גם מבוגרים יכולים

מה שטוב לגוון סטפני, טום קרוז וניקולאס קייג': יישור שיניים. כמבוגרים, הכוונה. בישראל יישור שיניים הוא להיט בקרב רווקות שמבקשות לעשות לעצמן מייק אובר. למי זה עוד מתאים?

05/09/2012
חן אייל קבלו עדכונים מחן אייל
  • RSS
» יישור שיניים: לא רק לילדים. צילום: Thinkstock

שאלה: מה הכי חשוב לדעת כשמבקשים לעבור יישור שיניים, כמבוגרים?

"תמיד לבדוק מידע לציבור שאפשר למצוא באתר של האגודה האורתודנטית, שם גם ניתן למצוא את רשימת המומחים, יש משמעות גדולה בתחום על ידי מומחה שיידע לטפל במבוגר כמו שצריך, אחרי שעבר 3 שנות התמחות ומבחנים של מומחה. יישור שיניים יכול להיות מאוד מסובך ובעל משמעות גדולה לא רק במראה החיצוני, אלא גם משפיע על  הסגירה התקינה של הפה, חלוקת עומסים ולחצים ואריכות ימים של השיניים", אומר ד"ר רפי רומנו www.drromano.com, מומחה ליישור שיניים ולסתות, לשעבר יו"ר האגודה האורתודונטית בישראל והעורך הראשי של העיתון הבינלאומי ORTHODONTICS.

ההורים שואלים "ומה איתי"?

יישור שיניים הוא פעולה שנחשבת כמעט הכרחית למתבגרים ומתבגרות בני 15, חלק מתהליך החניכה המתבקש, והתמודדות חיונית במעבר שבין ילדות לבגרות.  אבל לדברי ד"ר רומנו, שמתמחה ביישור שיניים למבוגרים, בשנים האחרונות ידיו מלאות עבודה. "כל שנה הביקוש עולה בעשרות אחוזים", הוא מאבחן מניסיונו הרב. "הדרישה הולכת ועולה וכמעט כל הורה שמביא את הילד שלו שואל: "ומה איתי?". בעבר אנשים אמרו לעצמם "שטויות, אני כבר נשוי עם ילדים", היום זה להפך".

שאלה: איך אתה מסביר את התופעה הזאת?

"תופעת יישור השיניים למטרות אסתטיות אינה שונה מכל מרכיבי האסתטיקה למיניהם ברפואה הפלסטית המתקדמת. כמו שמבוגרים רוצים להיות רזים, כך הם רוצים שיניים ישרות".

ד"ר רומנו מבחין בין כמה קבוצות אוכלוסייה. "הראשונה: סוף עידן הרווקות – בעיקר נשים (בגילאי 25-30) שחושבות שמייק אובר יסייע להן להצליח למצוא בן זוג ולהתחתן. הקבוצה השנייה היא מבוגרים בגילאי 40-45 שחווים, בעקבות הגיל והשימוש הרב בשיניים, תזוזת שיניים שהיו ישרות או נסיגת חניכיים. קבוצה שלישית – עזר לשיקום. למשל, מישהו שרוצה לעשות ציפוי שיניים אבל קודם צריך להכניס שן בולטת, למשל".

מבוגרים במשבר גיל

אך בכך לא תמה הרשימה. "אני נתקל גם במבוגרים שחווים משברי גיל, אנשים שמחליטים לעשות שינוי בחיים ובעיקר כאלה שמצבם הכלכלי מאפשר זאת, אולי כי בעבר לא יכלו או ההורים לא יכלו ועכשיו יכולים להרשות לעצמם", מדגיש ד"ר רומנו ומוסיף כי יש לאבחן בין אלה שסבלו בעבר משיניים עקומות שלא טופלו בעבר, ובין אלה שהשיניים "ברחו להם" עם הגיל והשנים.

"אלה שהיו להם תמיד שיניים עקומות מגיעים בגיל מבוגר לטיפולים ארוכים ומורכבים, שהם לא שונים מאשר טיפול בילד ובדרך כלל הם אפילו ארוכים יותר, כי יש הרבה בעיות שלא טופלו. הטיפול במבוגרים מחייב התמקדות בשיניים ולא בלסת, ופשרות טיפוליות, משום שאצל מבוגרים הלסת כבר הפסיקה לגדול, וזה מחייב התייחסות שונה מאשר בקרב ילדים שהלסת שלהם עדיין צומחת".

שאלה: מה הייתרונות שיש למבוגרים לעומת ילדים?

"מאוד חשוב להבין שלמרות שיש חסרונות לטיפול במבוגרים יש גם יתרון גדול: מבוגרים מגיעים לטיפול עם מוטיבציה עצמאית, בניגוד לילדים שהם בדרך כלל חסרי מוטיבציה לחלוטין, ומגיעים בגלל הדחיפה של ההורים. מבוגרים יודעים בדרך כלל בדיוק מה הם רוצים ולכן פעמים רבות מכוונים את הרופא מיישר השיניים (אורתודנט) לבעיה מאוד ספציפית וממוקדת. זו גם סיבה מדוע בטיפול במבוגרים צריך לבצע פשרות שלא הייתי עושה בילדים. כמו להתמקד יותר בשיניים הקידמיות ופחות באחוריות. לכן, הרבה פעמים אני מציג למבוגר 2-3 תוכניות טיפול לבחור מתוכן".

נקודה נוספת שד"ר רומנו מצביע עליה: "הרבה פעמים אנשים מגיעים לרופא שיניים עם פה מלא כתרים, לפתע מגלים שחזורים לא טובים, כתרים וגשרים, שיש צורך להחליף. לכן, כשאני מקבל מטופל מעל גיל 25 אני מעביר אותו "טופס טיולים", כלומר שולח לבדיקת רופא חנייכים, רופא משקם, כירורג שיאבחן אם אין בעיה במפרקי הלסת וקלינאי תקשורת – כדי לדעת  אם יש בעיה של דחיפת לשון, אפילו לרופא א.א. ג כדי לבדוק אם יש בעיית נשימה. רק אחרי שמקבלים את כל חוות הדעות אפשר לעשות תוכנית טיפול אינטגרטיבית".

ד"ר רוני אמיד, שהוא רופא שיניים משקם שמתמחה בציפוי שיניים, מוסיף ואומר כי הצורך העולה וגובר באסתטיקה של החיוך מחייב פעמים רבות שיתוף פעולה בין המשקם לאורתודונט על מנת למקם את השיניים בצורה הטובה ביותר לפני ביצוע ציפויים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה