ריץ'-רץ' - הלהיט של בחירות 2015

בכל המערכות הקודמות הרשימות קידמו מעט נשים, והנה, נתקלתי בהבטחה של המועמד משה כחלון ממפלגת "כולנו" לרשימה מאתגרת וטרייה - יו"ר סלונה, שירה מרגלית, על אפקט הריץ' רץ'

30/12/2014
שירה מרגלית קבלו עדכונים משירה
  • RSS

שירה מרגלית. צילום: שלומי מזרחי

"מה בריץ' מה ברץ'? נסתכל ניווכח, מה שיש, מה שיש בו בפנים".
(מתוך תוכנית הטלוויזיה "ריץ'-רץ'", הערוץ הראשון)

בחירות 2015 בפתח. מפלגות תורניות מתעוררות וקמות, אולפני הטלוויזיה מתארגנים על גרפיקת בחירות והמועמדים הוותיקים והחדשים מנסים להספיק שלל משימות בזמן קצר. הדיונים נדושים לעייפה ובמסגרת "אין חדש תחת השמש" דנים בבטחון, כלכלה, דיור, יוקר המחייה, הפלשתינאים והנשים... אה, כן. הנשים.

כבר שנים שבכל מערכת בחירות, כשמארגנים את הצ'ק ליסט, ברור שצריך לייצר רשימת נשים מכובדת. זעקת היועצים נשמעת למרחקים "אין מספיק נשים", "תראו לי נשים ראויות", "הנשים לא רוצות…" וכו', ואנו הנשים נזעקות וזורקות שמות לחלל האוויר כדי לומר שיש נשים ראויות, חכמות משכילות, שצריכות ויכולות לתרום רבות לשיפור מצבנו העגום בכל תחום כמעט.

מחקרים מוכיחים שבמקומות שבהם ישנם קונפליקטים, לנשים יש תרומה רבה בפתרונם. נשים יודעות לשים את האגו בצד ולהניע תהליכים קדימה. בכל המערכות הקודמות הרשימות קידמו מעט נשים, מעט מדי ומאוחר מדי. חלקן התגלו כפרלמנטריות מעולות, חלקן כבזבוז זמן, אך אף אחד לא הבטיח מעולם ייצוג משמעותי ואיכותי לנשים ברשימתו.

והנה, נתקלתי בהבטחה של המועמד משה כחלון ממפלגת "כולנו" לרשימה מאתגרת וטרייה, חפה מפולטיקיה ישנה שמציעה את אפקט הריץ'רץ. למה הכוונה? גבר, אשה, גבר, אשה, שחור ולבן. נשמע לי מבטיח!

בפעם הראשונה מצהיר מועמד על רשימה מחייבת שבה נשים יהוו 50% מהרשימה כיאה למעמדן באוכלוסיה (51% ליתר דיוק). לא שריון לאשה או שתיים אלא אקט אמיתי של 1:1. על כל גבר - אישה. זוהי הבטחה חדה, ברורה, שלא משתמעת לשני פנים שתחייב את כחלון ואנשיו לצאת ולצוד נשים שרוצות להשפיע ולעשות שינוי, שיכולות לעמוד במשימה המאתגרת של להיות אשת ציבור, שיתנו ערך אמיתי לכחלון ולרשימתו.

מתי יבינו כאן שלא סביר ש- 51% מהאוכלוסיה לא יקבלו ייצוג הולם? ייצוג שישקף את הזכויות הנדרשות לנשים בחברה, בבריאות, בכלכלה, בפנסיה, בבטחון ובמה לא?! אני יודעת שאנו תמיד מחפשים את הזווית החדשה להציג את הנושא, אך מסתבר שאין, ולכן אנו נדרשות לא לרפות ידינו ולהמשיך לדרוש את ייצוג הנשים במפלגות כולן באופן שווה וענייני.

יאיר לפיד, הכוכב התורן של הבחירות הקודמות, הבטיח רשימה נאורה שכזו ואכן מבחינה מספרית כיכבו ברשימתו 8 נשים מתוך 19 חכ"ים, שזה בהחלט מרשים. זה לא ריץ' רץ' כי מלבד השרה יעל גרמן רוב הנשים נדחקו למקומות רחוקים יותר, אך הכיוון היה נכון וטוב.

אני מקווה שמשה כחלון יעמוד בהבטחתו זו ואני קוראת למפלגות נוספות לשריין רשימת ריץ'-רץ' כזו ולתת לנשים צ'אנס לשנות ולהשפיע, כמו שאומר השיר: "מה בריץ', מה ברץ'? נסתכל, ניווכח, מה שיש, מה שיש בו בפנים".

***

בימים הקרובים נעלה ב"סלונה" הצעות לנשים ראויות ומתאימות לרשימות ריץ'-רץ' עתידיות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה