושבת שהחשש מפני ניהול פיננסי מתכתב עם החשש להיות תחרותיות, ואפילו להילחם על תלוש המשכורת. היא מצטטת מחקרים על פיהם לא מדובר ביכולת מולדת, אלא בחינוך מלידה. "כשיש ציפייה חברתית מנשים להיות אגרסיביות פחות וכנועות יותר - הן מאמצות את סוג ההתנהגות הפחות תחרותי", היא סבורה. "נשים גם ששות פחות להיכנס למצבי משא ומתן לוחמניים, לעומת גברים שעבורם משא ומתן הוא חלק מהחיים והם פחות חוששים מהסיטואציה. זו הסיבה שבדרך כלל נשלח הבעל לדון בתנאי החשבון עם מנהל הבנק, או להתווכח עם האינסטלטור. למרות ההבנה כי משא ומתן הוא כלי חיוני שאי אפשר להימלט ממנו, נדמה כי נשים עוד לא יודעות כיצד להשתמש בו נכון, בעיקר כשמדובר בנושא תנאי שכר ותגמול או במלים אחרות: כסף".

יתרונות נשיים

הפחד מעולם הפיננסים אינו מוצדק. מחקרים רבים מצביעים על יתרונות נשיים בעולם ההשקעות. כך למשל, נשים נוטות להתאהב פחות בפוזיציות בהשקעות ולכן קל להן יותר להודות בטעות והן יטו לבסס החלטות על עובדות ולא על אגו.

יחד עם זאת, אין בישראל חינוך פיננסי והדבר מקשה על צבירת ידע בתחום. "צריך ללמד נושאים פיננסים כבר בבית הספר. זה סוג של שפה, ובדיוק כפי שמלמדים עברית או אנגלית צריך ללמד גם את זה. גם לגברים וגם לנשים לא קל להתמודד בעולם הכלכלי ללא ידע מקדים. מצפים ממך לקבל החלטות בעלות השפעה מכרעת לשנים קדימה, כמו למשל בעת לקיחת משכנתא או בחירת חיסכון פנסיוני, וקשה לקבל החלטה כשלא מבינים את הנושאים לעומק", אומרת ניר.

חירותי סובר משוכנעת שנשים חייבות לעשות חשיבה מחודשת, ללמוד להיכנס למשא ומתן, לדבר, לבקש עבור עצמן ולהילחם על כסף. ליבנה מעידה כי בשנים האחרונות היא פוגשת נשים שמתעניינות יותר בעולם הכלכלי: קוראות ספרים, משתתפות בכנסים ובסדנאות, רוכשות מינוי לעיתון כלכלי וגולשות באינטרנט באתרי בורסה ושוק ההון. "הן סוגרות את הפיגור ומשלימות ידע. אלו נשים ששינו את ההתייחסות האישית שלהן לכסף, והבינו שהכסף הוא צורך קיומי".

הצעד הראשון, לדברי ניר, הוא לקיחת חלק משמעותי בבניית התקציב המשפחתי. "יש לא מעט נשים שעושות את הקניות בבית. למה בכל הקשור לכבלים או לסלולר אנחנו יודעות להתמקח? אנחנו מנהלות חלק נכבד מההוצאות ולכן בסיסי בעיניי שננהל גם את התקציב. לא צריך הרבה ידע לשם כך – צריך להבין את היחס בין הוצאות והכנסות, וברגע שאת שותפה לתהליך ניתן, רצוי ואף חשוב להמשיך הלאה, ללמוד תחומים נוספים ולהיות מעורבת בקבלת ההחלטות הכלכליות בבית. ידע כלכלי הוא קריטי, ולכן אנחנו צריכות לדרוש להיות מעורבות", מסכמת ניר.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני על ידי בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים המיוחדים של כל אדם. פסגות בית השקעות עוסק בשיווק השקעות/פנסיוני ולא בייעוץ.

כתבות נוספות בשיתוף פסגות בית השקעות

מפוטרת? כל מה שאת צריכה לדעת על הפיצויים שלך
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה