ג'ניפר אניסטון מגיבה לשמועות על הריונה

הכוכבת שמעולם לא התייחסה בעבר לרכילות כתבה בכבודה ובעצמה מאמר תגובה חריף על השמועות שהיא בהריון ויצאה נגד מודל היופי הנשי המעוות שמציגים לנו בתקשורת. היא גם העבירה ביקורת על צלמי הפפראצי חסרי הרחמים. לקרוא ולהפנים

13/07/2016
הפינגטון פוסט קבלו עדכונים מהפינגטון
  • RSS

מאת: יסמין לוי

לא הרבה פעמים בחיינו אנחנו זוכות לקרוא מניפסט חד, חריף וחכם שנכתב על ידי כוכבת הוליוודית מהשורה הראשונה ולא פובליציסט נודע. למען האמת, אני בספק אם אי פעם נתקלתי בעבר במאמר כזה אבל השחקנית ג'ניפר אניסטון החליטה להשמיע את קולה באופן נחרץ ולעשות קצת סדר בחרושת השמועות סביבה.

במאמר דעה חריף, שפורסם ב"הפינגטון פוסט", אניסטון מתייחסת לראשונה לשמועות ולספקולציות סביב השאלה "האם היא בהריון?" והיא מעבירה ביקורת נוקבת על מודל היופי הנשי המעוות המוצג בתקשורת. על הדרך היא לא שוכחת להתייחס לצלמי הפפראצי שמאמללים את חייה ובסוף היא מעבירה כמה מסרים שכל אישה צריכה לקרוא ולהפנים כדי להרגיש טוב יותר עם עצמה ועם בחירותיה בחיים.

אניסטון מציינת שהיא אף פעם לא התייחסה לרכילויות סביבה, "אני לא בעסקי השקרים", כתבה. היא ציינה שהיא רוצה להשתתף בדיון רחב יותר שכבר החל וכוונתה היא לכל מה שנכתב סביב דימוי גוף, יופי, דימוי ותקשורת. "מאחר ואני לא פעילה במדיה חברתית החלטתי להניח את מחשבותיי כאן". כצפוי, זכתה אניסטון לבמה רחבה מאוד ב"הפינגטון פוסט" ומאמר הדעה שלה ארוך ומפורט.

כשאני חושבת על זה, מי אם לא אניסטון תכתוב לנו מאמר כזה, שמגיע אחרי הרבה שנות סיקור בכל צהובון בעולם. כולנו זוכרות איך היא כמעט טבעה בביצת הגועל כשבראד פיט נטש אותה לטובת אנג'לינה ג'ולי. עד היום כתבים מתעסקים במשולש המפורסם "בראד-ג'ניפר-אנג'י" ובשנים האחרונות אניסטון נרדפת על ידי כל צלם שמתעד את בטנה כאילו הייתה קייט מידלטון שאמורה לספק יורש ראשון לממלכה הבריטית.

עם המרדפים הבלתי פוסקים אניסטון למדה לחיות אבל אין זה אומר שהיא לא נפגעת כשבסוף היא קוראת באיזה צהובון שהיא "בהריון" או "השמינה".

ג'ניפר אניסטון וג'סטין

אניסטון מבהירה באופן חד משמעי שהיא לא בהריון אבל כן נמאס לה מכל תופעת ה"שיימינג גוף" המתקיים תחת ההסוואה של "חדשות סלבריטאים", "זכות הציבור לדעת" ו"עיתונות". הכוכבת מגוללת בכתב את מסכת היסורים שהיא עוברת מדי יום לצד בעלה ג'סטין ת'רו כאשר  צלמי הפפראצי יעשו הכל בשביל פריים אחד של הזוג. היא מוסיפה שאין להם גבול או חמלה וכי לא אכפת להם שהם מסכנים אותם או את האומללים שצעדו לידם.

החודש האחרון הבהיר לאניסטון עד כמה אנחנו חיים בחברה המעודדת ילודה ובה שופטים אישה על פי הסטטוס הזוגי והמשפחתי שלה, עם עדיפות ברורה לנשים נשואות עם ילדים. "כמות המשאבים שהושקעו רק כדי לגלות אם אני בהריון או לא הבהירה לי עד כמה האישה נתפשת כ'לא שלמה', 'לא מוצלחת' ו'לא מאושרת' אם אין לה ילדים".

אניסטון מתמקדת בתמונה הרחבה יותר ובאיך היא מוצגת בתקשורת על ידי צלמי הפפראצי. הכוכבת מבהירה שאם היא מהווה סמל בעיני מישהו אי שם בחוץ אז זה רק כי כך היא משתקפת דרך עיניהם של הצלמים. מה שמטריד את אניסטון זה איך עדיין מחפיצים נשים בכלי המדיה השונים. אנשים לא מפנימים שהיא מייצגת סטנדרט יופי צר מאוד ומייחסים לה, ולכוכבות כמוה, יותר מדי חשיבות בקביעת סטנדרט היופי בעולם.

השחקנית יוצאת נגד מודל היופי המעוות של "היפה והרזה" שכלי תקשורת מפמפמים כל הזמן לנערות צעירות - שהופכות בסוף לנשים מבוגרות -  שעליהן להיראות בצורה אחת מסויימת.

ג'ניפר אניסטון ובראד פיט יפים

הנזק הוא עצום, לדבריה. בחורות מרגישות מכוערות אלא אם הן רזות מאוד או דומות לדוגמנית או שחקנית מפורסמת על שער מגזין. מבחינתה, כולנו נותנות יד לתופעה השלילית הזו בכך שאנחנו רוכשות את המגזינים האלה וניזונות מהידיעות הרדודות סביב כוכבות. מבחינת אניסטון, אנחנו מעבירות את המסרים האלה הלאה וכך נוצרת חברה חולה שמעודדת דימוי גוף מעוות.

בלי לשים לב, אנחנו צורכות על בסיס קבוע דיסאינפורמציה מאתרי רכילויות ובעקיפין רק תורמות למעגל האימה. ההתמקדות שלנו בחיצוניות של כוכבות רק מעודדת עוד ועוד יצירת אייטמים דומים שבסוף פוגעים בנראות של נשים ובהרגשה שלהן. מבחינת אניסטון, עלינו להפסיק את ההתעסקות הזו ולא לתת כוח לספקולציות של כתבים: "האם היא בהריון?", "האם היא אוכלת יותר מדי?", "האם היא נתנה לעצמה להתדרדר?", "האם נישואיה על הקרשים כי היא צולמה מזווית לא טובה?".

 

בהתחלה אניסטון התייחסה לצהובונים כאילו היו ספרי קומיקס - לא משהו רציני בעיניה - אבל כבר חלפו עשורים והיא חוותה על בשרה איך דבר לא השתנה בכל הנוגע להחפצת גוף האישה והמעקבים הבלתי פוסקים אחריה. עובדות אלו מראות איך אנחנו קובעות את ערך האישה. אניסטון מסכמת את המאמר במשפטי עידוד והעצמה לנשים: "אנחנו שלמות עם או בלי בן זוג, עם או בלי ילד. אנחנו רשאיות להחליט מהו יפה או לא בגוף שלנו. ההחלטה הזו היא שלנו בלבד. בואו נעביר את המסר הזה הלאה, לכל הנשים הצעירות שלוקחות מאיתנו דוגמה, מחוץ לרעש הצהובונים".

צילום: גטי

 

 

 

 

 

 

 


לכתבה המקורית בהפינגטון פוסט

הפינגטון פוסט הוא אתר החדשות והבלוגים המוביל בארצות הברית בייסודה של אריאנה הפינגטון. עם 10 מליון גולשים מידי חודש, הוא הפך למוקד עוצמה והשפעה על התקשורת ועל קובעי המדיניות בגבעת הקפיטולמיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה