גיל שפר והתלונות על תקיפה מינית

קונסול הכבוד של יפן ומי שהיה בכיר בלשכת רה"מ נעצר לאחר שאמנית התלוננה על תקיפה. זו הפעם השנייה שמוגשת תלונה נגד שפר על תקיפה מינית

04/12/2016
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

מאת טל שניידר ושרון שפורר

ביום רביעי האחרון, פרסם גיא פלג בערוץ 2 שבכיר לשעבר במשרד ראש הממשלה נמצא במעצר בית לחמישה ימים אחרי שאמנית התלוננה כי הוא תקף אותה.

כעבור פחות מיממה נודע לנו שמעבר לחשדות התקיפה, הסיפור נוגע בלב ליבם של מרקם היחסים הדיפלומטיים של ישראל ומערב אף את משרד החוץ הישראלי ודיפלומטים זרים המוצבים בישראל.

גיל שפר מחזיק בתואר הנחשב ליוקרתי, קונסול כבוד מטעמה של יפן. מדובר באחת המדינות החשובות ביותר עבור ישראל מבחינת יחסי החוץ. התפקיד הנחשק, קונסול כבוד, מחייב מינוי פורמלי מטעם יפן ואישור המינוי על ידי שר החוץ הישראלי, בנימין נתניהו.

במקרה שלנו, דיפלומט יפני בכיר שהיה מוצב בישראל, קיים קשרי ידידות עם גיל שפר. בזכות אותם קשרי הידידות החל אותו הדיפלומט הזר לגלגל את בקשת המינוי של שפר לקונסול הכבוד.

כדי להתמנות כקונסול כבוד מטעם מדינה זרה בישראל על אדם להגיש בקשה מטעם אותה המדינה, לפנות למשטרה ולקבל גליון הרשעות נקי או תעודת יושר. לאחר מכן אמור היה שפר שלנו להתייצב בפני ועדת המינויים של משרד החוץ ואחרי שעבר את כל השלבים לעיל, לקבל חתימת קיום משר החוץ, מנכ״ל משרד החוץ ונשיא המדינה. על פי המדריך ״להיות דיפלומט זר בישראל״ של משרד החוץ הישראלי, פרק 11, לגופים הפנימיים של משרד החוץ יש שיקול דעת האם לאשר את המועמד או לא.

חלק מן התהליך הפנימי במשרד החוץ כולל פגישה של ראש מחלקת הטקס של משרד החוץ עם שגריר יפן בישראל, שיחה על המועמד (שלא בנוכחותו) כדי להבין את שיקוליה של יפן. לאחר מכן, אמורים היו לזמן את שפר לפגישה עם ראש מחלקת הטקס וראש מערך מרחבי. בקיצור, היו להם מספיק הזדמנויות לתהות על קנקנו של האיש.

שפר ביקש להתמנות לקונסול כבוד מטעם יפן  לאחר שעזב את עבודתו במשרד ראש הממשלה. נסיבות העברתו מתפקידו נודעו בפרסומים שונים בכלי התקשורת, אך במשרד החוץ העדיפו לעצום עיניים ולהמשיך במינוי שלו לקונסול כבוד של יפן וזאת אף מבלי להתריע בפני שגריר יפן (שהיחסים עמה חשובים לישראל עד מאוד) המוצב כאן.

על פי המידע שלנו, יצוין ששר החוץ, במקרה הנוכחי נתניהו לא התערב בעניין. מקור אחד אף ציין בפנינו, שנתניהו הביע התנגדות ספציפית למינוי הזה לקונסול כבוד, אך גורמים אחרים במשרד החוץ ציינו בפני שלשר החוץ נתניהו אין נגיעה בעניין וכי את מסדר החתימות הנחוץ לעיל ביצעו מנכ״ל משרד החוץ (אז דורי גולד) וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי.

על כל פנים, המינוי התקדם ושפר מונה לקונסול הכבוד של יפן במאי 2015.

גיל שפר בלשכת ראש הממשלה (צילום: קובי גדעון / לע"מ)

לאחרונה, במסגרת קשרי התרבות והידידות בין המדינות, וכאשר הצוות הדיפלומטי הזר המוצב בישראל התחלף בחלקו (הדיפלומט הזר שהחל לגלגל את המינוי כבר לא מוצב יותר בישראל והוא שוגר למדינה אחרת במזרח התיכון)- הוזמנה אמנית יפנית בפני מוזמנים ומכובדים.

בסיום הערב, שכלל גם חלק אמנותי, ניגש אליה שפר והציע לה טרמפ. הוא נכנס איתה לרכב וכפי שפורסם על ידי ערוץ 2, הוא חשוד שניסה לתקוף אותה בספסל האחורי של הרכב. על פי החשד הוא ניסה לנשק אותה בניגוד לרצונה, הוביל אותה לדירה בה היו גברים נוספים, ואף החזיק אותה שם בניגוד לרצונה.

זו היא לא ההסתבכות הראשונה של שפר. בעבר הוגשה נגדו תלונה על תקיפה מינית שלא הובילה לאישום בשל התיישנות. הפעם, החליטה האמנית להגיש תלונה.

הסיפור כולו מסעיר את הסגל הדיפלומטי של יפן המשרת בישראל, כיוון שהיו אחראים על יזמת מינויו של שפר לקונסול של כבוד וגם מארחיה הרשמיים של האמנית.

פניתי למשרד החוץ לתגובה ונמסר לי: ״מינוי קונסול כבוד נעשה לפי בקשת השגרירות הזרה בישראל. עבור כל מועמד לקונסול כבוד מתקבלת תעודת יושר מהמשטרה טרם אישורו. כך נעשה גם במקרה זה.״

פניתי לשגרירות יפן בישראל לתגובה וברגע שהם ישיבו אעלה כאן המידע

פרקליטו של שפר עו״ד גיל פרידמן מסר: ״הנושא אינו קשור לפוליטיקה״.

מסיבת הפרידה משפר במשרד ראש הממשלה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה