ג'יימס בונד: החזיר השוביניסטי הופך לגיי?

אורסולה אנדרס הגיחה מהאוקיאנוס בביקיני, ברברה באך ששיחקה ב"המרגל שאהב אותי" קראה לג'יימס בונד "חזיר שוביניסט". נעמי אלון צפתה ב"סקייפול" ומוצאת סימנים לתיקון היחס לנשים בסרטי הסוכן בונד

29/10/2012
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS
» רוג'ר מור ובריט אקלנד, ב"האיש בעל אקדח הזהב" Getty

Bond: “Who are you?”
Pussy: “My name is Pussy Galore.”
Bond: “I must be dreaming.”

(שון קונרי והונור בלאקמן מתוך גולדפינגר בדיאלוג בונדי טיפוסי)

כמה נקודות ראויות לציון על סקייפול: ג'יימס בונד החדש שעלה על האקרנים בסוף השבוע האחרון: מדובר בסרט השלישי בו מככב דניאל קרייג בתפקיד בונד. ג'יימס בונד. והסרט ה23  בסדרה (או ה25 אם לספור גם את הבונדים שהופקו בצורה עצמאית).

הסרט החדש יוצא בעיצומו של אירוע קולנועי: יובל שנים לסדרת הסרטים המפורסמת בעולם על הסוכן 007 בעל הרשיון להרוג, והוא כבר מסתמן כהצלחה מסחררת: כבר בסוף השבוע הראשון שלו בבריטניה גרף  כ-20 מיליון ליש"ט בסוף השבוע וזה עוד לפני שעלה בארה"ב. הוא בוים על ידי סם מנדז ("אמריקן ביוטי", "חלון פנורמי") וצופן מספר הפתעות כמו: צלילה לביוגרפיה העלומה עד כה של בונד, כולל חזרה לבית ילדותו בסקוטלנד, התעמתות של בונד עם בעיות הזדקנות ואלכוהוליזם,  את חוויאר ברדאם בתור הנבל הססגוני שמצליח כמעט לגנוב את ההצגה לבונד, ססגוני מתמיד, בלונדיני מתמיד, שלא לומר גיי מתמיד, ויש שם אפילו סצנה הומו ארוטית בין בונד לבין בארדם, שכוללת מתח מיני, פלרטוט של בארדם, וגם וידוי מפתיע מצד בונד. חוץ מזה צילומי הסרט מרהיבים, אפילו יחסית לסטנדרטים הגבוהים של בונד, ונודדים בין איסטנבול, שנחאי, לונדון, סקוטלנד וחופי ברזיל.

תיקון יחס פרובלמטי לנשים במסורת בונד

גם מקומן של הנשים בסרט זה מרכזי למדי, נתחיל בדיים ג'ודי דנץ בתפקיד M, שנכנסה לנעליו של  של המפקד המיתולוגי של בונד, ראש ה MI6  והפכה אותו מגבר ביורוקרט לאישה בלתי מתפשרת. בסרט הזה ממלאה דנץ תפקיד נרחב מהרגיל, והיא בעצם זו שסביבה נסובה עלילת הסרט, נעמי האריס נכנסה לנעליה של  איב סוכנת שעובדת יחד עם בונד, וכמעט מחסלת אותו בטעות, ואז נשלחת לעבודה משרדית מה שהופך אותה בטוויסט למיס מאניפני החדשה. מזכירתו המיתולוגית של בונד. בתפקיד נערת ג'יימס בונד סברין מופיעה השחקנית והדוגמנית הצרפתייה האקזוטית סברין מרלו שמדגמנת הרבה חושניות ויופי, אבל כשרון משחק מינורי.

ברניס מארלו, סקייפול,Getty

אי אפשר שלא לשים לב לטרנספורמציה שעבר תפקיד נערת ג'יימס בונד והנשים בסרטיו. יאיר רוה מבקר הקולנוע של "פנאי פלוס" ובעל הבלוג המומלץ "סינמסקופ" מחווה דעתו:  "נראה לי שב-1995, מרגע שהחליטו להפוך את מ', המפקד של ג'יימס בונד למפקדת (ג'ודי דנץ') והעיפו את מיס מאניפני מתפקיד המזכירה איתה הוא מפלרטט, זו דרכם של מפיקי הסדרה לתקן שנים של יחס פרובלמטי לנשים (פרובלמטי על פי ערכי שנות התשעים, כנראה לא פרובלמטי  לפי ערכי שנות הששים). זה גם בוודאי קשור שמ-1995 מי שמנהל את הסדרה היא אישה, ברברה ברוקולי, בתו של המפיק הראשי של הסדרה ובעל הזכויות עליה, קאבי ברוקולי, שפרש מהעשייה לפני "גולדן-איי" (הראשון של פירס ברוסנן) ומת זמן קצר אחר כך".

ג'ורג' לזנבי והלנה רוני, 1968, "בשרות הוד מלכותה" Getty

אולי גם אישיותו הקולנועית של קרייג, הבונד הנוכחי,  הופכת את יחסו לנשים לשונה מאשר הבונדים הקודמים דוגמת שון קונרי ורוג'ר מור, אם קונרי, הבונד המקורי, נהג לשכב עם הנשים אבל גם כסקוטי קשוח אמיתי, לא בחל בלחלק להן פקודות, ואפילו פה ושם סטר להן. אם רוג'ר מור האלגנטי  הציל את העולם, בעודו לוגם כוס מרטיני ("מנוער, לא מעורבב"), על יאכטה ומתעלס עם יפהפייה שלואטת אליו בהערצה: "הו, ג'יימס". הרי דניאל קרייג כבונד מתאהב קשות באווה גרין ב"קאזינו רויאל" ושוקל לפרוש מהשירות החשאי על מנת להתמסד ולחיות חיים שלווים לצידה, עד שהוא מגלה שהיא בעצם סוכנת כפולה, ונשבר כאשר היא מתה.

ב"סקייפול" חולקת ברניס מרלו סצנת מקלחת (שמצולמת דרך חלון אפוף אדים) עם קרייג. קרייג עצמו למרות סצנת הסקס דומה שאינו מפשיר למראה יופייה, והוא נשאר קשוח ומסתורי. מרלו גם סיפרה שהייתה צריכה לשכנע את קרייג להתפשט עבור סצנה זו. "הוא היה מאוד ביישן, וכשראה אותי נכנסת למקלחת בעירום הוא אמר "או גאד".  הוא ניסה להשאיר את תחתוניו עליו בסצנה, אבל אני אמרתי לו: "לא, אל תתבייש, אני לא אעשה דבר שיגרום לך אי נוחות".

"גולדפינגר", 1964, שירלי איטון ושון קונרי, GettyImages

תפקיד מיתולוגי, שחקניות בינוניות

התפקיד של נערת ג'יימס בונד הוא מיתולוגיה בפני עצמה. למרות שהוא מבוקש, כמקפצה לקריירה, מסתבר שיש כמה נערות ג'יימס בונד שצללו לתפקיד כשהיו כבר ידועות, למשל דיאנה ריג ("בשירות הוד מלכותה") והונור בלאקמן (גולדפינגר) היו שתיהן כוכבות מבוססות באנגליה בסדרות טלוויזיה.  האלי בארי זכתה באוסקר בזמן שנכנסה לנעליה של ג'ינקס המרגלת המפתה (היא גם  הראשונה שעשתה סקס מול המצלמה עם בונד, הוא פירס ברוסנן במקרה זה) ב"העולם אינו מספיק",  טרי האצ'ר הספיקה לככב בסדרת הטלוויזיה לויס וקלארק כשנכנסה לתפקיד פאריס קרוור ב"מחר לנצח".

Getty ברברה באך ורוג'ר מור, "נשים כמגן לקליעים"

מי שזכתה להצלחה הגדולה ביותר אחרי שכיכבה כנערת ג'יימס בונד הייתה קים בייסינגר. בייסינגר היתה נערת בונד ב"לעולם אל תאמר לא" לצידו של שון קונרי, (וברברה קאררה בתפקיד הרעה)  שהיה סרט בונד עצמאי (וממש לא רע). רק אחר כך התפרסמה הבלונדינית היפהפיה ב"תשעה וחצי שבועות של שכרון חושים", זכתה באוסקר על משחקה ב"סודות אל איי" וכיכבה בשובר הקופות "באטמן".

אבל חוץ מבייסינגר דומה שתפקיד נערת בונד לא הצמיח לאף אחת כמעט קריירת של כוכבת על, למעט אלה שכבר הגיעו מפורסמות אולי זה המיתוג הבעייתי, אבל אם נסקור חלק מהיפהפיות שנשענו על זרועו של בונד, שלא לומר חלקו את יצועו, הרי התפקיד של נערת בונד הוביל אותן למקומות שונים: נערת בונד שהפכה לאייקון של כל נערות בונד לדורותיהן, מהרגע בו היא מגיחה מהאוקיאנוס עם ביקיני לבן וקונכיות בידיה, רגע שהוגדר כ"הרגע הסקסי ביותר בתולדות הקולנוע", היא היפהפייה השוויצרית אורסולה אנדרס. זה היה בבונד הראשון "ד"ר נו" (1962)  והיא גילמה את האני ריידר שאוספת קונכיות על אי בודד ומנסה להתחמק מד"ר נו. אנדרס אכן הייתה עוצרת נשימה ביופייה, אבל כישרון המשחק שלה היה קלוש, לאחר מכן הופיעה בסרטים תקופתיים לצד פרנק סינטרה, אלביס פרסלי ודין מרטין והודתה ש"הביקיני הפך אותי לסיפור הצלחה".

ברברה באך לא ניסתה מלכתחילה לפתח קריירת משחק, למרות שהפגינה הופעה מרשימה למדי  ב"המרגל שאהב אותי" היא התחתנה עם החיפושית רינגו סטאר וחוץ מזה הגדירה את דמותו של הסוכן הבריטי כ"חזיר שוביניסט המשתמש בנשים כמגן כנגד קליעים". אופס.  גם בריט אקלנד השוודית היפה מ"האיש עם אקדח הזהב" הספיקה בעיקר להתחתן ולהתגרש בין היתר עם פיטר סלרס ורוד סטיוארט. קרי לואל נערת בונד ב"רישיון להרוג" עם טימוטי דלטון הפכה מדוגמנית מצליחה לנערת בונד, ואחר כך התחתנה עם ריצ'ארד גיר.  לויס צ'יילס הטקסנית המרשימה שהופיעה ב"מונרייקר" שיחקה לפני כן בתפקיד קטן ב"גטסבי הגדול",התגברה על מחלת הסרטן,  והיום היא פרופסור באוניברסיטת יוסטון. מוד אדאמס הדוגמנית השוודית עם עצמות הלחיים המדהימות היא היחידה שכיכבה פעמיים בתפקיד נערת בונד, ב"האיש עם אקדח הזהב" וב"אוקטופוסי" ולאחר מכן הופיעה במספר סרטים כמ "רולרבול".

שון קונרי, אתה חי רק פעמיים, 1966, Getty

בקטגורית אלה שבנו להן קריירת משחק איכותית אפשר למנות את אווה גרין, את הצרפתייה המדהימה קרול בוקה ששיחקה ב"לעינייך בלבד" לצד רוג'ר מור, ואחר כך עברה לקולנוע האיכותי, היא חלקה זוגיות של מספר שנים עם ג'ראר דפרדייה והפכה לפרזנטורית של שאנל. את סופי מרסו הופיעה ב"העולם אינו מספיק" כשכבר הייתה ידועה למדי, וג'יין סיימור הבריטית הופיעה ב"חיה ותן למות" כסוליטאיר, מאז השיקה ארבעה בעלים, שני ילדים, ותקפיד ב"ד"ר קווין רופאה במערב"

בקטגורית היפות עם כישרון המשחק הקטן מידי  אפשר למנות את דניס ריצ'רדס "העולם אינו מספיק" שם לוהקה הפצצה בליהוק הבעייתי משהו כמדענית האטום ד"ר כריסטמס גו'נס, עם מכנסונים צמודים וגופיה, ריצ'רדס זכתה גם בכבוד המפוקפק כשנבחרה על ידי הדיילי מייל במקום הראשון ברשימת נערות בונד הגרועות, ומאז  הפכה בעיקר לאישיות ריאליטי ושחולקת גירושין בעייתים עם צ'ארלי שין, וטניה רוברטס, שגם הייתה מלאכית של צ'רלי לשתי שניות והופיעה ב"רצח בעיניים" בהופעה חיוורת.

וכמובן לא נשכח את הפן הישראלי. עליזה גור שהייתה נערת זוהר בישראל של הפיפטיז, והיגרה לארה"ב, בניסיון לפתח קריירה במשחק, גילמה ב"מרוסיה באהבה" תפקיד קטן של צוענייה, ואילו ברזומה של דיים דיאנה ריג ("הגומלים") נרשמו גם נישואין  סוערים למדי לצייר הישראלי מנחם גפן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה