גיל המעבר: יותר מוקדם ממה שחשבת

אם את בת 40 פלוס ונדמה לך שה-PMS הפך דומיננטי בחייך, ייתכן שאת למעשה חווה את הפרה-מנופאוזה, התקופה המקדימה את גיל המעבר, שיכולה להימשך און אנד אוף במשך מספר שנים. איך מטפלים? הנה פתרונות קונבנציונליים ואלטרנטיביים לכל בעיה

11/07/2013
חן אייל קבלו עדכונים מחן אייל
  • RSS
» מרגישה שלא יזיק לך איזון. צילום: ThinkStock

אנחנו מכירות אותו כבר מגיל העשרה, את ה-PMS הידוע לשמצה. חלקנו זוכות לחוות אותו בצורה מינורית יחסית, אבל חלקנו חוות אותו בעוצמה גבוהה ועירניות מאוד לשינויים שהגוף עובר בימים הללו - למיחושים השונים, לתנודות במצב הרוח ולהתגברות התיאבון. עם השנים אנחנו לומדות לזהות את הגעתו, לטפל בתסמינים וכן, אפילו לקבל אותו כחלק ממעגל חודשי.

אבל מה עושים כשבשלב מסוים בחיים את מרגישה שה-PMS שלך מגיע ולא בדיוק עוזב? את בת 40 פלוס, אבל הגוף שלך מתנהג כמו גוף של בת עשרה. את מתקשה לעקוב מתי זה "הזמן הזה בחודש", מצבי הרוח שלך משתנים באופן פתאומי, קשה לך לישון, הפחמימות קוראות לך ללא הרף ובאופן כללי את מרגישה שקצת איזון לא היה מזיק לך. אפילו הרבה.

נשים רבות יטו לחשוב שמדובר בתופעות PMS, כשלמעשה, במחצית השניה של גיל ה-40, ייתכן ומדובר בתופעות הקשורות לגיל המעבר, כשה-PMS הוא רק חלק מהן. "זוהי הפרה-מנופאוזה - התקופה המקדימה את גיל המעבר", מסביר ד"ר בני שכטר, גינקולוג ומטפל מיני. "גיל המעבר אינו מגיע בבת אחת אלא עשוי להזדחל לאורך מספר שנים, בממוצע שנתיים עד שלוש ובמקרים מסוימים אפילו עשור, לפני הפסקת הווסת הסופית. התופעות המציקות האלה, שכל אישה עשויה לחוות בצורה קצת שונה, מופיעות בגלים ולעיתים נעלמות וחוזרות. הן נגרמות בגלל ירידה הדרגתית בתפקוד השחלות ושינויים ברמות האסטרוגן בגוף. אני קורא לזה 'שחלה מגמגמת'".

- מה מאפיין את תופעות טרום גיל המעבר?

"הפרעות שינה, יקיצות מרובות וקושי להירדם; עצבנות, חוסר סבלנות ו'פתיל קצר'; תחושת דיכאון ודכדוך; שינויים בתיאבון ותשוקה לפחמימות ולכן גם נטייה לעלייה במשקל. ובנוסף, עשויים להופיע התסמינים הבולטים האופייניים לגיל המעבר העתיד לבוא, אם כי בעוצמה פחותה או באופן נקודתי - גלי חום והזעות לילה הידועים לשמצה, וכן ירידה בחשק המיני ובחיוניות".

- אחד האתגרים, אם כן, הוא בזיהוי שאכן מדובר בתופעות טרום גיל המעבר. כיצד בודקים ?

"אני ממליץ על בדיקות מקיפות, כגון: אולטרסאונד רחם ושחלות כדי לשלול ציסטות או שרירנים ברחם, ביצוע פרופיל הורמונלי כדי לבדוק את רמת האסטרוגן, בדיקת בלוטת התריס, ובנוסף, בדיקות הנוגעות לבריאות הכללית כגון כולסטרול, רמות גלוקוז ולחץ דם. חשוב לשלול גורמים המחוללים סימפטומים דומים, כמו למשל, חוסר איזון בפעולת בלוטת התריס, ולוודא שלא מדובר בדיכאון קליני או בתופעות לוואי לתרופות".

הסוד הוא באיזון

אם הסימפטומים משמעותיים ואכן מפריעים לאורח החיים התקין, כדאי לשקול טיפול קונבנציונלי או אלטרנטיבי. בכל מקרה, השבת האיזון ההורמונלי לגוף – זהו המפתח לטיפול נכון, אומרת שירלי קטרון, דיאטנית קלינית ורוקחת בסופר-פארם. לא מפתיע שחלק מהסימפטומים קשורים זה בזה (למשל, שינה גרועה תשפיע על מצב הרוח, על רמת החיוניות, ואפילו על התיאבון) ולכן כדאי שהטיפול יקיף את כל תחומי– wellbeing : איזון הורמונלי, שיפור שינה, תזונה נכונה ופעילות גופנית. כולם יחד נותנים מענה לשלל תסמינים ויתרמו לבריאות טובה באופן כללי.

במידה שאין מניעה רפואית לעשות זאת ולאחר אבחון - ד"ר שכטר מציע לשלב, גם בתקופת טרום גיל המעבר, טיפול הורמונלי במינונים נמוכים, בכדורים או במדבקות. הרפואה המשלימה מצידה, מעודדת שילוב של מאזנים הורמונליים המבוססים על תמציות צמחים, כגון שיח אברהם, אנג'ליקה סינית, קוהוש שחור ובטטת בר, בהתאמה אישית. "אלו תרכובות צמחיות טבעיות, שמיועדות למי שלא מעוניינת להתחיל בטיפול הורמונלי", מסבירה קטרון. "צריך ליטול אותן לאורך כל החודש ומכיוון שהשפעתן הדרגתית, לוקח כמה שבועות כדי להרגיש בהקלה משמעותית".

הנה הצעות לטיפול נקודתי בסימפטומים משמעותיים, מההיבט הקונבנציונלי, הההיבט האלטרנטיבי ובהיבט של אורח חיים:

איך מטפלים ב: מצב רוח ירוד, דכדוך, עייפות

פיתרון קונבנציונלי: אחד הטיפולים האפשריים, ובהתייעצות עם רופא מומחה בלבד, הוא תרופות נוגדות דיכאון מקבוצת ה– SSRI (תרופות מעכבות ספיגת סרוטונין) וטיפול הורמונלי מאזן במינון נמוך, מסביר ד"ר שכטר. טיפול זה, אגב, יכול לתרום גם בשיפור גלי חום, במידה והם מופיעים.

פיתרון אלטרנטיבי: הרפואה המשלימה מציעה פורמולות מעוררות, כדוגמת EnergyPro של לייף מבית סופר-פארם, הרותמת את כוחם של צמחי המרפא לעידוד מצב הרוח. "מומלץ ליטול אותה בבוקר והיא מעניקה בוסט אנרגטי להמשך היום", מסבירה יהודית עמרה, רוקחת, הומאופתית ומנהלת המעבדה ההומאופתית בסופר-פארם.

אורח חיים: קטרון ממליצה על שילוב של תזונה והרגלי אורח חיים בריא להעלאת המורל: "חשוב לצרוך מזון עשיר בדגנים מלאים, המגבירים תחושת שובע ומעלים את רמת הסרוטונין באופן טבעי. בנוסף, פעילות גופנית סדירה מעלה את רמת החיוניות, את מצב הרוח ותורמת להרגשה כללית טובה לאורך כל היום".

.

איך מטפלים ב: עצבנות וחרדה

פיתרון קונבנציונלי: גם כאן, הרפואה הקונבנציונלית עשויה לתת לחלק מהנשים מענה בדמות תרופות ה- SSRI התורמות להרגעה והפחתת חרדה. תרופות מסוג זה ניתנות לאחר התייעצות עם רופא ובמרשם רופא בלבד.

פיתרון אלטרנטיבי: עמרה ממליצה על השלמת ויטמינים וצמחים כדוגמת קומפלקס ויטמיניB של לייף לחיזוק עצבי, או תמציות מאזנות הורמונליות, המבוססות על צמחי שיח אברהם ואנג'ליקה סינית. כדאי לדעת גם שבסניפי סופר-פארם נבחרים ניתן לקבל מרוקחים ייעוץ הומיאופתי.

אורח חיים: קטרון ממליצה ללמוד ולתרגל טכניקות הרפייה נוגדות סטרס, כמו נשימות ודמיון מודרך, שעשויות להפחית משמעותית התקפי חרדה ורגעי לחץ.

.

איך מטפלים ב: תיאבון מוגבר, תשוקה לפחמימות ונטייה להשמנה באזור הבטן

אורח חיים: קטרון ממליצה להקדיש תשומת לב מיוחדת לתפריט שלך – להקפיד על תזונה מאוזנת ובריאה, העשרת התפריט בירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות, כולם עשירים בסיבים ובערכים תזונתיים גבוהים ותורמים לתחושת שובע. כמו כן, כדאי להגביר את תדירות הפעילות הגופנית, בדגש על פעילות אירובית.

פיתרון אלטרנטיבי: תוסף כרום פיקולינט, הנמצא כמפחית תשוקה למתוק ומאזן רמות סוכר בדם, עשוי לסייע לך לשמור על תזונה מאוזנת והפחתת הכמיהה לפחמימות. בנוסף, במידה ואת לא מצליחה להשלים את מנת הסיבים היומית המומלצת דרך המזון, תוכלי ליטול תוסף פסיליום. "אם משלבים תוסף סיבים, חשוב לזכור לשתות הרבה מים לאורך היום ולדאוג לקחת אותו במרווח זמן מנטילת תרופות אחרות", מסבירה קטרון.

תיאבון. צילום: Thinkstock

.

איך מטפלים ב: הפרעות שינה

פיתרון קונבנציונלי: מי שנתקלת בקשיי שינה מתמשכים, שאובחנו במעבדת שינה, תוכל להיעזר בתרופות מרשם על פי המלצת הרופא המומחה.

פיתרון אלטרנטיבי: "פורמולת Dormipro של לייף היא תרכובת צמחים מרגיעים כגון עוזרר, מליסה ופסיפלורה. ניתן ליטול אותה במינון קל לאורך כל החודש או רק לקראת המחזור החודשי, במידה והתופעות מחמירות סמוך להופעת הווסת", אומרת עמרה.

אורח חיים: בפן התזונתי, חשוב לסגל אכילה מסודרת לאורך היום תוך חלוקת ארוחות נכונה. לא מומלץ לאכול ארוחות כבדות מדי קרוב למועד השינה ומאידך לא כדאי ללכת לישון רעבים. וכמובן, יש להימנע ממזונות עשירים בקפאין כמו קפה, שוקולד, משקאות קולה ואנרגיה בשעות הערב. חשוב גם לדאוג להיגיינת שינה נאותה, כלומר, תנאי שינה הולמים ונוחים – טמפרטורה נעימה, ללא הפרעות רעש (בתור התחלה, השתיקי את הסמארטפון) או אור.

.

צילומים: ThinkStock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה