רוח של התחדשות והזדמנויות

איזו אישה אהיה בשנה החדשה? איזה נשים כולנו נהיה בשנה החדשה? רונית הבר מתמסרת לרוח החג ומאחלת שתהיה שנה שונה

25/09/2011
שלחו לחבר
 תגובות 
» רונית הבר קבלו עדכונים מרונית
  • RSS

» 11 טיפים לכביסה מושלמת

מה כבר יש לומר על כביסה שעוד לא נאמר? להכניס למכונה, לשפוך קצת אבקה, מרכך וקדימה – לסובב. אבל יש כללי בסיס שיעזרו לשמור על הכביסה נעימה יותר ולהפוך את כל העיסוק לפשוט יותר

מורן מישל, 30/11/2016
ronit_featured_talatraktzi
>> רונית הבר. צילום: טל אטרקצי

אני אוהבת את ספטמבר. אוהבת את מזג האויר שמשתנה קצת כל יום. אוהבת את מנות היתר המשפחתיות. איכשהו, גם מסורת ההתחלות החדשות שהולכת עם חגי תשרי מדברת אלי למרות שמהאספקט הדתי, הזיקה שלי אליהם די רופפת. המסורת של תשרי קרובה אלי הרבה יותר מההתחלה האזרחית של ינואר. פעם בשנה כל התנאים הנכונים חוברים יחד ויש באויר משב רוח רענן שמאפשר התחדשות, הזדמנויות וכמובן החלטות שיניעו את כל זה קדימה.

כל אלה עומדים כמובן ביחס ישיר לסיכומים, הישגים ומסקנות מהשנה החולפת. גל המחאה ששטף את הארץ בקיץ האחרון צובע את כל השנה האחרונה בצבעים דרמטים שימשיכו להקרין, כך נראה לי, על החלטות של רבים מאיתנו ביחס לשנה הנכנסת, שתהיה - ובכך אני מצטרפת לתקוותם של רבים - שונה מקודמותיה.

אם לפני כן סיחררו אותנו מושגים כמו תשואות נדל"ן, מינוף, ואקזיט, בקיץ האחרון הכרנו מקרוב מושגים כמו ריכוזיות, מחאה אזרחית, חרם צרכנים, נכסים ריאליים ופיננסים (שאחזקתם המשותפת מאפשרת לבעלי ההון לשלוט בגורלנו). הקיץ הזה נוער האבק מעל מושגים כמו סולידריות, צדק ומדינת רווחה וגילינו כמו שאר העולם את כוחן הבלתי מעורער של הרשתות החברתיות. הקיץ הזה חיזק את הנשים באשר הן והחליש את הגנרלים, את אנשי החרב. אם לפני כן זרמנו עם הנהנתנות שהפכה לערך עליון בעוד אנחנו משתאים ומיואשים מול כוחנו הכלכלי הנשחק והולך, אחרי הקיץ הזה ברור כי הפגנת עושר כבר לא נחשבת לבון-טון, מעמד הביניים זקף את קומתו ולמדנו כולנו לומר "עד כאן". אם קודם עקבנו בהערצה סמויה אחר רשימות עשירי ישראל, הקיץ הזה למדנו את ההבדל בין הסטף ורטהיימרים לאילן בן-דובים. אני תוהה איך כל זה יחלחל לתוך ההתנהלות האישית והציבורית שלנו בשנה שתבוא. בכל הנוגע לנשים, דפני ליף, סתיו שפיר וחבריהן קבעו סטנדרט חדש, לא רק בזכות ההובלה אלא הרבה בזכות הסגנון והשפה. ולאור הניצחון הסוחף של שלי יחימוביץ' אמש בבחירות על ראשות מפלגת העבודה, אני משוכנעת שהקול הנשי יישמע יותר ונראה יותר נשים משפיעות, מנהיגות ומובילות.

וכשאני באופן אישי נכנסת לשנת יומולדת עגולה של לא חשוב כמה, אני תוהה ביני לבין עצמי איזו אישה אהיה השנה, איזו אישה עלי להיות ובאיזה אופן המחאה תשפיע עלי ועל הנשים שסביבי בשנה הקרובה.

השנה בחרנו בסלונה לקבל את החגים עם פרויקט מיוחד שכותרתו "האישה שתהיי בשנה החדשה". בשבועות הקרובים, לאורך כל עונת החגים, תוכלו לקרוא כאן בסלונה מדי יום טקסטים המתמודדים עם השאלה הזו מזווית שונות. האם נראה יותר נשים בציבוריות הישראלית? איזה ערכים ילוו וינחו אותנו כצרכניות וכמנהלות משקי הבית שלנו? האם ואיך ניקח יותר אחריות ונשתפר בהבנת עולם הכסף? האם ננהה כפתיות אחר כל טרנד אופנתי או נלמד לגבש זהות עצמאית? איך נתייחס לבריאות שלנו? איך נתמרן בסוגיה הקבועה של באלאנס בין הקריירה והחיים האישיים? וגם נהנה מזוגיות ומאמהוּת שלמות יותר? מה נעשה כדי להיות רגועות יותר, שמחות יותר? השאלות הללו אמנם מנוסחות בלשון נשית אבל חוצות ג'נדר ורלוונטיות לכל אחד ואחד מאיתנו. ניסוח השאלות, התהייה לגביהן, ההתחייבויות האישיות שנגזור מהן הם החשובים.

אני מאחלת לכולנו שהאדם שנהיה השנה יהיה דגם משופר של עצמנו במרחב ציבורי בריא ומאפשר. וברמה האישית - שהאדם שנהיה ידע להתפעל, להתרגש ולהרגיש.

אני מזמינה אתכם לקרוא כאן החל מהיום פוסטים של מיטב הכותבות והכותבים שלנו, וכן ראיונות מיוחדים שערכנו עם סוללת נשים מרשימות, מעניינות ומעוררות השראה. שתהיה לכם קריאה מהנה.

לעמוד הראשי של פרויקט החגכתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה