הגיע זמן נשים

זהבה גלאון מתכוננת השנה להתמודד על ראשות מרצ, והיא צופה שנראה יותר נשים מובילות מפלגות ותנועות מחאה גדולות בשנה הקרובה

27/09/2011
חן דגן קבלו עדכונים מחן
  • RSS
» צילום: יח"צ

"הגיע זמן נשים בפוליטיקה הישראלית", מבשרת זהבה גלאון לכבוד השנה החדשה. "ראינו את זה בזמנו בקדימה, אנחנו רואים את זה במפלגת העבודה ואני מקווה שנראה את זה גם במרצ - אני מתכוונת להתמודד לראשות המפלגה.

"להיבט המגדרי יהיה משקל בשיקולי ההצבעה, וזה לא יהיה מופרך לראות יותר נשים עומדות בראשות מפלגות, ומובילות מהלכים ציבוריים כמו מחאה זה או אחרת.

"אני לא חושבת שיצביעו לנשים רק בגלל שהן נשים, אבל מבין שיקולי ההצבעה - בנושא הביטחוני, הכלכלי והחברתי, מסתמנת מגמה שאנשים ייקחו בחשבון את שאלת המגדר מתוך רצון לראות יותר נשים במרחב הציבורי, לכן השיקול המגדרי יהפוך שיקול משמעותי יותר בהצבעה. התוצאה תהיה שיצביעו יותר לנשים. אבל גם כאן יש שינוי - אם בבחירות הקודמות נשים הצביעו לציפי לבני בעיקר בגלל שהיא אישה, הפעם הסטנדרט עלה. זאת צריכה להיות אישה שמחויבת לענייני נשים, לקידום נשים, ולמאבק למען נשים".

הנושא החברתי הוא הנושא הבוער כרגע, ולכן הנטייה תהייה להצביע לנשים המחויבות לנושאים חברתיים, ולא רק לקידום נשים.

"בעיני זה אותו דבר, כי האג'נדה הפמיניסטית כוללת בתוכה ערכים חברתיים כמו מחויבות לשוויון, צדק ושכר הוגן. לכן לא הופתעתי לגלות שנשים מובילות את המחאה הציבורית. מזה שני עשורים, נשים דומיננטיות מאוד בנושאים חברתיים ונושאות תפקידי מפתח בארגונים חברתיים. אני צופה לזה המשך – לא מן הנמע שתקום תנועת מחאה חוץ פרלמנטרית גדולה, כמו שלום עכשיו בזמנו, המונהגת על ידי נשים.

איזו פוליטיקאית תהיי ב-2012?

"לדעתי משובחת יותר. כפי שבישרתי בהתחלה, אני מתכוונת להתמודד על ראשות מרצ, ולהמשיך במחויבות שלי לשיויון, לצדק ולמאבק על הדמוקרטיה, על החירות ועל סיום הכיבוש. וכמובן שאמשיך לקדם נשים ולהגן עליהן".

לעמוד הראשי של פרויקט החג

צילום: יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך