די לקטר בחושך

ריקי בליך מג'נגלת בין אמהות לקריירה בסרטון ויצ"ו החדש: "הרי נשים גם ככה עושות את הכל, בכל הזמן, בכל תחום ובכל מקום. אז מדוע כשזה מגיע לפוליטיקה, הן לא שם?"

13/01/2013
דריה כנף, עו"ד www.dariacanaff.com קבלו עדכונים מדריה
  • RSS

זה קרה בסוף החודש שעבר.

ישבתי מול בעלי במשך שבוע שלם, וקיטרתי, וקיטרתי, וקיטרתי.

סיפרתי לו כמה קשה אני עובדת, בבית ובחוץ. כמה הרבה אני עושה למען המשפחה, שיתפתי אותו בכל ההתחייבויות שלקחתי על עצמי בעבודה לאחרונה. הבהרתי לו בדיוק כמה תחומים בבית הם תחת אחריותי הבלעדית. פיארתי את יכולותיי, העסקיות והאישיות, ועוד, ועוד.... והוא? הוא רק ביקש ממני להוסיף ולדבר, להוסיף ולספר, כשמעיניו ניבטות הבנה והכלה אין קץ.

למעשה, נאלצתי לצבוט את עצמי מספר פעמים במהלך אותו שבוע, כדי לוודא שלא מתתי ועליתי לגן עדן!

את הסשן המטורף הזה חוויתי בזכות ויצו ישראל, שפנתה אלינו, ל"עלמא מדיה", וביקשה שנפיק עבורם סרטון אינטרנטי, במסגרת קמפיין לעידודן של נשים לפעול ולהנהיג בזירה הציבורית. המסר שנבחר היה ברור ופשוט: "הרי נשים גם ככה עושות את הכל, בכל הזמן, בכל תחום ובכל מקום. אז מדוע כשזה מגיע לפוליטיקה, הן לא שם?".

נשים בזירה הפוליטית? כמעט ולא

הסרטון - המופץ החל מסוף השבוע ברחבי הרשת – מהווה כאמור חלק מקמפיין שהושק לקראת הבחירות הקרובות, לאור הייצוג הנמוך של נשים בכנסת ובממשלה (20% בלבד).

אני לא יודעת אם ידעתם, אבל מסתבר ש:

• בממשלה הנוכחית מכהנים 31 שרים, מתוכן 3 שרות בלבד- 9%.

• בקבינט המדיני-בטחוני לא חברה אפילו לא שרה אחת.

• במדינות אירופה ואוסטרליה – להבדיל - שיעור הנשים החברות בקבינט הממשלתי מגיע לכ-50%.

• ובכלל, ישראל ממוקמת במקום ה-76 בין 102 מדינות בעולם מבחינת ייצוג נשים בפוליטיקה... בדרגה אחת ביחד עם מדינות העולם השלישי.

גב' גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל, המובילה את הקמפיין, אינה מסתפקת במציאות עגומה זו, וקובעת כי: "הייצוג הדל של נשים בכל מוסדות השלטון ובתהליכי קביעת המדיניות מקומם וחייב להשתנות".

הקמפיין קורא לציבור לתמוך בקריאת ארגוני הנשים, בראשות ויצו, ולהבטיח שלפחות 40% מהתיקים בממשלה הבאה - יופקדו בידי נשים.

אז למה באמת אנחנו לא שם?

הסעות וחוגים וקניות וחשבונות.

שיחות עם מנהלת הייצור במדריד, עם החשבת בארה"ב, והמשווקת בחולון.

הסדרי ביטוח וטיפולי שיניים.

ניהול המשכנתא ובישולים.

השקעות בחסכונות ופתיחת סתימה בכיור.

את כל אלו אנחנו עושות, אבל כשזה מגיע לפוליטיקה? לא, שם אנחנו "לא ממש מבינות"... בזה אנחנו "לא ממש מתעסקות"... ואפילו לפעמים אנחנו שומעות משפטים כמו: "בעלי מצביע, זה לא מספיק..."?

לא, זה לא מספיק! זה המסר של הסרטון.

הפרזנטורית שבחרנו הייתה ריקי בליך, ולצידה משחק עודד סמו.

הסרטון מציג שורה של סיטואציות קומיות מחיי היומיום של זוג הורים ממוצע, כשריקי נאלצת לג'נגל בין בית ("אמא, תנגבי לי!"), לעבודה (שיחות עסקיות עם היפנים), ושוב בית, ושוב עבודה... ממש כמו כולנו.

בסוף הסרטון פונה ריקי לצופות, וקובעת כי במידה שהממשלה היתה מנוהלת על ידי נשים, וכמו נשים, מרבית הבעיות הלאומיות כנראה היו נפתרות, ו"אולי אפילו היה מגיע השלום"!
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה