האישה שתהיי: ציפי לבני

"גיליתי את מערכת היחסים: שחיבור עם נשים מאוד מחזק הדדית, הן מאוד חיזקו אותי ואני מחזקת אותן". ציפי לבני צופה את העתיד

27/09/2011
שלחו לחבר
 תגובות 
» נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

» בחני את עצמך: מה מצב העור שלך?

העור שלנו מסגיר לא מעט מההרגלים שלנו. מה איתך? עני על השאלון ותגלי מה מצב העור שלך ומה כדאי לך לשפר

אופנה ויופי, 08/02/2016
ציפי לבני, יח"צ
>> ציפי לבני, יח"צ

ציפי לבני היא יו"ר מפלגת קדימה, יו"ר האופוזיציה, בת 53, נשואה ואם לשניים, השכלה: תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן.

שנתיים וחצי מכהנת לבני כיו"ר האופוזיציה, אחרי שהגיעה להישג אלקטורלי שבו גרפה קדימה המפלגה שבראשה היא עומדת את מספר המנדטים הגדול ביותר, היא מצאה עצמה מכהנת כראש אופוזיציה השואפת לייצר אלטרנטיבה שפויה והומניסטית של ישראל החילונית.

מה מבחינתך היה המהלך החשוב שביצעת בשנה האחרונה כיו"ר האופוזיציה?

"זה לא אירוע נקודתי. האופוזיציה היא מקום מאוד מתסכל, בממשלה את יכולה לקבל החלטות ולבצע אותן. באופוזיציה את פועלת לשמר את האופוזיציה, ולהילחם על מה שנכון ברמה ציבורית. להיות באופוזיציה זה בעצם להתנגד למהלכים של הממשלה, ולשמור עצמך כאלטרנטיבה לשלטון.

כשרבים וטובים ניבאו לנו שלא נחזיק מעמד יומיים וחצי באופוזיציה, אנחנו שומרים את עצמנו כבר שנתיים וחצי מאז הקמת הממשלה. זה מאוד לא פשוט, מאוד מורכב. אבל אני חושבת שמיצבנו את מעמדנו כאלטרנטיבה לשלטון וכאופוזיציה".

בשבוע האחרון חל שינוי דרמטי במערכת הפוליטית, כששלי יחימוביץ' נבחרה להנהגת מפלגת העבודה. מה שאומר ששתיים מהמפלגות הגדולות במפה הפוליטיות מונהגות על ידי נשים.

"טוב שכך. אני לא מאמינה שעשרה קבין של הצלחה ירדו לעולם, תשעה נטלו הגברים ועכשיו הנשים צריכות להילחם האחת נגד השנייה באחד שנותר. אני חושבת שיש נשים ראויות בחיים הציבוריים, וכל אחת מהווה דוגמא לנשים האחרות, ולא רק בפוליטיקה, גם אישה שדורשת לקבל את השכר שהיא ראויה לו, או אישה שדורשת מבעלה שלא ירים עליה יד. אני רואה נשים שיש להן כוח, והמגרש הפוליטי הוא מגרש שהרבה שנים הדירו אותנו ממנו, טענו שזה מתאים לגברים, שזה מגרש כוחני, שלא נוכל להסתדר בו, ואני חושבת שזה דבר מבורך שנשים יהיו בו".

את עצמך מילאת תפקיד בקבינט הביטחוני, את יכולה לראות אופציה של אישה שמכהנת כשרת ביטחון בישראל?

"הייתי בהרכב המצומצם שקיבל החלטות על מלחמה ושלום בישראל, ואני כמובן חושבת שזה אפשרי".

מה קרה בשנה האחרונה והשתנה בציבוריות הישראלית?

"קרו שני דברים, אחד טוב ואחד רע. הדבר הטוב, הוא שאנשים יצאו החוצה והתנערו מהאדישות, עד לפני חצי שנה התחושה הייתה שאולי רע אבל אין בכוחנו לשנות, קיטרו בבית ביום שישי. והעובדה שאנשים יצאו החוצה, זה יותר מאשר האוהלים, יותר מאשר הדיור, ויותר מאשר מחיר הקוטג', זו מחאה על כל מה שקורה כאן, ובעיניי זה מכפיל את הכח של אנשים שייצאו החוצה מהבתים ויצביעו וישפיעו על מי יהיה ראש הממשלה הבא.

החלק הרע הוא, התהליכים החברתיים ושמצבה של ישראל כחלק מהעולם השתנה לרעה. ישראל מאוד מבודדת והחברה הישראלית מקצינה, ואלה שני אלמנטים מאוד בעייתיים, הבשורה הטובה שהחלה המחאה, אבל היא קוראת לטיפול רק בחלק מהבעיות, לא בכולן".

את חושבת שהמחאה תמשיך ותצבור כוח או שזה היה גל מחאה ששכך?

"הבעיות לא השתנו, ולכן הצורך לשנות לא השתנה, ומבחינתי, בין אם זה יהיה בהפגנות, ובין אם זה יהיה בהפגנה המכרעת, ביום הבחירות, זה לא משנה".

שתי מנהיגות המחאה, דפני ליף וסתיו שפיר, הן נשים צעירות.

"נהדר!".

האם את חושבת שהמחאה הזאת מאופיינת בשיח נשי ששונה מהשיחה הגברי?

"לי יש דברים שנראים מובנים מאליהם, עד שלא ציינו שבעצם יש כאן נשים מנהיגות, זה נראה לי ממש טבעי. אני חושבת שנשים פועלות באופן בסיסי יותר מתחושת צדק. זה דבר שמניע אותי, ואני חושבת שהוא גם מניע נשים באופן כללי יותר מגברים. נשים מונעות מתוך התקוממות על עוול. ולכן אלה המושגים שמניעים את המאבק הזה".

הסתמנת בתודעה הציבורית כמי שמתעסקת בנושאי חוץ וביטחון, כמי ששירתה במוסד, כשרת חוץ, כראש צוות המו"מ עם הפלסטינים, האם יש לך עניין גם בנושא החברתי?

"קודם כל נכון, מה שהכניס אותי לפוליטיקה היה הרצון שלי לייצר פה מדינה אחרת, שהמפתח לה לדעתי, ומה שגרם לי להיכנס לפוליטיקה, מקום די מגעיל, היה להגיע להסדר עם הפלסטינים בצורה נכונה. לכן סגרתי משרד עורכי דין ונכנסתי לפוליטיקה. ורק במהלך החיים בפוליטיקה גיליתי באמת עוולות כולל כאלה שפוגעות בנשים, ואי שוויון, ואליהן התוודעתי בשלב יותר מאוחר, היום אני מרגישה מחויבת בכל רמ"ח איבריי לנושאים האלה כי גיליתי את מערכת היחסים: שחיבור עם נשים מאוד מחזק הדדית, הן מאוד חיזקו אותי ואני מחזקת אותן. למרות שתמיד בכל משרד שהייתי מיניתי נשים, כשהייתי שרת קליטה קיבלתי פרס על קידום נשים, גם כשרת חוץ מיניתי שגרירה באו"ם. אחרי שנכנסתי לחיים הפוליטיים והבנתי את חשיבות הנושא, התגייסתי אליו".

נשים חזקות בתחום העסקי והכלכלי, למה קשה להן להשתלב בתחום הפוליטי?

"כדי למצוא נשים בתחום מסוים, צריכה להיות הבנה אצל הנשים עצמן, הבנה חברתית והבנה גם במערכת הפוליטית שזה בסדר. כל זה לא קיים היום במאה אחוז, פוליטיקה היא מקום בעייתי שנתפס מלוכלך ומאוד כוחני, ובצדק, ויש בו הרבה מאוד השקעה מבחינת הזמן, וזה דורש נפשית הרבה יותר מאשר השתלבות במקומות אחרים. וזו בחירה שכשהילדים שלי היו יותר קטנים הייתה מלווה בייסורי מצפון. הבחירות שלי לפתוח משרד עצמאי של עורכי דיין ולא ללכת לפרקליטות הייתה בחירה שגם לוותה בייסורי מצפון. אבל אם נשים לא ייכנסו לפוליטיקה, אז גם השינוי לא יבוא".

מה שמת לעצמך כמטרה מבחינת קידום מעמד האישה לשנה הבאה?

"אני רואה את כל מה שקורה כאן כמה שדורש תיקון עמוק. מכיוון שאני מאמינה שחינוך זה המקור לשוויון הזדמנויות בחברה, החינוך הוא המפתח, קודם כל להעביר את המעונות לגיל הרך למשרד החינוך, זה לא עניין לנשים עובדות, זה עניין שלילדים מגיע שוויון הזדמנויות ואז גם האימהות שלהן יכולות ללכת לעבוד בלי לחשוב אם היא מביאה רק משכורת של מטפלת, ומה קורה עם הילדים בזמן שהיא נעדרת מהבית. לכן כשאני מסתכלת על המשימה הכי חשובה, זה השינוי שיכול לייצר גם תובנות של ילדים מגיל צעיר לשוויון בין המינים".

יש איזו אישה שהרשימה אותך או שבהשראתה נכנסת לפעילות הציבורית?

"אני מאוד מעריכה את אנגלה מרקל, קאנצלרית גרמניה, היא מתנהלת בפוליטיקה עם חוט שדרה מאוד יציב, בסביבה לא פשוטה וזה יופי".

לעמוד הראשי של פרויקט החגכתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה