גנץ וברק, השלומיאלים

הילה בניוביץ' הופמן: אין מנוס מהמסקנה כי גנץ וברק הם או בריונים שוביניסטים חסרי תקנה, או טיפשים גמורים. אינני יודעת איזו אופציה היא גרועה פחות עבור כולנו

07/12/2011
הילה בניוביץ הופמן קבלו עדכונים מהילה
  • RSS
» צילום מסך

אתמול בערב רעשה התקשורת מאירוע שהתרחש בעת ביקור הרמטכ"ל בני גנץ ושר הביטחון אהוד ברק בתרגיל של חטיבת גולני בצפון). בשלב מסוים, השר ברק שאל את הרמטכ"ל "מי זה הבנות פה?" גנץ השיב: "הן בהפסקות שרות... בהפסקה הן מתחילות לשיר". התפתחה שיחה עליזה בין גנץ, ברק ומפקד חטיבת גולני, אל"מ אופק בוכריס, שבה השמיעו הלצות נוספות על שירת חיילות, עם ובלי מדים. בשלב מסוים נזכר הרמטכ"ל שהשיחה מצולמת ומתועדת על ידי כלי התקשורת. מיד פנה לכתבים מגלי צה"ל ומערוץ שתיים ואיים עליהם שלא יעזו לחשוף את השיחה. מן הסתם קיוו הרמטכ"ל וכבוד השר שמדובר בבדיחות השוביניסטיות הרגילות בין "החבר'ה בצבא", אלה שגברים מהוגנים לא משמיעים בפני בנות הזוג כדי שלא יכעסו עליהם. נו, אתם יודעים: מה שקורה במילואים נשאר במילואים. לא?

אז זהו, שלא. כתב ערוץ 2 סירב להיכנע לאיום וחשף את הדברים. גם כתבי רשתות זרות שהיו במקום סירבו לשתף פעולה עם הצנזורה הבלתי מוצדקת. לאחר פרסום הידיעה, לא מעט טוקבקיסטים הגיבו בנחרת זלזול בנוסח "נו, זו בדיחה, אין לכן חוש הומור? תלמדו לצחוק, פמיניסטיות היסטריות".

אני רואה עצמי כבעלת חוש הומור מפותח למדי. אני נהנית מבדיחות מכל סוג כמעט, כולל בדיחות מקאבריות והומור שחור. אלא שכמו בכל דבר, ההקשר הוא חיוני. בדיחה שיספרו לי בפאב על כוס בירה תצחיק אותי מאוד. אותה בדיחה בדיוק, שתסופר לי בבית החולים כשאני ממתינה בחרדה לסיום הניתוח של אדם אהוב, לא תזכה אפילו לשביב של חיוך. להיפך, בהקשר כזה, זה ייחשב למעשה חסר טאקט וחסר רגישות. ובמקרה של בני גנץ ואהוד ברק, גם חסר אחריות.

לכל מי ששכח: בני גנץ ואהוד ברק הם שני הנציגים הבכירים ביותר של מערכת הביטחון בישראל. שניהם אנשים מנוסים שבידיהם הפקדנו את שלומם הפיזי של כל אזרחי המדינה. לשניהם ניסיון בניהול לחימה תחת לחץ ובהתגוננות מפני איומים אסטרטגיים. אל שניהם נושא הצבא את עיניו כדי לדעת כיצד עליו לנהוג.

לכן, כאשר שני רמי הדרג הללו מתנהגים כמו בני עשרה חרמנים או מילואימניקים שמשמיעים בדיחות גסות כשעוברת במקום הפקידה הפלוגתית, לא רק הפמיניסטיות הן אלה שצריכות לאבד את חוש ההומור. גנץ וברק רוצים לספר בדיחות ולשעשע את החבר'ה? בשמחה. שיצטרפו לצוות הווי ובידור או יצאו למופע סטנד אפ משותף. כאשר הנושא מעורר רגשות עזים כל כך, נדון בכל כלי התקשורת ובמליאת הכנסת, ואפילו הילארי קלינטון משתמשת בו כדי להשוות בין ישראל לאיראן - אנשים בכירים ומנוסים צריכים לדעת לשקול מילים. הם ידעו היטב כי מצלמות סובבות אותם מכל עבר, וכי מדובר בנושא נפיץ. הם לא הצליחו להתאפק, וכשהבינו את טעותם – ניסו, כפי שקוראים לזה אצלנו, לכסת"ח. אין מנוס מהמסקנה כי גנץ וברק הם או בריונים שוביניסטים חסרי תקנה, או טיפשים גמורים. במלוא הכנות, אינני יודעת איזו אופציה היא גרועה פחות עבור כולנו.

לו אני חיילת בצבא ההגנה לישראל, הייתי מרגישה מושפלת ונבגדת. הרמטכ"ל ושר הביטחון, המפקדים הבכירים ביותר שלי, הראו לי שתרומתי למדינה היא בדיחה בעיניהם. במקום להתייצב לצדי מהרגע הראשון ולהבהיר חד משמעית כי חיילות וחיילים משרתים יחד, כתף אל כתף, וכולם מוערכים ואהובים על ידי צה"ל, הם מעדיפים לספק תגובות רשמיות עמומות, ולצחוק עלי מאחורי הגב. עכשיו העולם כולו יוכל לצחוק על הרמטכ"ל ושר הביטחון שלנו, שמתנהגים כמו שלומיאלים וגורמים נזק תדמיתי למדינה. רציתם הומור? קיבלתם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה