גם בטקס המשואות נשים מרוויחות פחות

זמן נשים? בטקס יום העצמאות היה פער בין שכר הקריין לעומת שכרה של הקריינית. בעקבות חשיפת מסמך ההתקשרות וביקורת ברשת, השרה לימור לבנת הודיעה כי תפעל לתקן את העיוות

07/05/2014
לינדה ששון קבלו עדכונים מלינדה
  • RSS

מכתב שכר טקס המשואות

האין זה אירוני? דווקא בטקס שהעלה על נס את תרומתן של נשים לחברה הישראלית - הטקס המרכזי בהר הרצל, דווקא בו, המנחה, שמירה אימבר, השתכרה פחות מהגבר שהנחה יחד עימה את הטקס.

טקס המשואות המתקיים בכל שנה בערב יום העצמאות, זוכה מדי שנה לנושא ייחודי, ומועצה מיוחדת מטעם משרד התרבות בוחרת את מדליקי ומדליקות המשואות, בהתאם לנושא ולרוח הטקס. השנה הטקס עסק ב"זמן נשים". נבחרו נשים מעוררות השראה ויוצאות דופן להדליק את המשואות, אך אבוי, דווקא בסוגיית ההעסקה חל פגם.

במסמך שמסתובב ברשת, הסתבר כי מנחת הטקס השתכרה פחות 7,000 שקלים ואילו המנחה שלצידה שעשה את אותה העבודה קיבל 10,800 שקלים לא כולל מע"מ. אחת הטענות המרכזיות של נשים בעולם התעסוקה הוא שאנחנו משתכרות פחות על אותה העבודה, והנה גם בטקס ששם לו למטרה להוות השראה ולהיות דוגמה ומופת, דווקא בו ישנה אפליה.

אז מה עושים ועושות?

ראשית, בואו נחליט יחד שהטקס הוא רק ההתחלה סמלית, כדי להעביר מסר לשינוי וכדי להפוך את שוק התעסוקה לשוויוני יותר. בואו נחליט שלא מספיק לדבר על הצורך בצמצום פערים, הגיעה השעה לחולל שוויון הלכה למעשה. בעקבות הפרסומים השרה לימור לבנת, הודיעה כי תפעל לתקן את המעוות ותפעל לשלם למנחת הטקס שכר שווה לעמיתה הגבר.

ועוד מילה טובה ראויה למעסיקים ומעסיקות שמתעקשים על העסקת נשים: זה נדמה שנושא השוויון כבר מוצה מכל זוית אפשרית, אך הנתונים בפועל מלמדים אחרת. כשאתם ואתן מעודדים העסקת נשים, אתם מצמצמים פערים חברתיים בפועל.

כששר האוצר, יאיר לפיד, בחר למנות לתפקיד מנכ"לית המשרד, את יעל אנדורן, אישה מקצוענית, הוא העביר מסר שוויוני וערכי לכלל המשק ובעיקר - יצר היסטוריה בקבלת ההחלטות ולא רק בשיח. כך, החלטה אחת שכזו הקפיצה את השוויון בין המינים עשרות מונים קדימה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה