ד''ר חנה קהת: בזכות ההתעקשות

ד''ר חנה קהת, מייסדת התנועה הפמיניסטית-דתית-ציונית מוכיחה שאפשר לשלב בהצלחה בין דברים שלכאורה לא משתלבים ולא לוותר בנושאים שנראה כי הם גזירה משמיים

04/05/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

ד"ר חנה קהת

פרויקט יום העצמאות בסלונה: בהשראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שיהיה השנה בסימן “זמן נשים”, בחרנו את הנבחרות שלנו שראויות להכרה, בזכות העשייה שלהן למען נשים וצדק חברתי.

למה בחרנו בה?

נראה שפמיניזם ודת נמצאים בשני קצוות שונים והקשר ביניהם הוא מקרי לגמרי. בדיוק בגלל העובדה הזו, מעניין לעקוב אחר פעילותה של ד"ר חנה קהת, מייסדת "קולך" - תנועה פמיניסטית-ציונית-דתית. קהת נולדה למשפחה חרדית בירושלים. כיום היא נשואה לרב ברוך קהת ואם ל-6 ילדים, מרצה לתנ"ך, פילוסופיה, יהדות ומגדר ופעילה בענייני דת ומדינה.

מהי תרומתה לקידום נשים?

במקרים רבים שומעים על הדרת נשים עם הסבר קצר על כך שזו החלטה הלכתית, אבל מתברר שאם חוקרים קצת יותר לעומק מגלים לא פעם שזה לא בדיוק המצב. לטענת קהת, "ישנו שוביניזם ממסדי במדינת ישראל שפוגע בנשים באופן מאוד קשה בשם הדת וההלכה". קהת לא מסתפקת רק באמירות וגם פועלת בנושא, למשל ארגון קולך הגיש תביעה נגד תחנת הרדיו החרדית "קול ברמה" באוגוסט 2012 בגין הדרת נשים שיטתית משידורי הרדיו. בימים אלו צריכה להתקבל הכרעה בנושא. 

מהי תרומתה למען שוויון ו/או צדק בחברה?

קהת פועלת בכל הכיוונים ונראה שמבחינתה השמיים הם הגבול. מלבד הצעדים להעלאת המודעות לשוויות בין המינים, ארגון "קולך" פועל כיום בקבוצות ותוכניות שונות לנשים חרדיות כדי לגרום להתעוררות פמיניסטית גם שם. 

במה היא בולטת בתחום עיסוקה?

קהת דואגת בכל הזדמנות לעלות על סדר היום הציבורי את עניין ההטרדות המיניות. לעתים היא סופגת לא מעט ביקורת ואף יותר מכך. לאחר שחשפה פרשייה שבה רב בבר-אילן הטריד מינית סטודנטיות, היא פוטרה ממכללת אורות, אחת ממכללות החינוך לציבור הדתי. לטענתה הסיבה לפיטורין הייתה בשל דעותיה הפמיניסטיות ומהסיבה שפרופ' גוטל, העומד בראש המכללה, התנכל לה. לאחר שהנושא נבדק בבית משפט, הושגה פשרה שד"ר חנה קהת תעזוב מרצונה את המכללה, ותקבל שעות הוראה במכללות אחרות. אין ספק שחשיפת הטרדות מיניות של רבנים מעצבנת את החברים שלהם ובכלל כאלו שחושבים שזו פגיעה בציבור הדתי, אבל קהת מאמינה בדרכה ויודעת שאי אפשר יותר לטאטא את המקרים מתחת לשטיח.

מה היינו מצפות לראות ממנה בעתיד?

קהת מתעסקת עם סוגיות מאוד לא פשוטות אבל בזכות התעקשותה היא מצליחה להפיל חומות שהיו נראות יציבות מאוד. נקווה שיהיו לה הכוחות להמשיך ולפעול, ושהמונח פמיניזם יהיה טבעי ושכיח בכל המגזרים בארץ. ברור שהדרך עוד ארוכה, אבל חייבים להיות אופטימים. 

תגובת חנה קהת:

"אני מרגישה שהפמיניזם הדתי הוא הרבה יותר גדול ממני היום. זו תנועה אותנטית של שחרור אמיתי של נשים עמוקות, רציניות, שלא מוכנות להחמיץ את הגשמתן האישית, שלא מוכנות לשתוק נוכח עוול שנובע מעיוותים מגדריים, שלא מוכנות לוותר על אמונתן ולא מוכנות לוותר על זהותן ומנסות בכוח ליצור עולם יותר טוב ויותר מתוקן. החברה בישראל מעריכה את קולך ואת פעילותו, אך לא תומכת בארגון הזה מספיק ולא בטוח שהוא יוכל לשרוד לאורך שנים ללא יצירת תשתית כלכלית שתבטיח את קיומו לטווח ארוך".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה