הנשים יביאו את השינוי

השופטת בדימוס סביונה רוטלוי מתכוונת בשנה הקרובה לעסוק יותר בהגברת השתתפות נשים בשיח הפוליטי והחברתי

03/10/2011
שלחו לחבר
 תגובות 
» מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS

» איך ניתוחים קוסמטיים יכולים לשפר את הבריאות

ניתוח אף, הסרת נקודת חן, טיפול בוורידים בולטים ובהזעת יתר יכולים לא רק לשפר את המראה שלך, אלא גם להשפיע משמעותית על הבריאות. מה הקשר? כל הפרטים בכתבה

אסנת עופר, 29/03/2016
savyona1_featured_yanayyechiel
>> סביונה רוטלוי. צילום: ינאי יחיאל

השופטת בדימוס סביונה רוטלוי, לשעבר סגנית נשיא ביהמ"ש המחוזי בת"א ויו"ר המועצה לקידום האמנה לזכויות הילד, פרשה זה מכבר מכס המשפט אך מחוברת ללא הרף לעשייה המשפטית והחברתית. לאחר שנים בהן ראתה הרבה מצוקה באולם הדיונים, היא פועלת נמרצות לעגן חקיקה שתגן על ילדים.

באילו הישגים אישיים שלך את גאה במיוחד?

השנה התפרסמו תוצאותיו של מחקר פרי פיילוט שיזמתי. המחקר הזה יעודד השתתפות ילדים בדיונים הנערכים בעניינם, מה שיגרום לכך שסוף סוף נשמע קולו של הילד בהחלטות הנוגעות לגורלו. במחקר עלה כי בהליך הפירוד והגירושים של ההורים נשחקים ילדים רבים ועולות בעיות רגשיות ותפקודיות שנדרש להן פתרון. בעקבות זאת יעברו שופטים, עו"ד ועובדים סוציאליים סדנאות מיוחדות.

בנוסף אני מנסה להגביר את המודעות לנגה, ארגון נפגעי עבירה, שאני פעילה בו. מדובר בארגון המעניק ייצוג משפטי לנפגעי עבירות פשיעה או לקרוביהם כמו בני משפחתם של נרצחים. למרות שהם נפגעו המדינה לא מממנת להם סיוע משפטי וחשוב לבסס את מעמדם בחוק.

האם לעובדה שיש נשים רבות בתחום המשפט יש ערך מוסף?

המחאה החברתית לימדה אותנו כמה נשים אקטיביות יכולות להביא לשינוי. קולן של נשים שונה מזה של גברים, והשיח הנשי הוא זה בסופו של דבר הוציא לאור את רעיונות הצדק החברתי, הביא למודעות מאד גדולה ולעשייה הציבורית. יחסית לתחומים אחרים יש בעולם המשפט שיעור השתתפות  גבוה מאד של נשים, עורכות דין ושופטות. בבתי המשפט קולן של נשים בהחלט נשמע והן מאד משפיעות, אך יחד עם זאת במשרדים המסחריים רואים גם היום מעט מאד שותפות. הן פשוט לא שורדות במלחמת הקיום הזו כמו במערכת הציבורית שבה השעות נוחות יותר אך השכר נמוך בהרבה.

מה את מאחלת לעצמך בשנה הקרובה?

אני מתכננת פיילוט נוסף שיבחן אפשרות לייצוג ילדים בהליכים לא פליליים בבתי משפט לנוער, לשם הם מגיעים כדי לקבל הגדרה של נזקקים בגלל התעללות של הוריהם. חשוב להכשיר עורכי דין מיוחדים לייצוג הילדים האלו.

בנוסף אני מנסה לקדם מחקר חדש בנושא אימוץ ומטרתו לבדוק מה קורה לילדים שעברו תהליך של אימוץ והוחזרו להוריהם הביולוגיים. אני מאמינה שתוצאות המחקר הזה יהיו חשובות לשופטים ופסיכולוגים.

אני מקווה גם לעסוק יותר בהגברת השתתפות נשים בשיח הפוליטי והחברתי, לשמוע יותר נשים ובכלל, לראות שהן נמצאות יותר על הבמה. לאחרונה נערכו ימי עיון של מספר עיתונים כלכליים בארץ ובכל פעם התאכזבתי לגלות שלא היה בהן ייצוג הולם לנשים. גם בוועדה שהוקמה לבדוק את הנושא החברתי הרוב היה גברי וחבל.

הבחירה בשלי יחימוביץ' מאד מרגשת ואני מקווה שתוביל לתזוזה משמעותית, אבל אני מאמינה שהשינוי יגיע מהנשים עצמן ולא ממערכת החינוך למשל. נשים בעלות עמדה הן אלו שצריכות לפתח את המודעות לצורך בהגברת השיח הנשי ויביאו את השינוי.

לעמוד הראשי של פרויקט החג

צילום: יחיאל ינאיכתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה