ברור, צריך איזון מגדרי בבית המשפט העליון

הקריאה לאיזון מגדרי בבית המשפט העליון איננה מחלישה את הקריאה לגיוון תרבותי או לייצוגיות של מיעוטים. כחברה ההחלטות שלנו יהיו טובות יותר ליותר אנשים ככל שנשכיל לגוון

03/01/2017
אלה אלקלעי קבלו עדכונים מאלה
  • RSS

שופטי בית המשפט העליון ביום השבעת נשיאת בית המשפט מרים נאור (צילום: קובי גדעון/לעמ)

בתזמון הולם לדיון על ייצוג נשי בעליון, לקראת החלטת הוועדה לבחירת שופטים, פרסמה הוצאת "קו אדום כהה" את ספרה האחרון של קרול גיליגן, "להצטרף להתנגדות" בעברית. קרול גיליגן התפרסמה לפני כמה עשרות שנים כשחקרה את ההבדלים בהתייחסות המוסרית בין ילדים, נערים וגברים לילדות, נערות ונשים. אחת הדוגמאות המובהקות המופיע במבוא לספר היא התשובה השונה שנותנים בנים ובנות לסוגיה המוסרית הבאה: "האם לגבר חסר אמצעים מותר לגנוב תרופה לסרטן בכדי להציל את חיי אשתו?"

התשובה של בנים היא ברור שמותר, חיי אדם קודמים.

התשובה של בנות היא ברור שאסור, אם הוא ייתפס היא תישאר ללא כלום – בלי תרופה ובלי תמיכה, יש פתרונות טובים יותר.

האם זה ברור מי אנחנו רוצות\ים שישב על כס המשפט?

סוציאליזציה המכונה גם חניכה

בספרות ובסרטים על ימי הביניים ואפילו של המאה העשרים ואחת, תהליך החניכה של גברים ונשים מקבל פעמים רבות הדגשה יתרה. אין ספק שהוא הרבה יותר עדין כיום ורבים מאתנו יכחישו שהם מגדלים את הבנים ואת הבנות שלהם אחרת. אבל אם תשאלו את גוגל תגלו שמה שמעניין הורים אמריקאים ממוצעים לילדים וילדות בני 9-10 הוא האם הילד שלהם גאון והאם הבת שלהם שמנה.

גם אם אתם לא הורים אמריקאים ממוצעים אבל שולחים את הילדים והילדות שלכם לבית הספר, לצופים, מרשים להם לראות סרטים, לקרוא ספרים, לקנות צעצועים הם עוברים ועוברות תהליך חניכה שמלמד אותם לשים לב, לראות, להדגיש דברים שונים באופן המייצר התניות מגדריות. האתוס של "נשים ממאדים וגברים ממארס" יושב על תהליך סוציאליזציה עמוק ומושרש היטב שיש לו גם יתרונות ברורים ביצרת קול שונה (גם שמו של ספרה הראשון של גיליגן). יצרנו קול שונה אז למה אנחנו לא רוצים לשמוע אותו?

חשיבה שונה היא ערך לעליון

אחד התהליכים החשובים בתהליך החניכה של אנליסיט\ית בשוק ההון הוא ללמוד איך לבחון מה מפריך את התזה שלי. כאנשים, הן גברים והן נשים נוטים לראות את העדויות התומכות במה שהם חושבים. אם אני חושבת שאחרי שמניית חברת טבע ירדה 45% ב- 2016 היא מהווה הזדמנות קניה הדגש באנליזה שלי צריך להיות לבחון מה יגרום למניה להמשיך לרדת כי כרגע, אם אני חושבת שהיא הזדמנות קניה אני רואה בעיקר את העדויות למה יגרום למניה לעלות. האימון הזה חשוב ומשפר את יכולת קבלת ההחלטות אבל הוא עדיין דורש מאמץ מודע בכל אנליזה מחדש.

אם לחזור לשאלה שהנצה את המחקר של גיליגן אזי החניכה, הסוציאליזציה, ההתניה החברתית גורמת לבנים לחשוב שמותר ולבנות לחשוב שאסור. העדויות התומכות בתזה שמותר ברורות ובולטות לעיניי השופטים בעוד העדויות התומכות בתזה שאסור ברורות ובולטות לעיניי השופטות. האם לא חשוב לנו שהם ידברו ביניהם לפני שהם מגיעים לפסק דין?

בעולם של ברקזיט הגיוון חשוב מתמיד

עשורים רבים נחקר ונמצא מתאם בין רמת הגיוון במקומות עבודה לחדשנות, יצירתיות וקיימות של ארגונים. חילוני\ת, דתי\ת, מזרחי\ת, אשכנזי\ה, מוסלמי\ת, נוצרי\ה, יהודי\ה, השייכות שלנו, התרבות בה גדלנו, הגיאוגרפיה, השפה כולם תורמים ליכולתנו לראות את העולם באופן שונה זו מזו וזה מזה. הקריאה לאיזון מגדרי בעליון איננה מחלישה את הקריאה לגיוון תרבותי או לייצוגיות של מיעוטים היא נשענת על התובנה שבחברה הפטריארכלית שבה אנו חיים הגיוון המגדרי מקבל ביטוי אם האישה היא ערביה, דתיה, מזרחית או מרמת אביב ג'. מה שברור הוא שכחברה ההחלטות שלנו יהיו טובות יותר ליותר אנשים ככל שנשכיל לגוון ולכן חשוב לא לתת להזדמנות הנוכחית לחמוק.

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ונשיא במדינה רובי ריבלין (צילום: קובי גדעון/לעמ)

אם אתן\ם חושבות וחושבים כמונו הצטרפו לשדולת הנשים ולאלפי האנשים שכבר חתמו וחתמו גם אתן\ם על העצומה בקישור המצורף. ההזדמנות לתיקון מגדרי ולייצוג שוויוני במינוי יותר נשים לבית המשפט העליון מעבר לפינה.

לחתימה על העצומה, לחצו על הקישור

עשו לייק לעמוד שדולת הנשים בפייסבוק

אלה אלקלעי (צילום: אילן בשור)

.

** אלה אלקלעי סמנכ”לית חברת IBI  ויו”ר IBI  ניהול תיקי השקעות, היא יו”ר שדולת הנשים בישראל 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה