ג'ף בזוס מתגרש: הפרידה היקרה בתבל

בשבוע שעבר התבשרנו כי מייסד ומנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס, מתגרש מרעייתו מקנזי לאחר 25 שנה וכעת נודע שיש לו אשה אחרת אבל השאלה שלא מפסיקה להטריד היא: איך יפוצל 137 מיליארד הדולר?

13/01/2019
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

בשבוע שעבר צייץ האיש העשיר בעולם, ג'ף בזוס, מייסד ומנכ"ל  ענקית המסחר האלקטרוני "אמזון", שהוא ואשתו מקנזי החליטו להיפרד לאחר 25 שנה. בזוס כנראה התייעץ טוב טוב עם משרד היח"צ שלו כי ההודעה המפתיעה של בזוס, 54, הייתה מלאה באהבה, פרגון ומתיקות אין קץ לגרושתו לעתיד בת ה-48. עד כדי כך שאחד לא יכול שלא לתהות, אז למה שני אלה מתגרשים מלכתחילה. ההודעה עצמה הייתה עמומה אך רמזה לעילת הפרידה:

"אנחנו רוצים להודיע על התפתחות בחיינו. כפי שהמשפחה והחברים הקרובים כבר יודעים, אחרי תקופה ארוכה של בחינת אהבתנו, החלטנו להתגרש ולהמשיך את חיינו בנפרד כחברים. אנחנו מרגישים בני מזל שמצאנו זו את זה ומוקירים תודה על השנים שבהן היינו נשואים. אם היינו יודעים שנפרד אחרי 25 שנה, היינו חוזרים שוב על הכל. היו לנו חיים משותפים נפלאים כזוג נשוי, ויש לפנינו עתיד נפלא כהורים, חברים, שותפים בפרויקטים, וכאנשים יחידים שמחפשים מיזמים והרפתקאות. ההגדרה אולי תהיה שונה, אבל אנחנו נשאר משפחה וחברים קרובים".

ג'ף בזוס ציוץ

לא ברור למה התכוון בזוס בדיוק בביטוי ההזוי "גילוי אוהב" אבל הסיבה לפרידה התגלתה מהר מהמצופה. אם לרגע חשבנו שהשניים נפרדו מכוח עליון או סתם כי השתעממו זה מזו אחרי כל כך הרבה שנים ביחד, גילינו שג'ף לא מבזבז זמן ויש כבר צלע שלישית בתמונה. ה"ניו יורקר" חשף כי בזוס מנהל רומן סוער עם מגישת הטלוויזיה האמריקנית, לורן סאנצ'ז מהתוכנית "So you think you can dance", המחזיקה גם בחברת הפקות משלה. מתברר כי שני הזוגות היו מיודדים במשך כעשר שנים וסאנצ'ז היא בכלל שכנה של הזוג ונמצאת בעצמה בהליכי גירושים מבעלה, סוכן טאלנטים עשיר. סאנצ'ז הכירה את בזוס כשהוא ביקש ממנה עזרה לצלם תמונות מהמסוק שלו. אם להאמין לדיווחים, השניים כבר גרים ביחד כעת. מה שנקרא, הוא התקדם מהר יותר משליחות של "אלי אקספרס".

ג'ף ומקנזי צילום Kevork Djansezian/Getty Images)

הפרידה המתוקשרת מסעירה גולשים רבים, שהתפנו לכמה דקות מלדאוג למצב החשבון ולאוברדראפט האישיעל מנת להיות מוטרדים מהשאלה הגורלית: מה יעשו הבזוסים עם 137 מיליארד הדולר שלהם ואיך ההון, המוערך על ידי פורבס, יחולק? כאילו שבנסיבות כלשהם אנחנו אמורים לקבל נתח מזה. ההון עצמו מפוזר בכל מיני השקעות, נתיבים ופרויקטים. בזוס מחזיק בכ-16% מ"אמזון" והוא גם הבעלים של העיתון "וושינגטון פוסט" וחברת החלל "Blue Origin". במהלך השנים, הזוג רכש נדל"ן בכל רחבי ארצות הברית. ובכן, הסיפור אמור להיות די פשוט (אלא אם ישנם דברים שאנחנו לא יודעים). מאחר והזוג מתגורר כיום בוושינגטון, הם יצטרכו לפצל את הונם המשותף לפי חוקי המדינה. כלומר, הזוג יחלק את הונו חצי-חצי אלא אם היה הסכם ממון לפני.

ג'ף בזוס ומקנזי צילום Dia Dipasupil/Getty Images

במילים אחרות, מקנזי צפויה לקבל כ-68 מיליארד דולר. ג'ף הצהיר לא פעם שבלי תמיכתה הוא לא היה מגיע למעמדו. תוסיפו לכך שהיא גידלה לצדו את ארבעת ילדחהם ותבינו שכנראה מקנזי תקבל בדיוק חצי, כלומר,גולשים רבים כבר הביעו את מורת רוחם מהחלוקה וטענו "הנה, זאת הסיבה למה אסור לגברים להתחתן" ואחרים זרקו "למה מגיע לה משהו בכלל? הוא המציא את אמזון". התגובות הטיפשיות הללו מעידות על חוסר הבנת הסיטואציה ומזלזלות גם במי שתומכת ומלווה את הפרטנר לצדה. השניים היו שותפים בכל דרך אפשרית. מקנזי הייתה שם לאורך כל הדרך ויתרה מכך, היא היתה אחת מהעובדות הראשונות באימפריית אמזון.

ג'ף בזוס ומקנזי צילום Jerod Harris/Getty Images

מקנזי פגשה את ג'ף בזוס בבנק די.אי.שו (D.E. Shaw) לפני שהחברה הוקמה. בראשית ימיה של החברה, מקנזי היתה שותפה לכתיבת התוכנית העסקית שלה. יותר מכך, מקנזי אינה "גולד דיגרית" כפי שגולשים בורים מניחים לגביה. האישה הזאת, סופרת מצליחה בזכות עצמה, זכתה בפרס הספר האמריקאי על רומן הראשון שלה "The Testing of Luther Albright", שפורסם ב-2005 נחשבת בעיני רבים למוח לצדו. מה שרבים לא יודעים הוא שג'ף ומקנזי, בוגרי אוניברסיטת "פרינסטון", התחתנו שנה לפני שהוא הקים ב-1994 את "אמזון" מהגראז' שלו ולכן לא הייתה סיבה ממשית להחתים אותה על הסכם ממון וגורמים יודעי דבר מצהירים שכנראה אין הסכם כזה.

ג'ף בזוס  Todd Williamson/Getty Images for Amazon Studios

המשמעות הכלכלית של הפרידה היא שג'ף יתדרדר בדירוג הגברים העשירים בעולם וביל גייטס שוב יעקוף אותו אך מקנזי תהפוך לאשה העשירה בהיסטוריה ומקום 5 ברשימת האנשים העשירים בעולם. רק כדי שתבינו קצת פרופורציות, אם להסתמך על הפרסום ב"דה מארקר", מקנזי תהיה עשירה יותר ממלכת אנגליה, אליזבת' השנייה, כשהונה פי 100! מזה של המלכה ותהיה עשירה פי 70 משותפתה למקצוע הסופרת ג'יי.קיי רולינג, שצברה הון אישי של מיליארד דולר בזכות סדרת ספרי הארי פוטר .

לא ברור איך תתעל מקנזי את הונה ומה היא רוצה לעשות בעתיד עכשיו שהיא אשה חופשיה אבל בשנה שעברה השיקו בני הזוג קרן צדקה יחד, המכונה "קרן יום אחד" ומהציוץ של בזוס ניתן להבין שהם ימשיכו לעבוד יחד על המיזם הזה. מה שבטוח, אם מישהו מהצדדים לא יודע מה לעשות עם שאר ההון שלו, אשמח לתת להם את פרטי חשבון הבנק שלי. אני גם מקבלת שיקים.

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה