האם אפשר למנוע את סרטן השד?

להפסיק לעשן, לעסוק בפעילות גופנית, להגביל צריכה של אלכוהול, לרדת במשקל ועוד. 6 דברים שעשויים למנוע סרטן

16/04/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
»

סרטן השד הינה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי בכלל.  מדי שנה מאובחנות במחלה כ- 4,000 נשים, ואחת מכל שמונה נשים עלולה במהלך חייה לחלות בה. ישנן סיבות רבות למחלה, לא כולן ידועות או מובנות. בחלק מן המקרים, המחלה מופיעה בגלל נטייה גנטית. אבל מתברר שיש מספר דברים שניתן לעשות – או לא לעשות – על מנת למנוע את הגזירה. וחשוב מאוד להזכיר: מספר הנשים אשר מחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה בזכות הגילוי המוקדם ובזכות שיפור דרכי הטיפול והגברת המודעות הנרחבת בארץ ובעולם.

בחודש דצמבר האחרון פרסמה הועדה מטעם המכון לרפואה (IOM) בארצות הברית את מסקנותיה מהן ההשפעות הסביבתיות על הופעת סרטן השד. הועדה התכנסה ביוזמתו ולבקשתו של ארגון על שם סוזן ג'י קומן. הדו"ח התפרסם כלל מאות עמודים והכנתו ארכה כשנתיים. המסקנות ברורות וחד משמעיות: ישנן הוכחות מוצקות לכך ששינוי באורח החיים עשוי להפחית את הסיכון. מפתיע? ממש לא, ובכל זאת, כדאי לחזור ולהדגיש אותם, כדי לנסות למנוע את הופעת המחלה, כדי לשנות את הסטטיקה. החוקרים ציינו, כי ההמלצות מתבססות על תחומים שנבדקו, ושיש לגביהם המלצה גורפת (קונצנזוס).

ואלה המלצות הדו"ח:

  1. להפחית עד כמה שניתן את החשיפה לקרינה מייננת, כמו קרינת רנטגן וCT. לגבי השימוש בממוגרפיה,  שנחשבת לבדיקת הסריקה המועדפת לגילוי מוקדם של סרטן השד ו מחברי הדו"ח ממליצים לנשים לא להירתע מהבדיקה בשל ההמלצות, בזכות ההוכחות שממוגרפיה תורמת משמעותית לגילוי מוקדם, שנחשב למציל חיים, כידוע.
  2. להימנע מנטילה אסטרוגן ופרוגסטרון כטיפול הורמונלי משולב לגיל המעבר.
  3. להפחית במשקל. מניעת סרטן השד בזכות הפחתה במשקל משמעותית בעיקר לאחר גיל המעבר.
  4. לעסוק בפעילות גופנית באופן שיגרתי.
  5. להגביל צריכה של אלכוהול. ואולם מחברי הדו"ח שווים ומזכירים כי צריכה מתונה של אלכוהול עשויה למנוע מחלות לב וכלי דם
  6. להימנע לחלוטין מעישון ושימוש במוצרי טבק אחרים.

ברשימות הוועדה מופיעים מספר חומרים נוספים שעלולים להשפיע על התהוות המחלה, ואולם החוקרים מציינים כי מדובר בגורמים ש"חשודים" כגורמים לסרטן השד, אם כי שהשפעותיהם עדיין אינן מוכחות לחלוטין. ובהן:  עישון פאסיבי, עבודה במשמרות לילה, וחשיפה לרעלים כמו בנזן, אתילן אוקסיד ואחרים שנפלטים בתהליכים תעשייתיים מסוימים, וכן חשיפה לאדי בנזין וחומרים נוספים שנפלטים ממנועי מכוניות ועישון טבק.

דו"ח הועדה מציין, כי כפי הנראה שהשימוש בצבעי שער וטלפונים סלולאריים אינו קשור לתחלואה ואינו הגורמים לבסרטן השד.

אמנם היתה ציפיה, כי הדו"ח יגדיר את רשימת החומרים שעלולים להיות רעילים ונמצאים באוויר, כמו חומרי ניקוי, מוצרי קוסמטיקה שונים, חומרים שחדרו למזון וכדומה, בניהם חומרים כמו ביספנול A, תוספי תזונה ואולם מבחינה זו העדיפו החוקרים להימנע מהצהרות חד משמעיות. בהודעה שפרסמה הועדה נכתב כי הדו"ח התבסס על מחקרים קיימים, ונמנעה מהמלצות ושמות של כימיקלים מזיקים נוספו על אלה שהוזכרו, פשוט משום שחסרים מחקרים מדעיים אמינים שיגדירו את אלה.

"סרטן השד מתפתח בחשאי, לאורך שנים רבות, על כן עלינו לפתח שיטות מחקר בעזרתן נוכל לעקוב אחר הקשר בין אורח החיים ובין חשיפה לחומרים לבין תחלואה בסרטן השד, ומגיל צעיר. כך נוכל להבין את המנגנון ולדעת באיזו תקופה של החיים חשיפה או התנהגות מסויימת מסוכנות במיוחד. וכן, האם ישנה תקופת חיים מסויימת שבה עקרונות מניעתיים יעילים במיוחד", ציינו החוקרים.

במסגרת המאבק בסרטן השד, סלונה מזמינה אתכן לקחת חלק בצעדה על שם סוזן ג'י קומן. הצעדה תיערך בחסות ארגון סוזן ג'י קומן הבינלאומי ונעמ"ת תחת השם "צעד גדול לבריאות", ותתקיים ב-3 במאי 2012  בירושלים.

להרשמה לצעדה ולתרומות

צילום: thinkstock, יח"צ




מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה