גל לוסקי: בזכות ההומניות

גל לוסקי נדרה נדר שאם אחיה יחלים מפציעתו הקשה בלבנון, היא תסייע לאנשים לנקלעו למצבים קשים, והיא אכן עושה זאת, ללא הבדל דת, מין או לאום

04/05/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

גל לוסקי. צילום מתוך יוטיוב

פרויקט יום העצמאות בסלונה: בהשראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שיהיה השנה בסימן "זמן נשים", בחרנו את הנבחרות שלנו שראויות להכרה, בזכות העשייה שלהן למען נשים וצדק חברתי.

למה בחרנו בה?

בשנת 1992 אחיה של גל לוסקי נפצע קשה בהיתקלות ליד הבופור. היא נדרה נדר שאם הוא יינצל, היא תפסיק להתמקד בצרכים שלה ותעזור לאנשים בסיטואציות קשות בחייהם. לאחר שהאח יצא משיקום היא החלה בפעילות ההומניטרית שלה שממשיכה עד היום, ובשנת 2005 הקימה עמותה לטובת הרחבת הפעילות.

בשלוש השנים האחרונות לוסקי ממוקדת בסיוע מציל חיים לנשים וילדים סורים. לדבריה, "אף אחד לא מבקש רשות להרוג, ואנחנו לא מבקשים רשות להציל חיים".

מה תרומתה למען שוויון ו/או צדק בחברה?

לוסקי היא מנכ"לית ומייסדת עמותת IFA - Israeli Flying Aid, המתמחה בסיוע לאוכלוסיות במצבי סיכון. היא גייסה כ-1,200 מתנדבים לפעילויות הומניטריות כגון סיוע לאחר אסונות טבע - הצונאמי בסרי לנקה, הוריקן קטרינה בארה"ב, מקומות בהם יש מלחמה כמו גיאורגיה וסיוע לצה"ל בתקופות של מלחמה. בנוסף, היא יועצת למשרד להגנת העורף, מרצה על פעילותה ומסבירה על ישראל ברחבי העולם.

במה היא בולטת בתחום עיסוקה?

לוסקי בוחרת להגיע לאזורים הכי מסוכנים בעולם, כאלו שלא מקבלים מספיק תשומת לב וסיוע מהסביבה. היא ומתנדבי הארגון פועלים במדינות שבמקרים רבים חל בהן איסור להכניס סיוע כלשהו מכיוון שהשלטון עוין לאזרחים שלו, אבל זה לא עוצר אותה מלפעול ולעזור במה שצריך, ובעיקר לתת סיוע רפואי ולחלק מזון.

במקרים מסויימים הארגון מגיע למקומות עוינים לישראל (כמו סיוע לאוכלוסייה מוסלמית לאחר רעידת אדמה באינדונזיה), ולוסקי דואגת לומר לתושבים ברגע המתאים על היותה ישראלית, ובכך לנסות לשנות את דעתם על מדינתנו.

מה היינו מצפות לראות ממנה בעתיד?

גל לוסקי היא דוגמה לאישה אמיצה שמנסה בדרכה היחודית להציל את העולם. לצערנו, תמיד תהיה לה עבודה והאתגרים רק הולכים וגדלים. היינו רוצות לראות אותה בתפקיד בכיר במשרד החוץ. עם רזומה מפואר כמו שלה ההסברה הישראלית והקשרים שלנו עם העולם יכולים לקבל שדרוג רציני ביותר.

תגובתה של גל לוסקי:

"הבחירה מרגשת מאחר שרוב פעילותנו מבוצעת הרחק מעיני הציבור. אני בטוחה שהמתנדבים העוסקים במלאכה יחוזקו על ידי בחירה זו".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך