בר רפאלי: לכל אחת יש מחיר?

בר רפאלי קיבלה מאות אלפי דולרים כדי לנשק בחור לא אטרקטיבי אל מול העולם כולו, תוך שהיא מבהירה את הדיכוטומיה בין גבר חכם ואישה סקסית. ריקי כהן חושבת שהסופרמודל נפלה למלכודת מרתיעה ועצובה

03/02/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

רתיעה, דחייה, בחילה, כעס - מה בדיוק הרגשתם ברגע בו קירבה בר רפאלי את שפתיה לשפתיו של "וולטר" (השחקן האמריקאי ג'סי היימן), פישקה אותן כדי להכיל את לשונו ורוקו ולהפך? סרטון הפרסומת החדש של בר רפאלי לגו דדי מעורר תגובות נסערות במיוחד ברשת, וגם צפיות (מעל 3 מיליון נכון לכתיבת שורות אלה). לפי ידיעות שהופצו כדי ללבות את הבעירה הזו, נדרשו 65 טייקים לסרטון ששודר לבסוף, והוא רק פריוויו, סרטון מקוצר לסרט המלא שיוקרן הלילה במסגרת הסופרבול.

[youtube o-3j4-4N3Ng nolink]

מדוע חברה גדולה כמו גו דדי בוחרת בדיכוטומיה פרימיטיבית כל כך של הגבר החכם והאשה הסקסית כדי להסביר את המוצר שלה ולעורר באזזז? שאלה רטורית, כי זה עובד, אבל זה לא מספיק. מפרסמים ציניים יש למכביר, אבל בר רפאלי שנחשבת אשת עסקים ממולחת ולא טיפשה, נפלה כאן למלכודת מרתיעה ומעציבה. היא הרי אינה שחקנית אנונימית שמשחקת תפקיד, סטריאוטיפי ונלוז ככל שיהיה, היא מופיעה בתפקיד עצמה. מייצגת את הסקסיות שלה, כפרסונה, כמושא פנטזיות של המונים שמדמיינים איך היא עושה את זה עם לאונרדו או דמות אטרקטיבית אחרת, השייכת לעולם בלתי מושג.

והנה, לגישה האינטימית הישירה אליה יש מחיר, והוא מגולם במאות אלפי דולרים שקיבלה עבור הפרסומת לפי הידיעות. לא פלא שרבים מהדיונים האמוציונליים בנושא, ביניהם אחד מעניין על הקיר שלי בפייסבוק, התלבטו בהשוואה בין העסקה הזו לעסקאות מקצועניות מפוקפקות בהרבה של נשים שמזלן לא שפר עליהן כמוה. ולא במפתיע צצה האמרה הסקסיסטית המקוממת "לכל אחת יש מחיר", והחריף לכתוב בדיון יואב איתמר, שכתב: "אני חושב שזה מעבר לפורנו, כאן אנחנו רואים את האתנן על השולחן". האם רפאלי חיזקה בסרטון הזה את האמונה הפוגענית או פשוט סחרה בחוכמה ובהומור עצמי ביתרונותיה כמותג?

ולא רק רפאלי שותפה לסרטון המבזה, מה על המנושק האומלל, כאמור, השחקן ג'סי היימן, המתגאה בכל במה תקשורתית כי בר רפאלי אמרה לו שהוא נשקן מעולה? מן הסתם, התשלום שקיבל היה צנוע בהרבה, אבל האם לא חש אי נוחות מהצגתו כצפרדע הכי דוחה בביצה שמשרד הפרסום הצליח למצוא?

אולי כוחו של התשדיר נובע בדיוק מההתנגשות הערכית המרובדת הזו, שהיפה הצרוף נמסך בכיעור, תמורת ממון אדיר, שאנחנו יודעים שאין זו נשיקה של תשוקה אמיתית כפי שמכריזה השחקנית הסרקאסטית, ואולי קצת מרחמים על רפאלי המקריבה, ומנסים להזדהות עם הסלידה המדומיינת שלה בעבודה הספציפית הזו, ומסרבים להתנחם בתמורה.

כי בניגוד לשחקניות בסרט, שם אנחנו מקבלים את האקטים האינטימיים כחלק מעבודתן וכמעשה אמנות, כאן הופשטו כל אלו  לטובת תאוות בצע צינית ושקופה של כל הצדדים בסיפור, והם שיתפו פעולה עם החדרה של מסרים נחותים במיוחד, בתשדיר שיוקרן הלילה בפני מיליארדי צופים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך