בתשרי נתן השקל

איך תנהלי את הכסף שלך בשנה הבאה? מיכל ליבנה מזמרת ומבארת

25/09/2011
שלחו לחבר
 תגובות 
» מיכל ליבנה קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS

» למה קשה לרדת במשקל אחרי גיל 40?

אומרים שאחרי גיל 40 כבר אי אפשר לעשות דיאטה. האמנם? מה קורה לגוף שלנו אחרי גיל 40, איך זה קשור לדיאטה, ומה כדאי לעשות כדי לרדת במשקל בהתמדה?

רעות חוצה, 27/04/2016
dekel2_featured
>> Thinkstock :בתשרי נתן הדקל. צילום

בראש השנה אני אוהבת לשמוע את השיר "שנים עשר ירחים" של נעמי שמר. הוא מזכיר לי את הסדר הקוסמי של הטבע ואת מקומו של האדם. ובסוף, כשהיא אומרת "והתחלנו את שירנו מההתחלה", אני חושבת גם על המחזוריות. מחזור החיים של היממה, של השבוע, של החודש, של עונות השנה, וגם מחזור הזרעים בטבע. ואז אני מבינה שגם עולם הכסף שלנו מתנהל באיזשהו סדר קבוע ועל פי מחזוריות.

משום כך אני מציעה לך כאן "תוכנית כסף", לפי השיר של נעמי שמר. התוכנית הזאת תעזור לך להשיג את היעדים שלך, או לפחות לעבור את השנה טוב יותר מהשנה שעברה.

"בתשרי נתן הדקל פרי שחום נחמד"

כמו בשיר, הכי חשוב זה ה"נחמד". יהיה נחמד לארח ולהתארח בארוחות החג, לקנות מתנות, אולי לצאת לחופשה בחו"ל אם עבדת קשה בקיץ. אבל הבעיה של החודש הזה היא שהוא מחובר עם חודשי הקיץ שבהם היו המון הוצאות על קייטנות ועל בילויים. לכן, כדי לעבור את החודש הזה בשלום, אני מציעה לך לממן את ההוצאות מתלושי שי לחג וממבצעי הוזלה ברשתות השיווק ולקנות ולשלם רק מה שהכרחי לשבתות ולחגים. ותרי עכשיו על התוכנית להחליף את הרהיטים בסלון ולקנות מכונת כביסה חדשה. נדבר על זה בחודש כסלו.

"בחשוון ירד יורה ועל גגי רקד"

כשהיורה מצליף על הגג והימים מתקצרים, מגיע הזמן לחזור לשגרה ולהתכנס פנימה, הביתה. בחודש הזה תתחילי לנהל את הכסף במתכונת "חודש טיפוסי". בדקי את כל ההכנסות וההוצאות שלך בחודש אחד, כדי שתכירי את הכמה שלך. כמה כסף נכנס. כמה כסף יצא. כמה כסף את חייבת בתשלומים בכרטיסי האשראי או בצ'קים דחויים עבור הוצאות שהיו לך בקיץ ומתי כל זה ייגמר.

אם יש לך מינוס בבנק – בחודש הזה תפסיקי לשלם בתשלומים ותעברי למזומן בלבד. כי בחודש הזה תצאי למאבק במפלצת המינוס ותחליטי שאת מנצחת אותה.

"בכסלו נרקיס הופיע"

הנרקיס יזכיר לך שחודש כסלו מקביל לחודש דצמבר, החודש האחרון של השנה הקלנדרית שעל פיה מתנהלים כל העניינים הפיננסיים בארץ. בחודש הזה תבדקי את כל הניירת שיש לך בבית בקשר לפנסיה, ביטוח מנהלים וקופות גמל.

מניסיוני עם הרבה מאוד נשים שפגשתי, אולי גם את תגלי בבדיקה הזאת איזו מעטפה סגורה עם דו"ח על קופת גמל שבכלל שכחת ממנה ושהיא נזילה מהר-מהר, עד 31.12.2011, והנה הכסף שהבטחתי לך בחודש תשרי להחלפת רהיטים בסלון. ובכלל, קניות גדולות ממש כדאי לקנות בסוף השנה, כי אז יש הוזלות מטורפות מכיוון שהחנויות רוצות לחסל את הסחורה מסיבות חשבונאיות וספירת מלאי.

אבל עוד לפני מסע הקניות לבשי מעיל חם, קחי את כל הניירת ולכי לפגישה עם היועץ הפנסיוני בבנק או עם סוכן הביטוח שלך, ודאגי לוודא, בעיקר אם את עצמאית, שניצלת את כל הטבות המס שמגיעות לך עד סוף השנה.

חשבי טוב, יקירה, על המון המון כסף שתקבלי פעם בצד הקשיש של החיים, בזכות הצעדים החכמים שתעשי עכשיו.

"בטבת ברד"

אין זמן טוב יותר מהחורף להכין כסף לקיץ הבא. בחודש הזה, שוב, לבשי מעיל חם ולכי לבנק כדי לפתוח תיק ניירות ערך. התחילי להפקיד כסף בקרן נאמנות בהתאם להמלצות של יועצת ההשקעות. היופי של קרן נאמנות הוא בכך שאת יכולה להפקיד בה גם סכומים קטנים, נאמר 600 או 700 שקל לחודש, והם מצטברים לסכום נחמד מאוד שיהיה לך לקייטנה או לחופשה בתמוז או באב. ואם יפקוד אותך יום קשה ותצטרכי את הכסף כאן ועכשיו, זה שלך מחר בבוקר, בלי ותק ובלי תחנות יציאה. זכרי מה שאני אומרת: בחורף הכיני כסף לקיץ.

"ובשבט חמה הפציעה ליום אחד"

האביב בפתח. הכל ירוק, והחמה אכן תפציע, ולא רק ליום אחד. טיפלת בחשבון הבנק שלך בתבונה בחשוון, בכסלו ובטבת. את כבר מכירה את הכמה שלך והפסקת לשלם בתשלומים בכרטיסי אשראי. בזכות זה ההוצאות והתשלומים שהיו לך בקיץ מתחילים להיגמר, ומתפנה לך כסף. מגיע לך קצת "לנשום".

צאי עם המשפחה לטיול קטן, בילוי בטבע, טיפוס על גבעה פורחת או פיקניק בשבת בהירה. אבל הישמרי לך, אחותי, מהוצאות גדולות והמשיכי להיות מחושבת ומדויקת. עוד לא סיימת את המסלול, והנה הנה פסח מתקרב.

"באדר עלה ניחוח מן הפרדסים"

באדר השנה יעלו הניחוחות של פריחת הפרדסים ויתערבבו עם הניחוחות של אוזני המן בפורים וארוחת ליל הסדר בפסח. יש לך פחות מחודש ימים בין פורים לפסח. לכן אני מציעה לך לנהל שגרה פיננסית מדויקת מאוד בחודש הזה.

חסכי בכל פרט שאפשר, כולל בתחפושות. ארגני לילדים תחפושות יד שנייה מחברות או קרובות משפחה ושמרי כל שקל פנוי לחודש הבא.

"בניסן הונפו בכוח כל החרמשים"

כוח. זה שם המשחק בחודש ניסן. כוח זה עוצמה ואנרגיה, ושני הערכים האלה נמצאים בעולם הכסף שלך. כשיש לך כסף – יש לך עוצמה ואנרגיות להפוך את העולם. כשאין לך כסף – את תפרנית, חלשה ומותשת.

לכן, תכף אחרי פורים (או בעברית פשוטה, בשבוע האחרון של מרץ 2012), שבי רגע בשקט ליד השולחן במטבח ורשמי במחברת הכסף שלך את תוכנית הפסח. היכן ייערך ליל הסדר? מי וכמה מוזמנים? מה צריך להכין? למי לקנות מה? כמה זה יעלה? מה יעשו הילדים בחופשת הפסח? כמה זה יעלה? רשמי הכל. הכיני את עצמך ואת הכסף והקפידי להתנהל על פי התוכנית.

ואז תגשי "לעשות פסח". זה הזמן הכי חשוב בשנה לא רק לנקות את הבית ולבער את החמץ, אלא ממש לעשות סדר. אני מציעה שהשנה תזרקי כל מיני ניירות, חוברות, מגזינים ישנים, שמאטעס ופיצ'פקעס. היפטרי מבגדים ישנים שלא לבשת כבר שלוש שנים, נעליים, גרביים, חזיות מסמורטטות, שמיכות ישנות, מגבות קרועות, כריות, כוסות וצלחות סדוקות, אוסף טיפשי של ליפסטיקים יבשים, דוגמיות קרם וכל מיני קשקושים שעושים רעש בעיניים ותופסים מקום בארונות.

"באייר הכל צמח"

וזה כל היופי בשיר של נעמי שמר. את תתחילי לצמוח. תהיה לך חוויית פרי המחשבה, התכנון והצעדים שעשית מתשרי עד אייר. עברו מספיק חודשים שבהם יצרת שינוי ושליטה בשגרה הפיננסית שלך. את תראי את הפירות של צמצום ההוצאות, בלי חובות חדשים, לאחר שטיפלת בענייני הבנק והפנסיה, וכבר יצטבר לך כסף בקרן הנאמנות. עברת את החורף בשלום, והבית מסודר. כל האפשרויות לפניך.

בקרוב יהיו אירועי יום העצמאות ואחר כך ל"ג בעומר, ומעניין שבשני החגים הללו מופיעה אנרגיה נוספת: האש. האש הזאת לא מסוכנת, להפך. היא אנרגיה טובה, שתדליק אותך לעשות מאמץ נוסף, רק עוד טיפ-טיפה, לארגן ולטפל בכסף שלך בזהירות ובתבונה לקראת הקיץ. אם נשארו לך כספים – שמרי אותם בבנק לקיץ המתקרב. אם נשארו לך חובות – אל תשפטי את עצמך. פשוט טפלי בהם בשיניים ובציפורניים, עד שתחסלי אותם. כל האנרגיות הטובות לצדך.

"בסיוון הבכיר"

חג השבועות בחודש סיוון, עם עוגות הגבינה, הוא החג האחרון בחודשי השנה העברית, והוא גם חג הביכורים. תוכנית הכסף שלך תבשיל, ותוכלי להחמיא לעצמך שעשית דרך מרתקת. אולי עוד יהיו לך התחייבויות שונות, שאריות של החלטות שגויות מהעבר, אבל את תהיי בדרך הנכונה.

חודש סיוון הוא הדקה התשעים שלך להמראה של הקיץ. בחודש הזה תבדקי את כמות הכסף שנאגר בבנק, ושוב, שבי לך רגע ליד השולחן במטבח וכתבי תוכנית. הפעם תכתבי את תוכנית הקיץ שלך. היי קפדנית מאוד. כתבי כמה כסף תצטרכי לכל תרחיש אפשרי, מסוג התרחישים שחווית בקיץ הזה. כל קייטנה, טיול, סופשבוע, אורחים, תיקון מזגנים, סרט בקניון, בגדי ים וסנדלים. הכיני רשימה וקבעי את העדיפויות מ"חשוב ודחוף" ועד "אפשר לוותר". כי תצטרכי להחליט מראש איך את נכנסת לתמוז ולאב ואיך את יוצאת מהם.

"בתמוז ואב שמחנו אחר קציר"

אם תעשי את הדרך שהצעתי לך, תהיה לך שמחה בלב ותקצרי את פירותיך. תהיה לך תוכנית, יהיה לך כסף, יהיה לך המון אנרגיות טובות, והקיץ הבא יהיה טוב יותר מהקיץ שעבר.

את זוכרת, יקירה, מה שאמרתי לך בהתחלה: הדבר המדהים בשיר הזה הוא שקיימת מחזוריות, ומה שלא תספיקי לעשות השנה, תמשיכי לעשות, בדיוק באותו סדר, אבל עם הרבה יותר ניסיון, גם בשנה הבאה. כי השנה הזאת תכף נגמרת, ועוד מעט אלול –

"ובבוא אלול אלינו ריח סתיו עלה והתחלנו את שירנו מההתחלה"

לעמוד הראשי של פרויקט החג

צילום: Thinkstockכתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה