ג'ון היקר

ג'ון גליאנו פישל ופלט בציבור הערות גזעניות. הוא לא הספיק להגיד "רובינזון קרוזו", ובית האופנה "דיור" השעה אותו. יכול להיות שזה פשוט היה להם נוח?

27/02/2011
לירון בוננו קבלו עדכונים מלירון
  • RSS
» פרוע, או סתם פטת? ג'ון גליאנו. צילום: יח"צ

חדשה טרייה מהיום משגעת את עולם האופנה, ובעיקר את בית האופנה היוקרתי של כריסטיאן דיור. בקצרה - הכל התחיל כשבערב יום חמישי האחרון, נעצר לחקירה אחד האייקונים החשובים של עולם האופנה המערבי, מעצב העל ג'ון גליאנו, כחשוד במעורבות בתגרה מילולית והתפרעות בבר בפריז. עדי ראייה סיפרו שגליאנו, שהיה שתוי למדי, סינן לעברם של בני זוג שישב בסמוך ביטויים קשים על רקע גזעני: "בעלת פרצוף יהודי מלוכלך, עדיף שתמותי" וביטויים פוגעניים נוספים שקשורים למוצא האסייתי של הבחור שבאותו השולחן. צוות העובדים בבר תמך אף הוא בגרסתם של בני הזוג, והוסיף כי גליאנו קילל בכל פה לפני שניסה לתקוף את השניים פיזית.

גליאנו אמנם רק נחקר בשלב זה, אולם במידה ואכן יוחלט להגיש נגדו לבסוף כתב אישום, הוא עשוי  לעמוד בפני עונש מאסר וזאת משום שהחוק הצרפתי כנגד אנטישמיות קובע מאסר של עד חצי שנה בגין התבטאויות בעלות אופי גזעני.

ראש בית האופנה דיור, פייר טולדו, לא היסס וכבר ביום שישי התפרסמה הודעה רשמית מטעם בית כריסטיאן דיור ובו הם הודיעו על "שחרורו הזמני" של מעצב העל, מכל "התחייבויותיו".

הילד הרע של עולם האופנה

גליאנו בן ה-50, בריטי במוצאו, נחשב כבר שנים ל"ילד הרע" של עולם האופנה היוקרתי מאז הציג מעבודותיו לראשונה בפריז, בתצוגת הבכורה ב-1989. מהר מאוד הוא נסק, והוא מונה ב-1996 למעצב הראשי של בית האופנה דיור, וללא ספק הפיח רלוונטיות וחיים חדשים במותג הקלאסי שנחשב עד כניסתו למיושן. לא מעט, אגב, עזרו לו עורכת ווג ההידועה לשמצה, אנה וינטור, וענק האופנה אנדרה לאון טאלי, שהיוו כוח מניע בהפיכתו של גליאנו למעצב על.
בין הלקוחות המפורסמות לשמלות של גליאנו ניתן למנות את מדונה, הברונית בת-שבע דה רוטשילד וכמובן ששלל נסיכות השטיח האדום כמו היידי קלום, דרו ברימור וריאהנה. רק בשבוע שעבר הופיעה ריאהנה לובשת שמלה פרי עיצובו של גליאנו  בטקס פרסי הבריטס, והחדשה החמה לגבי העבודה שלו בימים אלו, היא שהוא אמור לעצב את שמלת החתונה של קייט מוס.

בין פרוע לפתטי

זאת לא הפעם הראשונה ששמו של גליאנו מקושר לסקנדל. גליאנו הקפיד לטפח את התדמית השלילית שלו, שגדלה לאורך השנים לפאסון של כוכב רוק, החל בפוזות שהוא נוהג להפגין בסוף תצוגות האופנה וכלה בסגנון הלבוש האקסצנטרי שלו, וכפי שניתן לראות - סגנון העיצוב הכמעט סכיזופרני. גם אורח החיים שלו הלם לא מעט את התדמית הפרועה, ורוב הזמן הוא שירת נאמנה את בית האופנה דיור. אבל ייתכן שהיום, כשכל העולם מדבר עליו, גליאנו חצה את הגבול בין פרוע לפתטי. בית אופנה בעל מוניטין בינלאומי מכובד כמו "כריסטיאן דיור" לא היסס לנער את עצמו ממנו. לגיטימי מאוד שבית האפנה מנסה להתנער מכל זיקה להתבטאות גזענית זו או אחרת, ואי אפשר לשפוט עסק על הערכים אותם הוא מנסה להשריש. אבל מדובר ב- 15 שנה בהן גליאנו לא רק נשאר נאמן למותג "דיור", אלא בעצמו שם אותו מחדש בראש סדר העדיפות של המגאזינים. מה שמעלה את השאלה – האם בית "דיור" מיהר קצת יותר מדי לזרוק את מעצב הבית שלו, ואולי זה פשוט היה להם נוח בגלל שכוכבו של גליאנו דועך.

ומה שעכשיו עומד על הפרק – האם הסקנדל יעלה לגאון הזה במשרה שלו, וכמובן (והכי חשוב) – האם קייט מוס תזכה לקבל את שמלת הכלולות שלה?

סתיו-חורף 2012-2011 של ג'ון גליאנו על המסלול
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • תמונה אישית יפעת 28/02/2011

    כתבה מעולה וקולעת.
    בעיקר הסיום :)

בחזרה למעלה