תעביר בבקשה את המלח

איך פותחים בשיחה עם זה שיושב לצדכם, מה שובר את הקרח וממה יש להיזהר. שושי גל, מומחית באמנות הסמול טוק, ממליצה על כללי עשה ואל תעשה סביב שולחן החג ובכלל

27/09/2011
שלחו לחבר
 תגובות 
» מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

» 3 מתחמי חנויות עודפים שכדאי להכיר

למה לשלם יותר כשאפשר לשלם פחות? היכנסו להכיר 3 מתחמים של עודפי רשתות ומעצבים במחירים הכי משתלמים

גלי דודזון סגל, 28/01/2016
shoshigal_urieliyahu
>> שושי גל. צילום: אורי אליהו

מאת: שרלי שטרית

החגים בפתח, ואתם מוזמנים לארוחת החג המשפחתית או אצל החברים. קניתם מתנה, התלבשתם יפה, הגעתם לבית המארח, התישבתם סביב השולחן ועכשיו מה? אם שיחה עם זה שלצדכם זה אתגר גדול עבורכם, אתם יודעים לפתוח בשיחה, אבל לא מצליחים להוביל אותה למחוזות רצויים או שהצד שכנגד לא משתף פעולה – הכתבה הזאת היא בדיוק בשבילכם.

"סמול טוק הוא אמנות הקליק", אומרת שושי גל, מומחית בינלאומית לנושא השיחות הקלילות, "איך ליצור את הכימיה המיידית עם אדם אחר על מנת לבנות מערכת יחסים. בסופו של דבר אנחנו גם לא רוצים להישאר בקטע הטיזרי, ולכן כשפוגשים אדם בסיטואציה אידיאלית, המטרה היא לצרוב את עצמנו באופן חיובי בתודעה שלו, ולבנות מערכות יחסים ארוכות טווח".

למיומנות הזו יש כללי עשה ואל תעשה. לדברי גל, "כשאתם מציגים את עצמכם, בשבריר השנייה הראשון המוח לא קולט את השם, ולכן הקדימו ואמרו ברכה כלשהי, 'נעים מאוד, שושי גל'. וכשהוא מציג את עצמו, חזרו על שמו: 'נעים מאוד, זוהר ברק'. ההדהוד של השם הוא קוד נימוסים בינלאומי, וגם דרך לזכור אותו. דרך נוספת לזכור: צרו אסוציאציות והעבירו מסר כלשהו סביב השם כמו, למשל, 'זוהר ברק. וואו, גם זוהר וגם ברק'".

כדי ליצור קרבה ורושם ראשוני חיובי, גל ממליצה להרבות בחיוכים וב"מסרים מחויכים ומתוקים. עם החיוך בא ברק בעיניים – ועם זה לכו לארוחת החג. אנשים טרחו ונתנו יותר תשומת לב לפרטים הקטנים, אז למה לא להיכנס לבית עם חיוך?! כשבאים עם כלי הנשק הפשוט הזה, קל מאוד להחמיא ולפרגן בארוחת החג: לריחות שבוקעים מהמטבח, לשמלה של המארחת, לעיצוב של הבית, לפריט יפה".

"צאו מפינת הנוחות", היא אומרת, "מכיוון שתמיד יש בשולחן מישהו שנוח לכם לשבת לידו, כמו מכרים או בני משפחה, נדרש מכם דווקא לצאת מהפינה הזאת כי כמעט תמיד יהיו אנשים שאתם פחות מכירים או פחות מקושרים איתם. לי, למשל, נפתחה כך דלת דרך שולחן החג, בעקבות שיחה עם מכר שעבד בחברת הייטק ובדיוק חיפש הרצאה על סמול טוק בכנסים".

המהות של הסמול טוק, לפי גל, המשלבת בהרצאותיה גם היבטים בינתרבותיים, היא "להיות פתוחים לכל אינטראקציה ולהיות אקטיביים בתוך התהליך, כי ייתכן שהאדם שנמצא לצדכם כרגע הוא זה שישנה את חייכם. כלומר, לא לחכות שמישהו אחר ינהל את השיחה".

ומה אם האדם שממול הודף את ניסיונותיכם לפתוח בסמול טוק? גל מציעה שלא לכפות את עצמכם עליו. תוכלו לחוש בזה אם שפת הגוף שלו משדרת סגירות, אם אין קשר עין, אם תשאלו שאלה פתוחה כמו למשל 'ספר לי מה התוכניות שלך לחג', ותראו שהוא משיב בלקוניות ולא שואל בחזרה. "בואו להתעניין ולא לעניין, לשמוע ולא להשמיע", אומרת גל ומוסיפה כי מניסיונה "ברגע שתבואו בהתכווננות ובאותנטיות הוא יראה שאתם מגלים בו עניין, וזה עובד, הוא ישתף פעולה. סוד הקשר האנושי טמון בכבוד שאנו רוכשים לאחר, וחלק מזה זה להקשיב ולהתעניין".

כאן מגיע שלב המוקשים שמהם יש להיזהר. "חשוב מאוד לא לדרוך על יבלות ולא להרוג פרות קדושות", מדגישה גל ומסבירה: "לא שואלים 'איפה אתה עובד?' אלא 'מהו תחום העיסוק שלך?', כדי למנוע מבוכה במקרה שהאדם נמצא בין עבודות. כמו כן, לא מדברים על נושאים טעונים כמו דת, שכר או פוליטיקה משום שכשנכנסים לנושא פוליטי, למשל, נדרשת איזושהי הבעת עמדה ואתם לעולם לא יודעים מה העמדה של האדם שמולכם".

מה כן אפשר? תוכלו, למשל, לשאול בעדינות 'מאיפה הגעת לפה, מאיזה אזור?'. "פתאום תגלו שבעבר גדלתם באותה שכונה או שיש לכם חברים משותפים. זה מאוד שובר את הקרח. חוץ מזה, תמיד אפשר לדבר על החופשה הבאה, לאן תסעו בחג, תוכניות לטיולים, מסעדות ובילויים, או על סוכות בהקשר של הסתיו והחמסין שנשבר סוף סוף".

טיפ חשוב למארחת: אם ניתן, רצוי להשתמש בשולחן ריבועי או עגול, כדי שלא יהיה מרחק גדול מדי בין האורחים. "כך יתאפשר סמול טוק מצטלב, עמוק ומשמעותי יותר", מסבירה גל, "גם עם האנשים שממול ולא רק עם אלו שבצדי האורח. ואם התפתחה שיחה עם האדם ממול, אפשר בצורה מחויכת 'להחליף כיסאות' עם מי שלידו ('וואו, לא פגשתי את גבי כבר המון שנים, יש מצב שנזוז?') או פשוט לדבר איתו בסלון או בפינת הקפה אחרי הארוחה".

וטיפ נוסף מבית גל: אם האורח לא מצליח לתקשר עם זה שלידו, אפשר 'למנגל' את כולם בשלב הקינוחים ולעבור לסלון. כך ניתן להושיב באופן שונה את האנשים, ואז הם יוכלו לשוחח עם האחרים.

לעמוד הראשי של פרויקט החגכתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה