דבק היחסים של נשיא צרפת ואשתו

נשיא צרפת, עמנואל מקרון ואשתו בריז'יט אימצו את "נמו", לברדור שחור מעורב. הם מצטרפים לרשימה נכבדת של נשיאים קודמים שהבינו שאין כמו כלבלב כדי לרכוש את אמון הציבור. העיקר שהשטיחים בארמון האליזה יישארו נקיים

03/09/2017
מאיה גז קבלו עדכונים ממאיה
  • RSS

אמור לי מי הכלב שלך ואומר לך איזה נשיא אתה. עשר שנים של מגורים בפריז לימדו אותי שכשהצרפתים הולכים ברחוב הם לא תמיד מחייכים. הם גם לא תמיד מסבירי פנים. אבל דבר אחד בטוח- הצרפתים תמימי דעים באהבתם לשני נושאים: ילדים וכלבים. גם אלו שאין להם לא מזה ולא מזה, מגיבים בחיבה כלפי תינוק או ילד שהם רואים ברחוב ויכולים להנמס מול גור כלבים רך כקטיפה. ראיתי לא פעם אופה זועם וקר רוח מגיש בחיוך מלא שיניים מאפה שוקולד לילד בן שלוש וגם כשהגברות האימתניות ביותר מסתובבות ברחוב בהבעה זועפת, הן תמיד מחייכות ל"קאניש" (פודל) שמציץ להן מהתיק.

כשזה מגיע לארמון האליזה, משכנו של נשיא צרפת, האהבה הזאת, בעיקר לכלבים, הופכת לעניין היסטורי. כל נשיאי צרפת במאה השנים האחרונות החזיקו כלב כחלק מהפאסון הנשיאותי (ואולי גם כדי לנשוא עוד יותר חן בעיני ציבור הבוחרים). אבל כלב הוא גם אמצעי להרחיב את המשפחה, כי תמונה משפחתית של בעל עם אשתו המצודדת, ילדיו הפוטוגניים ועוד בן משפחה שמכשכש בזנבו, בפירוש מעמידה את הנשיא הנבחר באור אנושי יותר, כחובב בעלי חיים בעל רגשות ולא רק כחיה פוליטית.

בריג'יט מקרון

לראייה, ז'אק שיראק ואישתו ברנדט גידלו את "סומו", כלבלב לבן, שלקח קשה את יציאת המשפחה מארמון הנשיאות. בשנת 2009, שנתיים אחרי שעזבה המשפחה את האליזה, הפך סומו לאלים. תחת כדורים אנטי-דכאוניים הוא נשך את שיראק בבטנו והזוג נאלץ להפרד ממנו.

גם ניקולא סרקוזי, שהגיע אחרי שיראק, טרח והחזיק לא פחות משלושה כלבים. "קלרה" (ששמה דומה באופן חשוד לזה של אישתו, קרלה ברוני) היא לברדורית בצבע דבש, שסרקוזי קיבל אותה קיבל אותה מהפקולטה לוטרינריה באוניברסיטת מונטריאול. "דמבלדור" (כן, מהארי פוטר) הוא כלב טרייר, ו"ביג" הוא כלבו של אורליין, בנה של קרלה ברוני מיחסיה עם הפילוסוף רפאל אנטהובן.

אחרי ניקולה סרקוזי, גם פרנסואה הולנד, הנשיא הרווק הראשון של צרפת, הנעים את זמנו הפרטי בחברת ההולך על ארבע. לכלבה שלו קוראים "פילא" והיא נכנסה לארמון האליזה בערב חג המולד לפני כשלוש שנים כשהיא רק בת חודשיים וחצי.

מאיה גז והכלב

זאת כנראה הסיבה שהנשיא הנוכחי עמנואל מקרון ואשתו בריז'יט מתחדשים בכלב חדש. יש להם כבר את "פיגארו" כלב זכר לבן מסוג דוג ארגנטינאי, אבל הוא ישאר עם בתה הצעירה של בריז'יט, משום שהמראה שלו לא נחשב "נשיאותי" מספיק. עכשיו אימץ הזוג הראשון של צרפת את "נמו", לברדור שחור מעורב. השם, אגב, לא מתייחס לשמו של הדג בסרטי דיסני, אלא לדמותו של קפטן נמו, דמות באחד מספריו של ז'ול ורן. ייתכן שנמו יהיה תחליף לילד שמעולם לא היה להם.

עמנואל ובריז'יט מקרון הכירו כשהוא היה בן 15 והיא, מורתו בבית הספר, היתה בת 39 וכבר אז היו לה שלושה ילדים מבעלה החוקי. מקרון הוא לא רק הנשיא הצעיר ביותר בתולדות צרפת (וצעיר אפילו מג'ון קנדי כשהאחרון נבחר לנשיאות), אלא הוא גם סבא צעיר, לשבעת נכדיה של אשתו. עכשיו יהיה לו גור מתוק וחדש לחנך. העיקר שהשטיחים בארמון האליזה יישארו נקיים.

** הכותבת, ד"ר מאיה גז, היא מומחית לצרפת ותרבותה, תרצה ביום ראשון ה-10.9.2017 בקיסריה. לפרטים על ההרצאה צרו קשר באמצעות mayaguez.co.il
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה